Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Męskie granie – kobiet świętowanie

Sylwia Legutko
Sylwia Legutko
Dzień Kobiet. Międzynarodowe święto obchodzone od 1911 roku jest ważnym symbolem walki o prawa kobiet. Ta piękna tradycja jest kultywowana co roku 8 marca od 101 lat.

Podczas tego święta w wielu krajach świata organizowane są manifestacje feministyczne, tematyczne marsze i imprezy. Dawniej to święto obchodzono radośnie i niejednej pani kręci się łza w oku na wspomnienie tego sympatycznego dnia i tych szarmanckich mężczyzn z kwiatkami, prezentami i życzeniami dla pań.

Dziś Dzień Kobiet jest doskonałą okazją, by porozmawiać, sprawić paniom tym młodszym i tym starszym przyjemności i pokazać, że docenia się nawet przypadkowo spotkane kobiety. A jakie są dzisiaj kobiety? Są różne niczym kwiaty w przyrodzie, wrażliwe, pachnące, subtelne, przepiękne, dumne, wyjątkowe, niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Kobiety Polki są najpiękniejsze, a ich uroda idzie w parze z wyjątkowym charakterem i pracowitością. Odbieram je jako kobiety odważne i zdeterminowane - szczególnie te młode. Są bardzo świadome swoich wyborów i bardzo ambitne. Mają werwę do działania, a ich celem często jest zmiana świata na lepszy.

Często walczą o prawa różnych mniejszości, udowadniają również, że zawody powszechnie uważane za "męskie" nie są im straszne, choć przyznam, że na początku kobieta za kierownica autobusu budziła we mnie wątpliwości, gdyż gdzieś tam siedział zakorzeniony stereotyp kobiety jako złego kierowcy. Dziś już tak nie jest, zapewne dzięki tej kobiecej determinacji do udowadniania światu, że można więcej, lepiej – mówi Bartosz Teska przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Malborka.

Polki nie chcą się czuć ofiarami losu tylko paniami i to paniami wszystkiego. Należą do europejskiej czołówki - są nastawione na karierę. A jak to robią? Jest tak wiele możliwości, żeby to połączyć, to wszystko kwestia chęci i dojrzałości.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Malborku odbył się uroczysty i radosny apel z okazji święta kobiet, który na długo pozostanie w pamięci wszystkich obecnych. Po raz pierwszy w szkole odbył się taki apel, który miał w sobie tyle energii i entuzjazmu – mówi nauczycielka Dorota Klofczyńska. A to wszystko za sprawą szkolnego zespołu prowadzonego przez księdza Marcina Kurkusa. Koncert uświetniły takie przeboje jak: "Całuj Mnie", "Jesteś szalona", "Beautiful" - Christiny Aguilery oraz piosenka, która wywołała najwięcej emocji i entuzjazmu wśród młodzieży i grona pedagogicznego "Ai Se Eu Te Pego" - Michela Teló.

W rytm tej piosenki zaczęli tańczyć uczniowie, jak również i nauczyciele. Koncert zwieńczyły owacje na stojąco w podziękowaniu za przepiękną uroczystość.

Najcenniejsze, co w takich dniach możemy podarować drugiej osobie, to swój czas, bo żadna z chwil już nie wróci. Warto celebrować te krótkie ulotne chwile, które dziś są już wspomnieniem, ale dają siłę do pokonywania przeciwności losu i prozy życia dnia codziennego, do walki o lepsze jutro, bo postulaty, o które walczono 101 lat temu i dziś w wielu miejscach dają wiele do życzenia, są ciągle aktualne. Zmiany na lepsze też widać i to jest niezaprzeczalne.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.

Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto