MALT czyli Młoda Ambitna Literatura Trójmiasta

2012-10-10 19:52:36

Filia Gdańska WiMBP w Gdańsku-Śródmieściu, mająca swoja siedzibę przy ulicy Mariackiej 42, zorganizowała cykl spotkań z młodymi twórcami, w celu zaprezentowania ich szerszej publiczności. Pierwsze spotkanie odbyło się we wtorek 9 października br. a dotyczyło prozy. Poprowadził je dr Bartosz Dąbrowski, adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, wraz ze swoim gościem Maciejem Dajnowskim. Temat spotkania brzmiał: "Od nostalgii do groteski. Najmłodsza proza gdańska".

Jak zaznaczył prelegent prozaicy dojrzewają stosunkowo późno, więc wykład dotyczył autorek i autorów w wieku 30-40 lat. Po symbolicznym otwarciu spotkania przez jego gospodarza pana Zbigniewa Walczaka z Filii Gdańskiej WiMBP, dr Dąbrowski opowiedział zebranym słuchaczom o powstającej w ostatnich latach literaturze trójmiejskiej, a zwłaszcza gdańskiej, czyli o Gdańsku, której akcja rozgrywa się w Gdańsku, lub której autorzy mieszkają w aglomeracji gdańskiej i okolicy.

Następnie Maciej Dajnowski odczytał fragment swojego niepublikowanego jeszcze opowiadania „Tygiel”. Słuchaczom tekst natychmiast skojarzył się z posępnym „Procesem” Kafki, a także nastrojem opowiadań Brunona Shulza. Były w tej prozie piękne ornamenty kamieniczek stojących nad Motławą, ale również tunele kominowe znajdujące się we wnętrzu pieca i łączące wiele miast, a nawet cały świat w jeden mroczny organizm. Jak słusznie zauważył pan Zbigniew, w środowisku ludzi czytających namiętnie książki nie sposób uniknąć aluzji do innych pozycji.

Natomiast następne spotkanie odbędzie się w dniu 16 października, kiedy to będzie miał miejsce Konkurs Jednego Wiersza dla osób przed 35. rokiem życia, w którym jurorami będą Gabriela Szubstarska, Wojciech Boros i Piotr Wiktor Lorkowski, trójmiejscy poeci, animatorzy kultury, a pula nagród wyniesie 990 zł. Organizatorzy zapraszają chętnych z jednym, niepublikowanym i nienagradzanym wierszem. Tematyka dowolna. Aby wziąć udział w konkursie należy przynieść kopie wiersza (podpisana imieniem i nazwiskiem) na imprezę i osobiście go odczytać. Konkurs objęli patronatem Kwartalnik Artystyczny „Bliza” i Oddział Gdańskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Kolejne spotkanie 23 października dotyczyło będzie dramatu, a poprowadzą je Agnieszka Kochanowska - absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, organizatorka wydarzeń kulturalnych i autorka scenariuszy teatralnych, oraz Magdalena Zelent - teatrolog, obecnie koordynatorka Sceny Teatralnej ALTERNATOR Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego, która od dwóch lat realizuje swój szekspirowski projekt teatralny w Zakładzie Karnym na Przeróbce w Gdańsku.

http://www.wiadomosci24.pl/rejestracja/" rel="external">Zarejestruj się i napisz artykuł
https://plus.google.com/u/0/b/113986743078714025442/113986743078714025442/posts" rel="external">Znajdź nas na Google+

Jesteś na profilu Karol Kłos - stronie mieszkańca miasta Polska. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj