16 maja przed Urzędem Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104 (przy znanej „Ławeczce Tuwima”) na specjalnych podpórkach umieszczono belę materiału – tzw. surówki. Na jej skraju widniał wydrukowany tekst „Łódzkiej Deklaracji Tożsamości”.
Od godz. 15 przechodzący składali na materiale podpisy, deklarując w ten sposób, że będą chronić miejscowe zabytki. Było to honorowe zobowiązanie do bronienia dziedzictwa miasta przed bezmyślną dewastacją, poprzez włączanie się w działania, które mają służyć ocaleniu tego, co stworzyły poprzednie pokolenia wielokulturowej Łodzi.
Pierwszych 5 tysięcy osób otrzymało pamiątkowe imienne „Paszporty Łódzkie”. Organizatorom akcji – Fundacji Ulicy Piotrkowskiej i Urzędowi Miasta Łodzi – zależało również na tym, żeby działanie to wzmocniło w łodzianach poczucie lokalnej tożsamości i skłoniło do tworzenia takiego obrazu miasta, z którego można być dumnym.
Składanie podpisów, będące częścią trwającego w dniach 15 - 18 maja Święta Łodzian, trwało do 18 maja, do godz. 19. Przedsięwzięcie nadzorowała wiceprezes zarządu Fundacji Ulicy Piotrkowskiej Urszula Kowalska. Zostało ono zorganizowane z okazji 185 rocznicy nadania ulicy Piotrkowskiej jej nazwy. Dlatego bela tkaniny miała 185 metrów długości. Z kolei bawełniany materiał – jak Wiadomościom24 powiedziała pomysłodawca przedsięwzięcia, Renata Karwas - symbolizował przemysł, który w XIX wieku uczynił z Łodzi nowoczesne miasto. Po zakończeniu akcji płótno przekazano do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

NaM - Podlaskie ligawki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?