Jerzy Jastrzębski

avatarJerzy Jastrzębski

Polska
Jestem nauczycielem. Współpracuję z wieloma instytucjami na rzecz osób niepełnosprawnościami. Zainteresowania pozazawodowe to książki, filmy o tematyce science fiction.

Legionowo. IX Dni Osób Niepełnosprawnych. Przegląd Twórczości. Order ”Przyjaciel Niepełnosprawnych

2020-04-19 13:00:40

Uroczyste otwarcie IX Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego nastąpiło już 13 styczniu tego roku za sprawą niezwykłego wykładu Angelo Pentarisa „Jak uwolnić swój całkowity potencjał"oraz jego koncertu z duetem Shandy & Eva.
5 marca 2020r. zainaugurowano Przegląd Twórczości IX Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego. W części oficjalnej uroczyste wręczenie orderu ”Przyjaciel Niepełnosprawnych” osobom niezwykłym. Kapituła przyznaje order za działania zapobiegające wykluczaniu społecznemu osób niepełnosprawnych, włączaniu ich w nurt życia społecznego, promowaniu działalności osób niepełnosprawnych, budowaniu przyjaznej pełnej tolerancji atmosfery, osobiste zaangażowanie we wspieraniu osób niepełnosprawnych w ich życiu codziennym oraz ich rodzin. Wspieranie organizacji zajmujących się niesieniem pomocy dla niepełnosprawnych. Wyróżnienia te przyznaje się za szczególne, społeczne działania na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych. W ubiegłym roku orderem ”Przyjaciel Niepełnosprawnych” zostały uhonorowane panie: Maria Brzózek, Barbara Mierzejewska, Ewa Grzesznik. Order „Przyjaciel Niepełnosprawnych” przeznaczony jest dla wyjątkowych mieszkańców powiatu, którzy działają na rzecz osób z niepełnosprawnościami i stają się w tym wzorem dla pozostałych mieszkańców.

Nowi Przyjaciele Niepełnosprawnych.
Odznaczona przez Kapitułę orderem „Przyjaciel Niepełnosprawnych” pani Ewa Lewicka większość swego życia poświęciła pracy na rzecz osób niepełnosprawnych. Zawsze w centrum Jej zainteresowań były dzieci i młodzież niepełnosprawna. Dla ich dobra współpracowała z ich rodzinami
Była jednym z fundatorów i współzałożycieli w 2005 r. fundacji „Promień Słońca”. Pani Ewa Lewicka pełniła funkcję pierwszego skarbnika fundacji. Od samego początku działalności fundacji współorganizowała z Powiatowym Zespołem Szkól Specjalnych i Niepubliczną Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II: imprezę integracyjną „Dzień Radości- Wszyscy Razem” i świąteczne rodzinne spotkania integracyjne oraz cykliczne imprezy organizowane w ramach Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego.
Drugim odznaczonym w tym roku został Grzegorz Ratigowski , który od 2014 roku jest trenerem i opiekunem grupy osób z niepełnosprawnością intelektualną Już w 2015 roku podopieczni trenera Grzegorza Radzikowskiego zdobyli pierwsze medale złoto srebro i brąz w Ogólnopolskim Turnieju Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Taekwondo olimpijskim w Bełżycach. Zawodnicy pod opieką trenera co roku zdobywają medale puchary i dyplomy w Ogólnopolskim Turnieju Osób Niepełnosprawnych oraz Mistrzostwach Polski w taekwondo olimpijskim w Białymstoku. W 2018 roku Polski Związek Taekwondo Olimpijskiego oficjalnie powołał do kadry narodowej czwórkę podopiecznej z grupy klubu .

Danuta Stankiewicz gwiazdą Przeglądu Twórczości.
Po wręczeniu orderu część artystyczna.. W tym roku na scenie legionowskiego ratusza zaprezentowała się Danuta Stankiewicz i wykonała swoje przeboje : Wernisaż, Serduszko puka,16 lat, Złoty pierścionek, Wernisaż, Dzień po dniu, Dzisiaj jestem z miasta, Skrzypki w uszach grają, Piosenka o Rudej, Niezakończony romans. Niezwykła piosenkarka przepełniona energią wzruszyła i rozbawiła legionowską publiczność.
-Niepełnosprawność podobnie jak ageizm- uważa piosenkarka- to wciąż tematy tabu. Żyjemy w XXI wieku, w świecie masowego rozwoju technologicznego i tym samym narzędzi do komunikacji międzyludzkiej. Mamy ogromne możliwości poznawcze tych zjawisk, jak i w zakresie pomocy takim ludziom. Z przerażeniem jednak stwierdzam, że gdzieś w tej pogoni za materializmem i samorealizacją zatraciliśmy naszą wrażliwość i empatię.
A to nie wróży nic dobrego. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co spotka nas czy bliskich jutro. Każdy dzień to jedna wielka niewiadoma. Osoby niepełnosprawne, jak i seniorzy dość głośno mówią o wykluczeniu społecznym.
Tylko ten ich głos często rozchodzi się jak echo i nic z tego nie wynika. Nie są to tematy medialne, a jeśli już, to tylko przy okazji koncertów takich, jak ten w Legionowie. Moją misją, jako artystki, jest wzruszać, bawić, pośrednio edukować swoimi piosenkami, ale i też pomagać, zwracać uwagę na problematykę pewnych zjawisk. Z tego powodu bardzo chętnie występuję dla osób niepełnosprawnych i seniorów. W myśl zasady: każdego z nas może dotknąć niepełnosprawność - każdy z nas będzie seniorem dodała artystka.

Co przed nami…
Po wspaniałym koncercie przesłuchania w konkursie Małych Form Teatralnych i Medialnych. Jury w składzie: Paulina Żmijewska- przewodnicząca jury, Shandrelica Casper, Małgorzata Janina Berwid, Ewa Żmijewska oceniało występy konkursowe z różnych dziedzin twórczości scenicznej. Uroczyste ogłoszenie wyników w najbliższym możliwym terminie po zakończeniu epidemii.
20 marca 2020r. odbyły się obchody Światowego Dnia Zespołu Downa głównie na forach internetowych i w mediach. Planowany pochód Kolorowej Skarpetki i inne akcje zostały odwołane z uwagi na sytuację w kraju związaną z epidemią. Organizatorzy zwracają nieustannie uwagę na tą grupę ludzi, aby pokazać solidarność z nimi. Każda odsłona Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo wnosi nowe elementy, które ubogacają ofertę dla mieszkańców powiatu. Organizatorzy dbają nie tylko o dobrą rozrywkę, emocje związane z konkursami, rywalizację sportową, ale również występują w imieniu niepełnosprawnych mieszkańców o miejsca pracy dla nich, mieszkania wspomagane, treningowe dla osób z niepełnoprawnością intelektualną umiarkowaną i znaczną. W tym roku zaplanowana została konferencja „ Praca dla osób niepełnosprawnych ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością intelektualną umiarkowaną i znaczną. Kwiecień miesiącem wiedzy o autyzmie- Polska na niebiesko, oświetlenie budynków na niebiesko, akcje na forach internetowych i w mediach. Wszystkie te działania mają zwrócić uwagę naszej społeczności na osoby niepełnosprawne żyjące pośród nas. W tym roku organizatorzy zaprosili do współpracy Centrum integracji Społecznej w Legionowie, która zaowocowała już warsztatami kulinarnymi dla uczestników Dni Osób Niepełnosprawnych. Efektem dopiero co nawiązanej współpracy z TV Dolny Śląsk mają być warsztaty i plener fotograficzny oraz wykład na temat dostępności miejsc turystycznych dla osób niepełnosprawnych. A w programie jeszcze stałe pozycje: paraolimpiada, plenery, spotkania w muzeum, spotkania w DPS Kombatant, wystawy, w październiku powiatowa akcja AAC zwracająca uwagę mieszkańców na osoby niemówiące bądź słabo mówiące.

Jesteś na profilu Jerzy Jastrzębski - stronie mieszkańca miasta Polska. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj