Dodaj zdjęcie profilowe

avatarPiotr Jarecki

Polska
Jestem lekrzem pediatrą z wieloletnim stażem. Współpracuję z mediami np. komentując zjawiska medyczne i społeczne. Prowadzę fundację zajmującą się obecnie zdrowiem młodzieży Niestety nie posiadamy jeszcze strony internetowej. Prowadzę m.in. wykłady poświęcone skutkom zdrowotnym poprzez ryzykowne zachowania. Do ryzykownych zachowań należą uzależnienia, agresja, wypadki, urazy, zatrucia. Obecnie prowadzę wykłady poświęcone chorobom przenoszonym drogą płciową.

CIA o polskich emeryturach

2012-04-12 00:24:42

Nasza gotowość do zmian emerytalnych - trochę faktów poniżej. W krajach wydłużających wiek emerytalny emocje budzą konsekwencje społeczne. Ja osobiście zaniepokojony jestem dużą szansą powtórki sytuacji z NFZ. Od wielu lat wiek emerytalny w Polsce wynosi dla kobiet 60 lat, natomiast dla mężczyzn 65 lat. Obecnie zaproponowano zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz wydłużenie go do 67. roku życia. Ta ważna decyzja społeczna wywołała ostry spór między rządzącymi a obywatelami. Żywiołowo wygłaszane poglądy pokazują, jak niewiele wiemy o zjawiskach demograficznych i wynikających z nich konsekwencji. Niewiedza ułatwia manipulację, czy też podjęcie niewłaściwej decyzji. W przeszłości SLD "zrewolucjonizowało" zasady funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, czego skutki boleśnie odczuwamy do dziś.

Bezpieczne wprowadzenie proponowanych zmian musi być oparte o wiarygodne dane użyte w profesjonalny sposób. Wiadomo, czynników mogących wpływać na pozytywną lub negatywną opinię przy wprowadzeniu reform emerytalnych jest bardzo wiele. Najważniejszy z nich to ocena stanu zdrowia mieszkańców naszego kraju. Przyjęliśmy do tego celu powszechnie stosowane w świecie i zalecane w UE wyliczenia dwóch wskaźników: oczekiwanej długości życia oraz lat przeżytych w zdrowiu.

Wyniki tych badań są podstawą do tworzenia międzynarodowych tabel porównawczych - http://www.phie.pl/pdf/phe-2010/phe-2010-4-530.pdf" rel="external">www.phie.pl. Wskaźnik oczekiwanej długości życia (Life Expectancy) szacuje, że w Polsce mężczyźni żyją przeciętnie 71 lat, natomiast kobiety - 80 lat.

Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) w prowadzonym od wielu lat informatorze „The World Factbook” publikuje dane z różnych dziedzin. Informator znajduje się na stronie https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2102rank.html" rel="external">www.cia.gov. Prezentowane są tam ważne dane, opisujące istotne zjawiska społeczne, gospodarcze oraz polityczne na świecie. "The World Factbook" ma status informatora rządowego. Wśród istotnych informacji CIA zaprezentowała porównanie państw w zakresie oczekiwanej długości życia. Tegoroczna klasyfikacja obejmowała 221 państw. Polska uplasowała się na 77. miejscu.

W Europie również jesteśmy daleko w tyle. Przykładowo w Szwecji mężczyźni żyją ponad 78 lat, kobiety zaś we Włoszech - 84 lata.

Oczywiście, sama długość życia nie opisuje całościowo stanu zdrowia społeczeństwa. Potrzebna jest ocena jakości życia. Wszak nie zawsze obywatele państwa o stosunkowo wysokiej oczekiwanej długości życia są zdrowsi. Dlatego też powstał wskaźnik oceniający ilość lat przeżytych w zdrowiu - http://www.pzh.gov.pl/przeglad_epimed/62-4/624_14.pdf" rel="external">Healthy Life Years dla danej populacji. Jest on jednym z podstawowych mierników stanu zdrowia, jakości życia i opieki zdrowotnej. HLY bywa nazywany "wskaźnikiem oceny zdrowego starzenia się". Musimy wiedzieć, czy wydłużające się życie nie będzie obarczone zwiększającą się niepełnosprawnością. Jeśli tak, to trzeba dowiedzieć się dlaczego i w jaki sposób przeciwdziałać takim tendencjom.

We wszystkich krajach ocenia się długość życia w zdrowiu dla osób w 65 roku życia. Polska jest poniżej średniej europejskiej. W Polsce przeciętnie w zdrowiu kobiety mogą przeżyć około 7 lat. Oczywiście najdłużej w zdrowiu żyją w Szwecji. Kobiety prawie 15 lat, a mężczyźni ponad 13 lat!

Kluczem do powodzenia przedłużenia wieku emerytalnego jest dobrze zorganizowana, efektywna opieka zdrowotna. Starszy pacjent z coraz liczniejszymi kłopotami zdrowotnymi będzie potrzebował skuteczniejszego leczenia. Realizacje takich oczekiwań niosą za sobą gigantyczny wzrost kosztów.

I tutaj CIA przychodzi nam z pomocą. The World Factbook prezentuje wydatki 189 państw na ochronę zdrowia. Polska plasuje się na 76. miejscu - http://www.pzh.gov.pl/przeglad_epimed/62-4/624_14.pdf" rel="external">www.cia.gov

Nie posiadamy dobrze zorganizowanego systemu opieki zdrowotnej i nie widać koncepcji poprawy tego stanu. Mamy za mało lekarzy i pielęgniarek, ogromną migrację do krajów lub innych zawodów (np. firm farmaceutycznych), dających lepsze zarobki.

Czy więc określając wiek przechodzenia na emeryturę, nie powinno brać się pod uwagę wiarygodnych danych CIA?

https://plus.google.com/u/0/b/113986743078714025442/113986743078714025442/posts" rel="external">Znajdź nas na Google+

Jesteś na profilu Piotr Jarecki - stronie mieszkańca miasta Polska. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj