Dodaj zdjęcie profilowe

avatarAndrzej Mazurkiewicz

Polska
Posługujący się m. in. językiem chińskim doktor ekonomii (przez przypadek) i inżynier elektronik (z wyboru), wieloletni informatyk. A w ogóle, to diabli wiedzą co.

Chiny prezentują pięcioletni plan rozwoju usług

2012-02-02 09:59:25

Na stronach Ministerstwa Handlu Chin można znaleźć "Zarys 5 letniego planu rozwoju handlu usługami". Jest to obowiązkowa lektura dla firm pragnących zaistnieć w Chinach. I znowu, do znudzenia, eksportujmy! Na stronach Ministerstwa Handlu Chin można znaleźć "Zarys 5 letniego planu rozwoju handlu usługami".

Obecnie Chiny są przede wszystkim zapleczem produkcyjnym świata. Władze pragną zmienić tę sytuację i szybciej rozwijać sferę usług. Celem jest zwiększenie udziału usług zarówno w produkcie krajowym brutto, jak i w eksporcie.

Należy pamiętać, że w ślad za tego typu oficjalnymi dokumentami idą zachęty organizacyjne i finansowe. Dlatego lektura planu jest przydatna dla firm chcących zaistnieć w Chinach.

Już w trakcie realizacji poprzedniego 11. planu pięcioletniego Chiny osiągnęły imponujący wzrost usług. W latach 2006-2010 wartość usług zwiększyła się o 89 proc., tzn. średnio o 13,4 proc. rocznie (dane w dokumencie są niespójne, podane jest 17,3 proc. - przyp autora). Eksport usług rósł średnio o 16,8 proc. rocznie. W tym samym okresie (2006 - 2010) Chiny przesunęły się z pozycji ósmego eksportera usług na świecie na czwartą pozycję. Obroty w handlu usługami (import plus eksport) wzrosły z 31 mld dolarów do 70 mld dolarów.

Założenia wzrostu udziału usług


Rynek ma być podstawowym regulatorem wzrostu usług, a rząd ma ten wzrost stymulować wskaźnikami makroekonomicznymi. Reformy tego rynku usług mają zaś być powiązane z otwarciem rynku usług na konkurencję (zagraniczną).

Eksport usług ma być powiązany z eksportem dóbr. Usługi powinny rozszerzać ofertę sprzedaży towarów i powinny być z nią spójne, a wzrost udziału usług ma być związany z ogólną zmianą struktury (PKB i eksportu). Powinny być zachowane właściwe relacje pomiędzy ochroną środowiska, rozwojem gospodarczym i wzrostem zamożności społeczeństwa (szczególnie jego biedniejszych grup).

Cele


Do 2015 roku obroty w handlu usługami mają wzrosnąć do 600 mld dolarów przy zrównoważonym imporcie i eksporcie.

Usługi o dużym udziale wiedzy, własności intelektualnej i zaawansowanej technologii mają stanowić 45 proc. wszystkich usług i ma nastąpić większe otwarcie tego rynku i zwiększenie konkurencyjności tego sektora gospodarki.

Marka "Usługi chińskie" ma być marką rozpoznawalną (oczywiście pozytywnie) na rynku światowym. Firmy chińskie mają zwiększyć aktywność na polu patentowym, rejestracji znaków towarowych i obecności na świecie.

Rozwój usług we wszystkich prowincjach ma być prowadzony w racjonalny sposób przy wykorzystaniu pracy ośrodków analitycznych i uwzględnieniu specyfiki poszczególnych prowincji.

Duży nacisk ma być położony na outsourcing (ludzie mało światowi nazywali to kooperacją - przyp. autora) usług do Chin.

Otwarcie się Chin na usługi z zewnątrz


Rynek chiński ma być bardziej otwarty na import nowoczesnych usług z zagranicy. Popierany będzie import zaawansowanych technologii i technik zarządzania w takich dziedzinach jak projektowanie, badania i rozwój, marketing. Popierane będą zagraniczne inwestycje w produkcję oprogramowania, outsourcing i usługi logistyczne. Rozszerzona ma być dwu- i wielostronna współpraca z innymi krajami, szczególnie z krajami bloku ASEAN, z Hongkongiem, Makao oraz Tajwanem.

Przyspieszenie "wyjścia za granicę"


Wspierane będą wszelkie inicjatywy mające na celu zaistnienie chińskich firm usługowych w innych krajach także poprzez bezpośrednie inwestycje zagraniczne.

Gwarancje (stabilności systemu)


Wszyscy Chińczycy powinni docenić znaczenie usług (zalecenie władz centralnych) i wszystkie regiony i agencje rządowe powinny przeanalizować i śledzić na bieżąco sytuację oraz aktywnie stwarzać warunki sprzyjające rozwojowi usług.

Władze Chin zamierzają zmienić prawo w obszarze handlu zagranicznego i wprowadzić wytyczne do promocji handlu w dziedzinie usług. Wprowadzone będą także standardy jakości usług.

Poprawiony zostanie system statystyczny, mający na celu zbieranie informacji o stanie rozwoju usług.

Jak podaje http://fms.mofcom.gov.cn/table/fms1212.pdf" rel="external">Outline of the 12th Five-Year Plan for Development of Trade in Service, wprowadzone będą zachęty finansowe i ulgi podatkowe dla firm rozwijających usługi. Przewidywane jest poprawienie infrastruktury ułatwiającej rozwój usług.
Wzmocniony ma być system ochrony własności intelektualnej, co będzie sprzyjać importowi zaawansowanych usług i wiedzy. Wzmocniona będzie rola organizacji przemysłowych i nierządowych, mająca na celu podwyższenie jakości usług, wypracowanie przemysłowych standardów i rozszerzenie zakresu usług.

Spis usług priorytetowych, popierane przez władze


Spis usług priorytetowych obejmuje w praktyce całą gamę usług. Zainteresowanych odsyłam do źródła. Pole do działania jest szerokie. Władze pragną przesunąć ciężar gatunkowy Chin z ośrodka produkcyjnego na ośrodek świadczenia usług i produkcyjny. W dłuższym okresie czasu jest to zagrożenie dla firm spoza Chin. Jest to także szansa zaistnienia na rynku chińskim firm świadczących usługi. Wybór należy do zarządów. Moja rada, czy ktokolwiek w Polsce chce wysłuchać jakichkolwiek rad, starać się eksportować. Rynek jest ogromny. Górna średnia klasa ma się zdecydowanie dobrze (http://www.wiadomosci24.pl/uzytkownik/material/223365.html" rel="external">Sprzedaż samochodów ...). Jeśli nie zaczniemy tam eksportować, to oni zaczną eksportować usługi do nas. Tylko, że będą mieć kilkadziesiąt razy większy kapitał niż nasze firmy. A my zmienimy strukturę naszego mizernego eksportu do Chin na prostytutki, pielęgniarki, hydraulików, elektryków i budowlańców (no może jeszcze trochę żywności i surowce), o ile Chińczyków w ogóle zainteresuje coś poza pierwszą grupą (i surowcami).

Jesteś na profilu Andrzej Mazurkiewicz - stronie mieszkańca miasta Polska. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj