Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Fundusz Walutowy udzieli pomocy Ukrainie. Nie za darmo

Maria Czerw
Maria Czerw
Christine Lagarde
Christine Lagarde Français : Fonds monétaire international (identité du photographe non mentionnée)
"Rewolucyjny" rząd uzależnia Ukrainę od MFW. - Lada dzień zostaną podpisane umowy, na mocy których zlikwidowane zostaną osłony socjalne, a łakome kąski majątku narodowego sprywatyzowane – alarmuje opozycja.

Ukraina potrzebuje 35 mld dolarów na lata 2014-2015. Taką pomoc oferowała sąsiadowi Rosja. Pożyczka wytycza polityczną drogę kraju. - Jeśli rząd zaciągnie ją od demokracji zachodnich skończy się to etosem neokolonialnym – ostrzega część ukraińskich ekonomistów. Rosyjskie warunki były o wiele lżejsze i nie ingerowały w strukturę gospodarczą dłużnika.

Jakie są warunki Zachodu? Rezygnacja z subsydiowania energii i podwyższenie opłat za gaz, cięcia wydatków, w szczególności ograniczenie dynamiki płac sektora publicznego i zatrudnienia w nim, wstrzymanie waloryzacji rent i emerytur, wdrożenie elastycznego kursu hrywny i odebranie części uprawnień Bankowi Centralnemu.

Wytyczne MFW okazywały się zabójcze dla gospodarek narodowych. Kraje które aprobowały porozumienia z międzynarodową finansjerą popadały w totalne uzależnienie i biedę edukacyjną, technologiczną i społeczną a ich potencjał i moce przerobowe koncentrowały się na spłacie długów. Państwa oddalające "bratnią" pomoc MFW najlepiej radziły sobie z kryzysem.

Sama Christine Lagarde przyznała, że niewystarczająco uwzględniano pozytywny wpływ wydatków budżetowych na wzrost gospodarki, a więc także - negatywny wpływ cięć. Także KE przyznała że konsolidacja fiskalna może mieć negatywne skutki

"Główny wniosek oparty na danych z 28 krajów jest taki, że mnożniki używane do prognoz wzrostu były systematycznie zbyt niskie od czasu Wielkiej Recesji" - pisano w specjalnym raporcie.

Czytaj więcej: Dlaczego Putin nie boi się sankcji gospodarczych

Podobny błąd aplikuje się Ukrainie – oceniają politycy sprzeciwiający się decyzjom Arsenija Jaceniuka z ojczyźnianej partii Batkiwszczyna (tej od Julii Tymoszenko). Mimo wątpliwego mandatu do zaciągania tak poważnych zobowiązań Jaceniuk darowuje na mocy wstępnego porozumienia z MFW cały krajowy system transportu gazu na własność amerykańskiej firmie Chevron, 50% akcji kombinatów metalurgicznych niemieckiej firmie Ruhr. Przemysł węglowy Donbasu przejdzie do fińskiej córki Ruhr. Kijów obiecał również rozmieścić na Ukrainie systemy amerykańskiej obrony przeciwrakietowej i lotnictwo wojskowe Stanów Zjednoczonych.

- Czemu nie doczekać wyborów 25 maja – pyta antymajdanowska opozycja. - Naród nie zgodzi się na przeorientowanie polityki na zachód - wątpią prorosyjscy politycy.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto