Jerzy Jastrzębski

avatarJerzy Jastrzębski

Polska
Jestem nauczycielem. Współpracuję z wieloma instytucjami na rzecz osób niepełnosprawnościami. Zainteresowania pozazawodowe to książki, filmy o tematyce science fiction.

Konferencja „Niepełnosprawni w rodzinie” Nowe spojrzenie na niepełnosprawność. VIII DON.

2019-05-08 19:00:30

Już od kilku lat w ramach Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego odbywają się konferencje. Ich tematyka zawsze skupia się na problemach osób niepełnosprawnych . Ostatnie dwie dotyczyły spektrum autyzmu. W dniu 07 maja 2019r. w Szkole Podstawowej im. Stanisława Moniuszki w Łajskach odbyła się konferencja „ Niepełnosprawni w rodzinie” z udziałem wicestarosty legionowskiego Konrada Michalskiego i i wójta gminy Wieliszew Pawła Kownackiego. Rozpoczął ją panel dyskusyjny o tej samej nazwie co konferencja prowadzący :Justyna Niegierysz, Marta Maślanka, Magdalena Szerszeń, Bartosz Grabarczyk wypowiadali się na temat swoich przeżyć związanych z niepełnosprawnością ich dziecka. Często w dyskusji zabierali głos inni rodzice W wypowiedziach słychać było burze emocji, gdy wracali pamięcią do narodzin dziecka, przejście przez diagnozę, szok z tym związany.
Późniejsze uczenie się bycia rodzicem, nauczycielem i przewodnikiem dziecka niepełnosprawnego, walka o przedszkole, miejsce w szkole. Przestawienie życia rodziny na inne nieoczekiwane tory. Dyskutujący mówili również o swojej obecnej sytuacji. W głosach dyskutujących nie było żalu, skarg na doświadczający ich los raczej myślenie o przyszłości dzieci. Koncentracja na nowych wyzwaniach, których nieustanne podejmowanie wymaga hartu woli, sił duchowych. Mówiono również o działaniach na rzecz osób niepełnosprawnych podejmowanych na terenie powiatu legionowskiego.

Diagnoza w kierunku edukacji włączającej. Możliwie szybko, możliwie blisko gwarancją sukcesu w terapii.
Wykład „Wczesna diagnoza” wygłosiła Marzena Czarnocka , dyrektor Poradni PPP nr.13 w Warszawie, ekspert Men w ramach tworzenia nowego modelu edukacyjnego. Wykład bezpośrednio nawiązywał do tych problemów, o których mówili w poprzednim panelu dyskutanci. Prelegentka przedstawiła poprzedni stan diagnozowania oraz podejście do tego problemu, spojrzenie na osobę diagnozowaną. Wprowadziła nas w temat nowego pojmowania pojęć zdrowie, niepełnosprawność, wczesnej diagnozę jako użytecznego narzędzia w terapii dziecka. Wczesna diagnoza to rzetelna i trafna ocena potrzeb dziecka, jego potencjału rozwojowego oraz zasobów i ograniczeń środowiska. Jest podstawą do zaplanowania skutecznej interwencji ukierunkowanej na poprawę funkcjonowania i integrację społeczną. Jest warunkiem wczesnej interwencji, która ma nastąpić możliwie szybko i możliwie blisko. Oparte na dowodach naukowych interwencje psychospołeczne , terapie behawioralne , włączenie rodziców oraz zintegrowana pomoc w tym ochrony zdrowia , opieki , usług rehabilitacyjnych i współpracy z sektorem edukacji, zatrudnienia i sektorów społecznych są podstawą tego nowego systemu. Teraz to nie rodzice niepełnosprawnego dziecka będą zabiegać o diagnozę i terapie, ale nowy system ma nimi i dzieckiem zająć się w momencie stwierdzenia jakiejkolwiek niepełnosprawności. Drugim ważnym czynnikiem skuteczności nowego systemu ma być skorelowanie działań osób instytucji w omawianym obszarze. Przepływ miedzy nimi oraz rodzicami , opiekunami informacji. Następnie to podejście ujmuje życie osoby niepełnosprawnej całościowo od narodzin poprzez przedszkole, szkołę , pracę, samodzielne mieszkanie. Przenosi ciężar opieki z rodziny na instytucje.

O świadczeniach i o asystencie dziecka

Zebrani mogli się również dowiedzieć wiele temat wsparcia, które zapewnia im system świadczeń rodzinnych. O przepisach prawa i rodzajach świadczeń, kto może je otrzymać mówiła Anna Brzezińska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Legionowie. O roli asystenta dziecka w nowym systemie mówił gospodarz spotkania Marek Tarwacki, dyrektor SP im. Stanisława Moniuszki w Łajskach. Ponadto odbyły się dla zgromadzonych warsztaty. Czas zebranym umiliły występy orkiestr ze szkoły. Ilość osób, która zawitała na konferencję świadczy o wielkiej potrzebie rozmów i dyskusji na temat niepełnosprawności. Rozmów w gronie ekspertów o systemie, jego funkcjonowaniu, lukach i potrzebach zmian. To spotkanie pokazało jak wiele instytucji, osób jest aktywnie zaangażowane w prace na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych. Pokazało jedność w działaniu samego środowiska zrzeszającego rodziców, opiekunów i osoby niepełnosprawne. To napawa nadzieją, że problemy osób niepełnosprawnych będą mądrze z ich pełnym udziałem rozwiązywane. Uczestnicy konferencji mogli wziąć udział w warsztatach logopedycznych, terapii ręki, samodzielności oraz integracji sensorycznej. Nauczycielki -terapeutki z Przedszkola Specjalnego w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych Liliana Sadowska i Justyna Ubowska -Gendek podczas konferencji prowadziły punkt informacyjno-konsultacyjny dotyczący terapii behawioralnej oraz Alternatywnych Metod Komunikacji(AAC). Czas zebranym umiliły występy orkiestr ze SP im. Stanisława Moniuszki w Łajskach.
W maju w ramach VIII Dni Osób Niepełnosprawnych paraolimpiada, plener malarski ”Chodź pomaluj mój świat” oraz sympozjum „Mieszkania treningowe, wspomagane dla osób z niepełnosprawnością intelektualną znaczną i umiarkowaną. Możliwości i potrzeby w powiecie legionowskim.”

Organizatorzy i patroni
Organizatorami Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego 2019 są: Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie, Fundacja „Promień Słońca”, Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych, Niepubliczna Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie, Arena Legionowo, Komunalny Zakład Budżetowy w Legionowie
Muzeum Historyczne w Legionowie, DPS Kombatant w Legionowie, Powiatowa Instytucja Kultury Legionowo, Szkoła Podstawowa im. Stanisława Moniuszki w Łajskach, Koło Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski przy TPD w Legionowie. Dni Osób Niepełnosprawnych są objęte patronatem Starosty Legionowskiego Roberta Wróbla, Prezydenta Miasta Legionowo Romana Smogorzewskiego. Patronat medialny sprawują: Gazeta Powiatowa, Gazeta Miejscowa, Legionowska Telewizja LTV, Radio dla Ciebie,TVP3.

Jesteś na profilu Jerzy Jastrzębski - stronie mieszkańca miasta Polska. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj