Jerzy Jastrzębski

avatarJerzy Jastrzębski

Polska
Jestem nauczycielem. Współpracuję z wieloma instytucjami na rzecz osób niepełnosprawnościami. Zainteresowania pozazawodowe to książki, filmy o tematyce science fiction.

Dzień Wszystkich Świętych w Legionowie - „Dla tych, którzy odeszli”

2019-11-03 19:38:50

W dniu 31 października 2019r. w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych odbyła się uroczysta akademia ”Dla tych, którzy odeszli”.

Tak, ja mam pałac.
Scenariusz złożony z wierszy najwybitniejszych poetów, przeplatany słowami znanych piosenek: „Panie” Michała Bajora. „Tak, ja mam pałac” czy też „Życie przemija” Marka Pisarskiego wprowadził publiczność w nastrój rozważań przystających do wspomnianych okoliczności. Wiersze Danuty Gellnerowej, ks. Jana Twardowskiego, Joanny Kulmowej, Jana Brzechwy, Czesława Janczarskiego interpretowane przez uczniów i nauczycieli placówki poruszały najgłębsze podkłady uczuć, wskazywały drogę, cel naszego życia. Podkreślały delikatność i ulotność życia, jego przemijanie. Z drugiej strony teksty z Pisma Świętego czytane przez narratorów wskazywały na jego trwałość i kontynuację poprzez śmierć do życia wiecznego. Obie te części artystycznie połączone przynosiły spójną odpowiedź na zadane wcześniej pytanie. Ta odpowiedź jest pełna optymizmu. Przesłanie scenariusza zrealizowanego w placówce przynosi ulgę rozważającym. Nawet tym wątpiącym.

Choć tu tak często zmęczony, znękany,
I tak, jak prorok, pod głową mam głaz.
Ja się nie martwię, bo w niebie dostanę
Swój własny pałac na wieczny czas.
(Pieśń „Tak, ja mam pałac”)

Pamięć o tych, którzy odeszli.
W tym dniu udajemy się na cmentarze, odwiedzamy groby bliskich, aby wspominać minione chwile z nimi. Odwiedzamy miejsca pochówku naszych bohaterów, aby zatrzymać pamięć o ich czynach. W tym roku uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych odwiedzili miejsce poświęcone żołnierzom AK. Tutaj w Legionowie Wanda Tomczyńska "Ala" prowadziła kancelarię sztabu I Rejonu, którego kolejnymi dowódcami byli: kpt. dr med. Franciszek Amałowicz "Tatar" i mjr (ppłk AK) Roman Kłoczkowski "Grosz". Jednocześnie spełniała rolę skrzynki sztabowej "S", wykonując pracę kurierki sztabu i pełniąc funkcję komendantki Wojskowej Służby Kobiet w I batalionie I Rejonu AK. Delegacja uczniów, ich rodzin złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobie śp. Danuty Słowik, byłej dyrektor placówki. Społeczność szkolna pamięta również o miejscach spoczynku swoich uczniów i nauczycieli oraz o kwaterach żołnierskich na legionowskim cmentarzu. I taką rolę edukacyjną szkoły w przechowywaniu w sercach dzieci i młodzieży pamięci o tych, którzy odeszli widzi jej dyrektor Marzenna Kmieciak.
Dziś tu zatrzymam się dłużej,
położę dwa goździki:
czerwony goździk i biały...
Przeczytam napis wyryty
w kamieniu:
"Miejsce uświęcone
krwią Polaków
poległych za wolność Ojczyzny"...
("Kamienna płyta" - Janczarski Czesław)

Co nam przynosi ten dzień radość czy smutek.
Danuta Zalewska, nauczycielka religii pokreśliła czym jest „Dzień Wszystkich Świętych, co on nam przynosi radość czy smutek. Z jednej strony to dzień naszych najlepszych przedstawicieli ludzkości. Dzień ludzi doskonałych. Tych, którzy sprostali wymaganiom bożym. Dzień tryumfu świętości. Z drugiej to tęsknota za bliskimi , odczuwalny ich brak w naszej bliskości. Pociesza nas tylko myśl, że oni znaleźli się w gronie Zwycięzców i są w drużynie bożych Świętych. „
Dla tych
którzy odeszli w nieznany świat,
płomień na wietrze
kołysze wiatr.
( Dla tych, którzy odeszli” Danuta Gellnerowa)

Jesteś na profilu Jerzy Jastrzębski - stronie mieszkańca miasta Polska. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj