Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Miejsca święte, 500 wędrówek po kulturach i religiach świata"

michalmazik
michalmazik
Okładka książki
Podróże religijne od zawsze cieszyły się dużą popularnością – mogły dać oczyszczenie i odzyskanie równowagi mentalnej przez sam fakt niezmiernego wysiłku i uporu w dążeniu do celu, jaki im towarzyszył. Towarzystwo National Geographic przygotowało przewodnik po najważniejszych miejscach kultu: "Miejsca święte, 500 wędrówek po kulturach i religiach świata", którego polskim wydawcą jest Wydawnictwo Debit.

Zatrzymuj się u stóp wulkanu Popocatepetl, świętej góry Azteków. Poznaj miejsce urodzenia Buddy. Posłuchaj, co mówią starożytne kamienie kambodżańskiego Angkor Wat. Weź udział w jamajskim święcie Nyabinghi. W Nowym Jorku złóż hołd ofiarom 11 września 2001 roku - tak pokrótce reklamuje swoją książkę polski wydawca.

Przewodnik już na pierwszy rzut oka robi wrażenie. Księga w dużym formacie i twardej oprawie z 400 stronami najlepszej jakości zdjęć i interesującymi opisami zwraca na siebie uwagę. Orientalny krajobraz na okładce i kilka mniejszych zdjęć z miejscami kultu daje do zrozumienia, że za miejsca święte nie muszą być uważane jedynie cele pielgrzymek przedstawicieli kilku wiodących religii. I tak jest w istocie.

W pierwszym rozdziale książki ukazano święte krajobrazy. Zadziwia i fascynuje szczególnie kultura i wierzenia Indian, np.: na temat Devils Tower w stanie Wyoming. Siuksowie bowiem uważali kolumnę z litej skały, nazywaną Górą Niedźwiedzią za miejsce święte. Według legendy na skałę dostały się uciekające przed niedźwiedziem dziewczęta, a Wielki Duch uniósł całość do nieba. Niedźwiedź próbował jeszcze dostać się na skałę, ale ześliznął się. Jego pazury wyryły ostre skalne zbocza, czyniące kolumnę tak charakterystyczną.

W albumie zawarto więcej wierzeń, ciekawych opowiastek i niezwykłych, czasem niestety tragicznych miejsc. Tak jest z rozdziałem miejsca pamięci, gdzie wydawcy złożyli hołd m.in. wspomnianym ofiarom ataku terrorystycznego w Nowym Jorku, 300 tysiącom żołnierzy spoczywającym na Cmentarzu Narodowym w Arlington, czy grobowcom w peruwiańskim Sipan.

Wśród rankingu dziesięciu pomników wojennych można znaleźć informacje o Pomniku Bohaterów Powstania Warszawskiego. Wszystkich nazw miejsc, które znalazły się pod lupą National Geographic nie sposób wymienić, ale warto wspomnieć o kamiennym kręgu Stonehenge, Dolinę Królów, Tadż Maral, Angkor Wat, Ścianie Płaczu czy Machu Picchu.

Wydawcy uwzględnili również wydarzenia kulturalno religijne. Takim sposobem można nabyć wiedzę o Nyabinghi - jamajskim święcie wyznawców rastafari czy Święcie Lampionów w Korei Południowej. Co pewien czas Czytelnik jest raczony informacjami w formie rankingów: 10 wspaniałych witraży, 10 świętych drzew, 10 świętych gór, itd. Z polskich akcentów spodobać się może - włączenie w poczet świętych miejsc Kopalni Soli Wieliczka, nazywanej polską katedrą podziemną i Jasnej Góry.

To, że "Miejsca święte, 500 wędrówek po kulturach i religiach świata" przyciągają pięknymi, znakomitymi technicznie i artystycznie fotografiami, nie trzeba nikogo przekonywać. National Geographic słynie ze współpracy z najlepszymi fotografiami, a tam, gdzie widnieje ich logo, należy się spodziewać widoków zapierających dech w piersiach. To nie wszystko - po tytuł warto sięgnąć również ze względu na treść. Nieprzypadkowo nazwałem go przewodnikiem - oprócz standardowych informacji historyczno-technicznych zawiera bowiem cenne i praktyczne wskazówki dla zwiedzających. Przy każdym świętym miejscu podano optymalny termin podróży, stronę internetową, dodatkowe zabytki, na które warto zwrócić uwagę i porady logistyczne.

"Miejsca święte, 500 wędrówek po kulturach i religiach świata" (praca zbiorowa) to tytuł bez wątpienia wyjątkowy. W jednej książce zebrano setki mitów, legend i religii. Fascynujące jest to, że człowiek od zarania dziejów patrzył w górę i poszukiwał bliskości Boga. Próbując oddać mu cześć, budował niesamowite budowle, kompleksy świątyń, które do dziś uchodzą za kunsztowne i majestatyczne, poszukiwał nadnaturalnych mocy w drzewach, górach i miejscach, które uznał za przepiękne. I o tym jest tak książka.

Wydawnictwo Debit

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto