Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży

Teresa Marzena Stachowicz
Teresa Marzena Stachowicz
Siedziba Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni
Siedziba Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni Teresa Stachowicz
W dniach 6-8 maja 2011 roku w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni odbędzie się XIX edycja konkursu dla młodych pianistów. Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 25 marca br.

Przy okazji kilka informacji o Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, który jest prężną instytucją kultury. Powstał dla upamiętnienia pobytu w tym miejscu młodego Fryderyka Chopina. Stopniowo rozszerzając swoją działalność, dziś jest miejscem gdzie spotykają się wszystkie dziedziny sztuki. Ośrodek Chopinowski prowadzi przede wszystkim ożywioną działalność koncertową. Cykliczne koncerty, skupiające stałych bywalców oraz coraz to nowych melomanów, odbywają się przynajmniej kilka razy w miesiącu, w kameralnej atmosferze, tradycyjnie w niedziele o godzinie 1. Na scenie Ośrodka Chopinowskiego występują uznani artyści z Polski i zza granicy, a usłyszeć można nie tylko utwory Chopina. Szafarski repertuar to zarówno muzyka klasyczna jak i interpretacje jazzowe, czy muzyka kabaretowa.

Do działań Ośrodka należy również edukacja muzyczna - warsztaty czy kursy mistrzowskie, organizowanie konkursów pianistycznych, literackich, plastycznych oraz wystaw fotograficznych i malarskich, przedstawień teatralnych i wielu innych aktywności.

Siedzibą instytucji jest dziewiętnastowieczny dworek znajdujący się w zabytkowym parku, z pomnikami przyrody pamiętającymi młodego Frycka. W dworku znajdują się sale ćwiczeń, biblioteka, sala konferencyjna na 40 miejsc, sala muzealna, która już wkrótce przekształcona będzie w interaktywny park tematyczny poświęcony Fryderykowi Chopinowi oraz oczywiście sala koncertowa, w której honorowe miejsce zajmuje niedawno zakupiony fortepian firmy Steinway & Sons. Dworek dysponuje również pokojami gościnnymi i kawiarnią w piwnicy.

Miałam przyjemność przebywać w Szafarni, w trakcie trwającego Roku Chopinowskiego. Podczas niedzielnego koncertu z uwagą i wzruszeniem wysłuchałam grających z wielkim przejęciem i zaangażowaniem dzieci. Emocji temu towarzyszących nie da się opisać. Przebywając w województwie kujawsko-pomorskim należy koniecznie odwiedzić to miejsce jak również jego okolice i odbyć wędrówkę Kujawsko-Pomorskim Szlakiem Fryderyka Chopina, który powstał w oparciu o miejscowości na terenie województwa, które związane są z życiem kompozytora. Na szlaku ujęte zostały również miejsca łączące życie mistrza i dwóch bardzo ważnych w jego życiu kobiet: jego matkę Justynę z Krzyżanowskich oraz pierwszą miłość Fryderyka - Marię Wodzińską.
Łącząc poszczególne miejscowości wytyczono 5 tras, które można przebyć w zależności od upodobań i długości trasy, samochodem, rowerem lub pieszo.

I trasa: Golub-Dobrzyń - Białkowo - Szafarnia - Bocheniec - Radomin - Ugoszcz - Obory - Kikół - Zbójno -Ruże - Dulsk - Sokołowo - Golub-Dobrzyń (85 km)
II trasa: Toruń - Turzno Golub-Dobrzyń - Działyń - Mazowsze - Obrowo (96 km)
III trasa: Toruń - Służewo - Ciechocinek - Nieszawa - Osięciny - Zgłowiączka - Sarnowo - Skaszyn - Izbica Kujawska - Świętosławice - Brdów - Modzerowo - Długie - Błenna - Kłóbka (165 km)
IV trasa: Ciechocin - Dulnik - Golub-Dobrzyń - Białkowo - Płonko - Szafarnia (18 km)
V trasa: Radomin - Szczutowo - Gulbiny - Wąpielsk - Radziki Duże - Noskowizna - Tomkowo - Rodzone -Płonne - Rętwiny - Bocheniec - Szafarnia (40 km)

W tekście wykorzystałam informacje zawarte na stronie internetowej Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni: http://szafarnia.art.pl/

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto