Dodaj zdjęcie profilowe

avatarKarol Kłos

Polska
Mieszkaniec Karol Kłos

Karol Kłos

Dodano 2015-06-22 16:22:15

Pieśń rybacka

Otrzymałem tekst "Pieśni rybackiej" od pana Stefana Kohnke z Jastarni. Tekst tej pieśni zawarty jest w "Śpiewniku Chocimskim", a ułożona została ona przez ks. Tomickiego, proboszcza z Konojadu, w twierdzy Wisłoujście w roku 1865. 1. Płynę sobie łódką, w ręku długie wiosło,
Nie masz to jak nasz

Mieszkaniec Karol Kłos

Karol Kłos

Dodano 2012-10-10 19:52:36

MALT czyli Młoda Ambitna Literatura Trójmiasta

Filia Gdańska WiMBP w Gdańsku-Śródmieściu, mająca swoja siedzibę przy ulicy Mariackiej 42, zorganizowała cykl spotkań z młodymi twórcami, w celu zaprezentowania ich szerszej publiczności. Pierwsze spotkanie odbyło się we wtorek 9 października br. a dotyczyło prozy. Poprowadził je dr Bartosz Dąbrowski, adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, wraz ze swoim gościem Maciejem Dajnowskim. Temat spotkania brzmiał: "Od nostalgii do groteski. Najmłodsza proza gdańska".

Jak zaznaczył prelegent prozaicy dojrzewają stosunkowo późno, więc wykład dotyczył autorek i autorów w wieku 30-40 lat. Po symbolicznym otwarciu spotkania przez jego gospodarza pana Zbigniewa Walczaka z Filii Gdańskiej WiMBP, dr Dąbrowski opowiedział zebranym słuchaczom o powstającej w ostatnich latach literaturze trójmiejskiej, a zwłaszcza gdańskiej, czyli o Gdańsku, której akcja rozgrywa się w Gdańsku, lub której autorzy mieszkają w aglomeracji gdańskiej i okolicy.

Następnie Maciej Dajnowski odczytał fragment swojego niepublikowanego jeszcze opowiadania „Tygiel”. Słuchaczom tekst natychmiast skojarzył się z posępnym „Procesem” Kafki, a także nastrojem opowiadań Brunona Shulza. Były w tej prozie piękne ornamenty kamieniczek stojących nad Motławą, ale również tunele kominowe znajdujące się we wnętrzu pieca i łączące wiele miast, a nawet cały świat w jeden mroczny organizm. Jak słusznie zauważył pan Zbigniew, w środowisku ludzi czytających namiętnie książki nie sposób uniknąć aluzji do innych pozycji.

Natomiast następne spotkanie odbędzie się w dniu 16 października, kiedy to będzie miał miejsce Konkurs Jednego Wiersza dla osób przed 35. rokiem życia, w którym jurorami będą Gabriela Szubstarska, Wojciech Boros i Piotr Wiktor Lorkowski, trójmiejscy poeci, animatorzy kultury, a pula nagród wyniesie 990 zł. Organizatorzy zapraszają chętnych z jednym, niepublikowanym i nienagradzanym wierszem. Tematyka dowolna. Aby wziąć udział w konkursie należy przynieść kopie wiersza (podpisana imieniem i nazwiskiem) na imprezę i osobiście go odczytać. Konkurs objęli patronatem Kwartalnik Artystyczny „Bliza” i Oddział Gdańskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Kolejne spotkanie 23 października dotyczyło będzie dramatu, a poprowadzą je Agnieszka Kochanowska - absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, organizatorka wydarzeń kulturalnych i autorka scenariuszy teatralnych, oraz Magdalena Zelent - teatrolog, obecnie koordynatorka Sceny Teatralnej ALTERNATOR Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego, która od dwóch lat realizuje swój szekspirowski projekt teatralny w Zakładzie Karnym na Przeróbce w Gdańsku.

http://www.wiadomosci24.pl/rejestracja/

 1. Pierwszy raz tutaj?

  Cieszymy się, że dołączyłeś do serwisu naszemiasto.pl
  Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w zrobieniu pierwszych kroków:

 2. Zwiększ atrakcyjność profilu

  Dodaj tło, zadbaj aby profil miał unikatowy wygląd i wyróżniał się na tle innych

 3. Daj się poznać

  Uzupełnij podstawowe informacje profilowe, dodaj zdjęcie i bądź rozpoznawalny

 4. Dziel się nowymi wydarzeniami!

  Publikuj artykuły, dodawaj galerie, dziel się ciekawymi infomacjami i pozostań na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami

 5. Uczestnicz w życiu lokalnej społeczności

  Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, chcesz się czymś podzielić lub napisać artykuł? Sam zadecyduj jaką formę wybierzesz

 6. Daj znać co u Ciebie

  Chcesz się czymś podzielić na gorąco, dodaj krótki wpis, wiadomość zostanie opublikowana w prywatnym strumieniu

 7. Opublikuj materiał na stronie miejskiej

  Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, napisz artykuł i opublikuj go na łamach serwisu, dowiedz się co inni o tym sądzą!

 • Dodaj do obserwowanych Obserwuj ciekawe osoby! Jeżeli pojawi się coś nowego, znajdziesz to również na swoim profilu.
 • Wyślij wiadomość Wysyłaj wiadomości i bądź w kontakcie z innymi mieszkańcami!
 • Zgłoś do moderacji Zgłoś nadużycie ze strony mieszkańca!

Wydarzenia dnia

Materiały mieszkańca