Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miechowicki platan wśród "Drzew Sobieskiego"

Redakcja
Miechowicki platan w  parku obok ruin pałacu
Miechowicki platan w parku obok ruin pałacu Piotr A. Jeleń
"Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom", pod takim hasłem przebiegała tegoroczna akcja konkursowa poświęcona 330 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej.

Organizatorom konkursu, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa, za cel przyświecało odnalezienie drzew sadzonych przez mieszkańców Polski w hołdzie królowi Janowi III Sobieskiemu, po jego zwycięskiej bitwie pod Wiedniem. Wśród drzew znalazł się platan z bytomskiej dzielnicy Miechowice.

"Pomnik Przyrody im. Jana III Sobieskiego"

Platan klonolistny, który rośnie w Parku Ludowym w Miechowicach obok ruin pałacu Thiele-Vincklerów, stanowi nie tylko atrakcję niegdyś wspaniałego parku, ale także, odzwierciedla walory kulturowo-przyrodnicze i historyczne. I to właśnie historia drzewa zainspirowała przyrodnika, bytomianina Krzysztofa Sokoła do poszukiwań informacji, dokumentów, przekazów związanych z nadaniem nazwy drzewu i jego historii. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Nasze Miechowice, rozpoczął poszukiwania i gromadzenie informacji oraz wskazówek o miechowickim platanie. Nie ulega wątpliwościom, że drzewo jest imponujących rozmiarów, które mierzy w obwodzie około 580 cm, a jego wiek szacowany jest na 250 lat.

Kryteria konkursowe wcale nie były łatwe. Chcąc zgłosić drzewo do akcji, należało przesłać do organizatorów fotografie, opis lokalizacji drzewa, współrzędne, pod którymi można drzewo odnaleźć na geomapie, i co okazało się najtrudniejsze, uzasadnienie z opisem lub legendą, jak również wskazanie źródeł w literaturze.
Wspólnymi siłami udało się ustalić jedynie, iż miechowicki platan klonolistny został ustanowiony pomnikiem przyrody Decyzją nr 312 znak: RL-op-831/32/73 Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach z dnia 01.12.1973 roku. Nie udało się ustalić, kto i kiedy nadał platanowi imię króla Jana III Sobieskiego.
Można tylko domniemać, że nadanie drzewu królewskiego imienia, wiąże się z przejazdem Jana III Sobieskiego przez Bytom w drodze na Wiedeń.

Akcja przebiegała od 1 lipca do 2 września 2013 r. i skierowana była do społeczeństwa. Organizatorem była Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, współorganizatorem Narodowy Instytut Dziedzictwa. Celem akcji było odkrywanie i udokumentowanie informacji o drzewach związanych z postacią króla Jana III Sobieskiego oraz otoczenie opieką najstarszych świadków polskiej historii. Platan z Miechowic został wpisany do bazy danych GDOŚ, a jego zdjęcia opublikowane w galerii. Został także naniesiony na mapę w geoserwisie. W roku przyszłym organizatorzy planują przygotować drugą edycję konkursu.

Opr. na podstawie materiału Janusza Rymarza ze Stowarzyszenia Nasz Miechowice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto