Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy konkurs w poznańskiej szkole

Magdalena Felska
Magdalena Felska
Zwycięskie prace
Zwycięskie prace fot. Z. Zieliński
Kształtowanie podejścia oraz edukacja ekologiczna, to główne założenia międzynarodowego projektu organizowanego dla uczniów szkół podstawowych krajów Grupy Wyszehradzkiej. Partnerem projektu w Polsce jest Szkoła Podstawowa nr 23 w Poznaniu.

Grupa Wyszehradzka (wcześniej tzw. Trójkąt Wyszehradzki) powstała w 1991 roku, wiążąc ze sobą trzy kraje: Węgry, Polskę oraz Czechosłowację. Po rozpadzie Czechosłowacji, skład grupy stworzyły cztery państwa. Celem zawiązanego związku była współpraca z NATO oraz Unią Europejską w zakresie ich wejścia do struktur tych dwóch organizacji. Tegoroczny konkurs został zorganizowany przez międzynarodową organizację The International Visegrad Fund oraz węgierskie Eurohungaricum, fundację, która działa na rzecz poprawy jakości życia poprzez edukację, integrację społeczną wymianę kulturową oraz ochronę środowiska w krajach Grupy Wyszehradzkiej. To dzięki ich środkom możliwe było zrealizowanie całego projektu.

Założenia konkursu

Pragniemy, aby dzieci zastanowiły się, co robią teraz dla ochrony środowiska, a co jeszcze mogłyby uczynić. Naszym celem jest zainteresowanie ich, tematami związanymi z ochroną środowiska, rolą i własną odpowiedzialnością - tłumaczyli główne założenia konkursu, organizatorzy. Uczniowie szkół podstawowych, czterech państw (Węgier, Polski, Czech oraz Słowacji) zostali zaproszeni do wykonania prac plastycznych. Każda osoba, która brała udział w rywalizacji musiała wykonać dwie prace. Jeden z rysunków miał przedstawiać, co obecnie robione jest w związku z ochroną środowiska, natomiast drugi miał być wyobrażeniem tego, jak w przyszłości społeczeństwo będzie dbało o przyrodę. Najlepsze prace zostały wystawione w szkołach partnerskich. Są to: Waldorfská základní škola a mateřská škola(Brno), Základná skola Mátyása Korvína s vyucovacím jazykom madarskym(Samorin) oraz Szkoła Podstawowa nr 23 im. gen. Józefa Bema w Poznaniu. Oprócz konkursu, jak podkreślają organizatorzy, w każdej szkole, która wzięła udział w projekcie przeprowadzono ankiety dotyczące poziomu szkolenia w zakresie ochrony środowiska, sposobów realizacji szkolnictwa leśnego oraz pozaszkolnych programów wychowania dzieci w zakresie ochrony środowiska.

Prace oceniane były pod względem: estetycznym, stopnia realizacji zadanego tematu oraz nakładu pracy. Organizująca konkurs w Polsce Szkoła Podstawowa nr 23 w Poznaniu, dotarła z propozycją konkursu do wielu szkół w całym kraju. Okazało się, że zainteresowanie konkursem było ogromne. Do szkoły przysłano prawie sześćset podwójnych prac. Rysunki napływały z całej Polski, m.in. ze Starej Huty (woj. pomorskie), Ulan-Majoratu (lubelskie), czy Myślenic i Męciny (małopolskie).

Rozstrzygnięcie konkursu w Polsce odbyło się 20 maja, natomiast na uroczystość wręczenia nagród zwycięzcy zostali zaproszeni do Szkoły nr 23 w Poznaniu, 31 maja. Zwycięzcy już szykują paszporty, ponieważ główną nagrodą jest pięciodniowy obóz na Węgrzech, który odbędzie się pod koniec sierpnia.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto