<center>10# Łagiewniki, Łódź</center> © Fot.Szymczak Krzysztof / Polska Press
[2/12]

10# Łagiewniki, Łódź

Zabytkowe drewniane kapliczki z XIX wieku w lesie Łagiewnickim - św. Antoniego i św. Rocha - są miejscem, do którego co roku zjeżdżają tłumy. Wierzy się, że niewielkie źródełko znajdujące się w pierwszej z kaplic ma moce uzdrawiające.

Początki wiary w łagiewnicką moc wiążą się z opowieściami o zarazie, która ustąpiła za wstawiennictwem św. Antoniego z Padwy. Świadectwa cudownych uzdrowień zarejestrowane są w księgach, które do dziś przechowują franciszkanie.

Miejsca mocy, zwane także czakramami Ziemi, to lokalizacje od dawna owiane tajemnicą. Prze wieki przyciągały ludzi: pielgrzymów, chorych szukających uzdrowienia oraz wyznawców różnych religii. Wierzono, że w tych właśnie miejscach, emanujących - zdaniem niektórych - szczególną energią, następuje szybka regeneracja organizmu. To tu do dziś stoją świątynie, w tym kościoły katolickie i klasztory. Koncepcja czakramów Ziemi, spopularyzowana w latach 60., dziś bywa wykorzystywana w turystyce. Gdzie znajdują się polskie "miejsca mocy"? Możecie się zdziwić - sprawdźcie w galerii.

Najnowsze wiadomości

reklama