Matura 2011. Jak przygotować się do egzaminu z biologii?

2011-04-28 18:18:52

Już za kilka dni maturzyści przystąpią do pierwszych egzaminów. Podpowiadamy, jak najlepiej przygotować się do matury z biologii oraz o czym pamiętać podczas pisania samego egzaminu. Podobnie jak przy rozwiązywaniu zadań na egzaminach z innych przedmiotów, tak i podczas matury z biologii należy przede wszystkim uważnie czytać polecenia zadań. Treść zadań, poza poleceniem, zawiera także wskazówki, które pomogą poprawnie je rozwiązać.

Przy udzielaniu odpowiedzi trzeba także wziąć pod uwagę treść czasowników operacyjnych. W poleceniach do zadań nieraz dokładnie określony jest pożądany sposób udzielenia odpowiedzi. Kiedy więc w treści zadania widnieje sformułowanie podaj, narysuj, wymień należy zastosować się do wskazówek. Należy przy tym pamiętać, że sformułowania "Opisz" czy "Wyjaśnij" wymagają udzielenia znacznie szerszej odpowiedzi niż przy poleceniu "Wymień", "Podaj".

Wróć do materiału: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/matura_2011_jezyk_polski_na_poziomie_podstawowym_juz_o_193358.html" rel="external">Matura 2011. Maturzyści napisali egzamin z języka polskiego. Co sądzą licealiści o dzisiejszej maturze? Jakie były tematy na poziomie podstawowym?



W treści zawarta jest także informacja o formie odpowiedzi. By uzyskać maksymalną liczbę punktów należy udzielić odpowiedzi w odpowiedni sposób. Zdarza się, że dane trzeba przedstawić w formie tabeli, wykresu czy rysunku. W sytuacji, gdy wymagane jest, by odpowiedź została przedstawiona np. w formie graficznej, pisemne udzielenie odpowiedzi poskutkuje uzyskaniem mniejszej liczby punktów bądź nieuzyskaniem ich wcale.

Na egzaminie z biologii spotkać można kilka typów zadań. Pierwsze to zadania testowe. Podczas ich rozwiązywania pamiętać należy, by wyraźnie zaznaczyć jedną, wybraną odpowiedź. Zaznaczenie więcej niż jednej poskutkuje nieprzyznaniem punktów za rozwiązanie.

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/matura_2011_to_warto_wiedziec_przed_egzaminem_dojrzalosci_191439.htm" rel="external">Matura 2011. To warto wiedzieć przed egzaminem dojrzałości




http://www.wiadomosci24.pl/artykul/matura_2011_o_czym_pamietac_piszac_mature_z_jezyka_obcego_192489.html" rel="external">Matura 2011. O czym pamiętać pisząc maturę z języka obcego?



W arkuszu egzaminacyjnym znajdują się także zadania otwarte. Na niektóre z nich wystarczy udzielić jedynie krótkiej, jednozdaniowej odpowiedzi, inne zaś wymagają dłuższego wyjaśnienia. W przypadku tych drugich ważne jest, by w kilku zdaniach jasno przedstawić swój tok rozumowania. Ocenie podlegają nie tylko same informacje zawarte w wypowiedziach, ale także sposób ich przedstawienia, interpretacji oraz wypływające z tego wnioski. Należy także udzielić odpowiedzi na temat. Nie warto więc pisać wszystkiego, co się wie - przez takie zabiegi łatwo można popełnić błędy merytoryczne. To zaś poskutkuje utratą cennych punktów.

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/matura_2011_na_co_zwrocic_uwage_piszac_mature_z_jezyka_192471.html" rel="external">Matura 2011. Na co zwrócić uwagę pisząc maturę z języka polskiego?


W przypadku zadań otwartych, które wymagają odpowiedzi zwięzłych ważne jest, by udzielić tylu odpowiedzi, ile podanych jest w poleceniu. Jeśli więc polecenie głosi, by podać trzy argumenty ocenie podlegają pierwsze trzy argumenty (liczone od pierwszego). Nawet jeśli kolejne byłyby poprawne, nie zostaną wzięte pod uwagę przy ocenie.

Należy także pamiętać, by właściwie posługiwać się terminologią z dziedziny biologii. Jeśli więc nie mamy pewności co do poprawności danego terminu, warto zastąpić go synonimem.
Wszelkie pisemne odpowiedzi powinny być zapisane wyraźnie. Jeśli egzaminator nie będzie w stanie odczytać którejkolwiek z odpowiedzi, nie zostanie ona oceniona. Należy także zwięźle i precyzyjnie formułować odpowiedzi oraz unikać skrótów myślowych.

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/matura_z_polskiego_prezentacja_w_praktyce_136439.html" rel="external">Matura z polskiego. Prezentacja w praktyce

Przed przystąpieniem do egzaminu maturzyści powinni także poznać reguły konstrukcji samych testów. Cechą charakterystyczną dla egzaminu z biologii jest fakt, że zadania ułożone są naprzemiennie - łatwe obok trudniejszych. Nie należy więc szukać pułapek, kiedy zadanie wyda się zbyt łatwe, a odpowiedź zbyt oczywista.

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/matura_2011_internauci_szukaja_przeciekow_testow_maturalnych_193348.html" rel="external">Maturzysto, szukałeś przecieków testów maturalnych? Zobacz, co jeszcze robili zestresowani licealiści



Podpowiedzią do rozwiązania zadania może być także liczba punktów podana obok polecenia. Maksymalna liczba punktów może być wskazówką, w jaki sposób zadanie będzie ocenianie, a więc jak najlepiej je rozwiązać.

Czytaj także:
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/maturzysto_zaprzyjaznij_sie_z_matematyka_w24_ci_pomoga_135729.html" rel="external">Maturzysto, zaprzyjaźnij się z matematyką!
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/matura_2010_zobacz_arkusz_z_polskiego_i_przykladowe_136942.html" rel="external">Zobacz arkusz matury z polskiego 2010
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/badz_sprytny_na_maturze_z_matematyki_dozwolona_sciaga_136313.html" rel="external">Na maturze z matematyki dozwolona ściąga, bądź sprytny

Jesteś na profilu Katarzyna Węsierska - stronie mieszkańca miasta Polska. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj