Jerzy Jastrzębski

avatarJerzy Jastrzębski

Polska
Jestem nauczycielem. Współpracuję z wieloma instytucjami na rzecz osób niepełnosprawnościami. Zainteresowania pozazawodowe to książki, filmy o tematyce science fiction.

Kochaj marzenia. Paraolimpiada Dzieci i Młodzieży VIII Dni Osób Niepełnosprawnych w Legionowie

2019-05-19 11:48:13

W Arenie Legionowo w dniu 17 maja 2019 odbyła się Paraolimpiada Dzieci i Młodzieży VIII Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego zorganizowana przez DPD Arena w Legionowie przy współpracy fundacji „Promień Słońca”. Przed oficjalnym otwarciem zawodnicy wysłuchali koncertu orkiestry SP im. Stanisława Moniuszki z Łajsk.

Kochaj Marzenia, Mistrz, Zwycięstwo
Paraolimpiada to bardzo ważne wydarzenie sportowe powiatu. Organizatorzy i zawodnicy przygotowują się do niego od miesięcy i jest w zasadzie podsumowaniem treningów, wysiłku fizycznego i całorocznych zabiegów. Te sportowe zmagania są okazją do zmierzenia się z sobą samym i innymi zawodnikami pod czujnym okiem sędziów sportowych i wolontariuszy. W tym roku zawodnicy otrzymali od organizatorów kolorowe plecaki zamówione specjalnie na tą okazję. Dlaczego o nich wspominam. Na każdym z nich wydrukowane są myśli przewodnie paraolimpiady. Kilka z nich przytoczę: Bezcenna Zabawa, Kochaj Marzenia, Nigdy Się Nie Poddaję, Mistrz, Zwycięstwo, Głowa do góry, Super Gość. To sportowe spotkanie całe było przesiąknięte tymi ideami i taki jest cel spotkań.
Pozytywne spojrzenie na siebie, odnalezienie w sobie mocnych stron, pozytywne spojrzenie na świat i otaczających ludzi . Przy takim podejściu można realizować marzenia, a medale, nagrody były tylko przyjemnym dodatkiem.

O tych co pokochali marzenia.
W tym roku udział w paraolimpiadzie wzięło 280 zawodników. Po raz kolejny goście z powiatu pułtuskiego delegacja ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Anny Karłowicz w Pułtusku, ze Środowiskowego Domu Pomocy w Serocku , z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, Warsztatów Terapii Zajęciowej OSP, Warsztatów Terapii Zajęciowej św. Rity , Zespołu Szkół Łajski , Szkoły Podstawowa nr.2 w Legionowie, a Szkoły Podstawowa nr3, Przedszkola Miejskiego im. Janusza Korczaka , Koła Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski TPD . Podczas Paraolimpiady zawodników wspierali legionowscy wolontariusze. W tym roku organizatorzy zapewnili sobie pomoc uczniów z SP nr. 2 w Legionowie, Zespołu Szkół i Przedszkoli Milenium, Powiatowego Zespolu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, legionowskich klubów sportowych.

Wolontariusze na paraolimpiadzie i nie tylko
Podczas zawodów niezbędni są wolontariusze, osoby które dbają aby wszystkie konkurencje przebiegały zgodnie z regulaminem, aby wszyscy zawodnicy czuli się dobrze i wzięli udział w przeznczonych dla siebie konkurencjach. Pomoc jest niezbędna dla sprawnego, bezpiecznego przeprowadzenia paraolimpiady. Co daje wolontariuszom udział w projektach sportowych, artystycznych na rzecz osób niepełnosprawnych wyjaśnia Helena Olkucka dyrektor Zespołu Szkół i Przedszkoli Milenium w Legionowie. -„ Zawsze czynnie uczestniczymy we wszelkich uroczystościach, imprezach, spotkaniach organizowanych w ramach Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego. Dzięki wolontariatowi nasi uczniowie mają możliwość odkrycia w sobie potrzebę zrobienia czegoś bezinteresownie dla innych. Niesienie pomocy, dzielenie się swoim czasem, doświadczeniem, zainteresowaniami, uśmiechem po prostu bycie dla innych wzbogaca wewnętrznie człowieka i pozwala mu na pełną samorealizację. Pragniemy, aby nasi uczniowie wyrośli na ludzi dobrych, wrażliwych, czynnie uczestniczących w życiu społecznym, którzy będą dbali o swoją małą ojczyzną. Wolontariat także uczy pokory, gdyż nigdy nie wiadomo, co przyniesie nam życie, a także kształci kompetencje miękkie ( komunikatywność, , elastyczność, delegowanie zadań, asertywność, kreatywność, współdziałania w zespole...). tak niezwykle istotne w życiu zawodowym i osobistym. Warto aktywizować uczniów do czynnego uczestniczenia w wolontariacie, dawać przykład swoją postawą.”
Na sprawę wolontariuszy można spojrzeć jeszcze z innej strony. Ich udział motywuje do większego wysiłku. Są oni przedstawicielami pokolenia młodych ludzi i poprzez ich postawę , zachowanie niepełnosprawni zawodnicy widzą życzliwy im świat. W działaniu, współdziałaniu zachodzi proces wzajemnego poznawania się w nietypowych sytuacjach. To poznawanie przynosi pozytywne efekty przełamywania uprzedzeń, barier. Jest korzystne dla wszystkich.
Paraolimpiada przynosi ma wiele pozytywnych wymiarów jednoczy środowisko, integruje ze społeczeństwem i motywuje do aktywności.
Organizatorzy.
Organizatorami Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego 2019 są: Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie, Fundacja „Promień Słońca”, Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych, Niepubliczna Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie, Arena Legionowo, Muzeum Historyczne w Legionowie, DPS Kombatant w Legionowie, Powiatowa Instytucja Kultury Legionowo, Szkoła Podstawowa im. Stanisława Moniuszki w Łajskach, Koło Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski przy TPD w Legionowie. Dni Osób Niepełnosprawnych są objęte patronatem Starosty Legionowskiego Roberta Wróbla, Prezydenta Miasta Legionowo Romana Smogorzewskiego. Patronat medialny sprawują: Gazeta Powiatowa, Gazeta Miejscowa, Legionowska Telewizja LTV, Radio dla Ciebie,TVP3. ”. Zadanie współfinansowane ze środków powiatu Legionowskiego.


Jesteś na profilu Jerzy Jastrzębski - stronie mieszkańca miasta Polska. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj