Korona Królestwa Polskiego w serialu Korona Królów

2017-07-17 21:06:28

Serial TVP "Korona Królów" - powstaje jako polska odpowiedź na serial turecki Wspaniałe Stulecie. Jak można rozumieć tytuł polskiego serialu który zanim został wyemitowany, budzi już takie emocje. Postacie głównych odtwórców ról możemy zobaczyć nie tylko na udostępnionych przez TVP kadrach ale także w reportażu z planu. Dla programu "Pytanie na śniadanie" - wypowiadają się w nim kolejni aktorzy, a zwłaszcza Mateusz Król odtwórca roli młodego króla Kazimierza Wielkiego, scenarzystka Ilona Łepkowska i widzimy potężne, wielopiętrowe dekoracje wnętrza zamku króla Władysława Łokietka


Wideoclip społecznosciowy o serialu powstał już wcześniej zmontowany przez fana serialu z kadrów z obydwu seriali i ikonografii historycznej z podkładem muzyki folkowej i pojawił się w portalu youtube


Producent TVP planuje w pierwszym sezonie serialu 68 odcinków 30-minutowych i rozpoczęcie emisji jeszcze w tym roku.

Akcja serialu rozpoczyna się w 1333 r. Król Władysław Łokietek, zmęczony walką o zjednoczenie podzielonej na dzielnice Polski, umiera. Na tronie ma zasiąść jego jedyny, żyjący syn Kazimierz. Młody król musi sprostać trudnym wyzwaniom. Także przeciwstawić się własnej matce aby móc koronować na królową swoją żonę Aldonę Anne Giedyminówną nazywaną "polską Hurrem". Jego panowanie to początek budowania potęgi Polski.
Serial ukaże nieznany dotąd, tętniący życiem Wawel, będący miejscem spotkań ludzi różnych kultur, rycerzy, ambasadorów.

Jakie będą klimaty Korony Królów już pytają fani serialu

W wideoclipie Wiesława Adamika


poruszona została w cytowanych dokumentach i słowach historykow średniowiecznych takich jak Janko z Czarnkowa sprawa utraty Kresów Zachodnich Rzeczypospolitej w epoce ostatnich Piastów na tronie polskim. Za czasów Kazimierza Wielkiego wzorem sąsiednich krajów rozpoczęto używanie nazwy Korona Królestwa Polskiego dla zaznaczenia że Polska nigdy się tych ziem nie wyrzekła Tytułowa Korona królów to jak mniemamy także wszystkie polskie ziemie owa Korona Królestwa Polskiego i to one są "koroną królów".

Potwierdza to odpytana przeze mnie w przeddzień konferencji Towarzystwa Obrony Zachodnich Kresów Polskiw Krakowie w dniu 18 lipca b.r. Teresa Stanek sekretarz generalna TOZKP:

"Jesteśmy obecnie w przededniu 100-lecia tych wielkich dla Narodu Polskiego wydarzeń historycznych. Organizacja podniosłych obchodów uroczystości rocznicowych wymaga pełnego naświetlenia wydarzeń minionej przeszłości. Dlatego też w przygotowanych referatach dbamy o pełną prawdę historyczną.
Serial rozwijany pod symbolem korony królów polskich pokazać ma fakty z dziejów Narodu Polskiego pod rządami głów koronowanych czyli kolejnych królów polskich od wieku XIV - tzn. od Kazimierza Wielkiego, syna Władysława Łokietka poczynając.
Wchodzimy w atmosferę wzbudzoną przez perspektywę pokazania społeczeństwu przebiegu historii naszych losów i kontynuacji narodowej tożsamości kolejnych pokoleń.
Nawiązując do konkretnych faktów historycznych przypomnieć trzeba, że już Kazimierz Wielki w swych dążeniach wyraźnie akcentował konieczność budowy silnego państwa i polskiego i rozszerzenia jego granic zwłaszcza o włączenie rubieży zachodnich.
Po okresie zaborów podobne dyrektywy przyświecały również przywódcom niepodległościowym wskrzeszanego państwa polskiego 100 lat temu. Stały się myślą przewodnią obejmujących władzę elit.
Pragniemy jako TOZKP włączyć się w atmosferę wznieconą zapowiedzią emisji jeszcze w tym roku kalendarzowym pierwszych odcinków produkowanego przez telewizję polską historycznego serialu "

Teresa Stanek dodała jeszcze że sporo osób jest przekonanych, że to kresy wschodnie były najwcześniej w obrębie Korony Królestwa Polskiego, a przecież były nimi kresy zachodnie. Za Kazimierza Wielkiego po raz pierwszy zanegowano tezę że Polska się ich wyrzekła tymczasem nigdy tego nie zrobiła, co oznaczało że kiedyś o nie upomni się

Bohaterowie, aktorzy, fotosista

Opiekę literacką nad serialem sprawuje Ilona Łepkowska. Reżyserią zajął się Wojciech Pacyna, a autorem zdjęć jest Krzysztof Pakulski - czytamy w komunikacie Centrum Informacji TVP.
Halina Łabonarska (Królowa Jadwiga), Wiesław Wójcik (Król Władysław Łokietek), Mateusz Król (Kazimierz Wielki), Marta Bryła (Aldona), Paulina Lasota (Cudka), Piotr Gawron-Jedlikowski (Niemierza), Marcin Rogacewicz (Jaśko), Wojciech Żołądkowicz (Olgierd), Ireneusz Pastuszak (Przemysław Sieradzki), Andrzej Popiel (Bolko), Anna Grycewicz (Kunegunda), Katarzyna Czapla (Elżbieta), Tomasz Sapryk (Kanclerz), Jan Wieczorkowski (Władysław Łęczycki), Robert Gonera (Jan Grot), Andrzej Deskur (Jarosław
Bogoria), Sławomir Orzechowski(Spytek), Krzysztof Wrona (Kanclerz Pełka), Mariusz Ostrowski (Charcik), Agata Bykowska (Kucharka Litewska)
Zapraszam do galerii profesjonalnych kadrów fotosów z realizowanego aktualnie serialu TVP "Korona królów". Kadr z serialu "Korona Królów" (fot. Marcin Makowski) Foto: Materiały prasowe. Poprzednie tytuły serialu "Złoty wiek", "Korona królowej".
także

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/polska_hurrem_marta_bryla_i_inne_gwiazdy_w_serialu_korona_krolow_364877.html

Jesteś na profilu Jan Piotr Szczepański - stronie mieszkańca miasta Polska. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj