Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Merkel chce upamiętnienia wypędzonych Niemców

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Kanclerz Angela Merkel buduje klimat polityczny przed wyborami za rok. Wzmacnia więc ideę upamiętnienia w Berlinie, wypędzenia powojennego Niemców, m.in. z Polski i Czech. Zapewnia, iż idea ta jest bliska realizacji.

Niemiecka idea upamiętnienia w Berlinie, wypędzenia po II wojnie światowej Niemców z Europy Środkowej i Wschodniej, jest bliska realizacji - oświadczyła kanclerz Angela Merkel. Według niej, w obecnej kadencji parlamentu, może mieć miejsce "symboliczny akt" w tym kierunku. Mówiła o tym na konferencji w Bundestagu. Jak powiedziała - "ucieczka i wypędzenie są częścią naszej wspólnej historii". Ten kto temu zaprzecza, kto nie chce nic o tym wiedzieć, traci część własnej tożsamości - powiedziała kanclerz Merkel w trakcie konferencji "Zadanie pojednania".

Obecny na konferencji parlamentarnej, amerykański historyk Norman Naimark zwrócił uwagę na to zadanie i stwierdził, że wypędzenia Niemców z Europy Środkowej i Wschodniej po II wojnie światowej, były czystką etniczną. Podkreślił, iż to nie międzynarodowa polityka dokonała wypędzeń, ale władze poszczególnych państw, np. Czechosłowacji i Polski.

Kanclerz Angela Merkel podkreśliła, że Niemcy chcą ustanowić w Berlinie widoczny znak przeciwko bezprawiu wypędzenia. Dodała przy tym, iż idea upamiętnienia powojennych wysiedleń Niemców, potrzebowała trochę czasu, aby wcielić ją w życie, ale "jej realizacja wydaje się bliska" - pisze serwis Wprost.pl.

W 2011 roku rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny na projekt przebudowy przyszłej siedziby centrum dokumentacyjno-muzealnego, poświęconego wypędzeniom - budynku Deutschlandhaus w Berlinie, a w sierpniu 2012 roku rada naukowa, realizującej ten projekt fundacji: "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" - przedstawiła plan przyszłej wystawy dokumentów i pamiątek na temat wysiedleń.

W związku z tym, że według niektórych posłów niemieckich, zabierających głos w dyskusji, wypędzenie Niemców można nazwać ludobójstwem, historyk amerykański Norman Naimark podkreślił, że przyszła berlińska wystawa "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" - musi jasno rozróżnić pomiędzy pojęciami "ludobójstwa i czystki etnicznej". Zdaniem Naimarka - "czystki etniczne są dlatego bardzo niebezpieczne, bo mogą łatwo przekształcić się w ludobójstwo". Jak zauważył - stało się tak w przypadku ludobójstwa Ormian, w I wojnie światowej, które zaczęło się od deportacji ludności.

"Wypędzenie Niemców nie było jednak ludobójstwem, lecz czystką etniczną (...). Zamiarem ludzi, którzy to zaplanowali, nie była zagłada wszystkich Niemców - na ile wiemy" - powiedział historyk. Oświadczył jednak, że ze względu na liczne ofiary śmiertelne "można powiedzieć, iż (wypędzenie) nosiło pewne znamiona ludobójstwa".

Kanclerz Merkel ma nadzieję, że w bieżącej kadencji parlamentu - jak to określiła - "dokonamy jakiegoś symbolicznego aktu". Według niej, bezprawie nie może usprawiedliwiać innego bezprawnego postępowania. Taka zasada powinna przyświecać pracom nad wystawą upamiętniającą wypędzenia Niemców. Kadencja niemieckiego parlamentu upłynie jesienią 2013 roku. Pani kanclerz żywo wspiera ideę upamiętnienia powojennych wysiedleń, biorąc pod uwagę szczere chęci swojej reelekcji.

Niemiecka kanclerz - patrząc na Polskę i Czechy - zauważyła także, iż w ostatnich latach niektóre nasze miasta i czeskie, bardzo chętnie przypominają o swojej niemieckiej przeszłości i historii oraz dziedzictwie kulturowym, bo widzą w tym "wzbogacenie". Podkreśliła, że cieszy się z tych "wielu gestów u naszych sąsiadów", zastrzegając, że nie zagoiły się jeszcze wszystkie rany, które są wynikiem bolesnej historii. Ale wciąż jeszcze "może łatwo dojść do nieporozumień" - powiedziała kanclerz, mając zapewne na uwadze, szczególnie niemieckie akcenty narodowe NPD.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto