Nathaniel Branden pisze o poczuciu własnej wartości

2013-04-29 18:49:25

Problem samooceny stał się bardzo popularny w ostatnich latach. Istnieje mnóstwo poradników o tym, jak być bardziej pewnym siebie. Czy można wśród nich znaleźć coś, co nie będzie kolejnym „magicznym życzeniem”? Z zasady nie czytam poradników, ponieważ nie wierzę w „cudowne” zasady wmawiania siobie, że „jestem super”. Według mnie z każdej strony takiego czytadła wyłania się fałsz i zakłamanie, a treść proponowanych zachowań i działań powiewa pustką. Zazwyczaj po prostu śmieszą mnie rady, które nakłaniają do przyczepiania sobie karteczek z pozytywnym afirmacjami i stawania z nimi przed lustrem. Poza tym, chyba jednak nie mam większych problemów z poczuciem własnej wartości. Książka Nathaniela Brandena pt. 6 filarów poczucia własnej wartości w padła mi jednak w ręce przez przypadek i muszę napisać, że był to szczęśliwy przypadek. Wspomniana przeze mnie książka to nie kolejna recepta na sukces. Nathaniel Branden zwraca uwagę na to, jak ważna jest w zyciu uważność i świadomość własnego życia i bytu. Autor radzi, by przyjrzeć się samemu sobie i odkryć, kim się jest oraz do czego dążyć. Wskazuje też metody, za pomocą których można to zrobić. Proponuje 6 kroków, które mają pomóc w uświadomieniu czytelnikowi, na których obszarach życia powinien się skupić. Są to: praktyka świadomeg życia, praktyka samoakceptacji, praktyka odpowiedzialności za siebie, asertywności, celowego życia oraz integralności osobistej.
Jeżeli dziś bardziej...
W olbrzymim skrócie Branden zachęca do otwartości na nową wiedzę i gotowość do rewidowania dawnych założeń, życie w „danej chwili”, branie odpowiedzialności za własne czyny, myśli i przekonania, odpowiedzialność za świadome formułowanie własnych celów i wiele innych. To co Branden poleca, to uświadomienie sobie własnych potrzeb oraz
świadomość i realizacja działań, które pomogą wiele pragnień urzeczywistnić. Autor książki zachęca, aby codziennie rano usiąść i wykonać ćwiczenie. Polega ono na dopisywaniu zakończeń zdań (zdania dotyczą problemów, które chcemy roziwązać), np. Jeżeli dziś o 5% bardziej uświadomię sobie swoje działania... Takie ćwiczenie należy również wykonać wieczorem, ma ono sprawić, że będziemy wiedzieli na jakie zachowania należy zwrócić większą uwagę w czasie dnia.
Autor o książce
Branden pisze: Z mojego doświadczenia wynika, że większość ludzi nie docenia własnych sił, by przeprowadzić zmiany i rozwijać się. Są przekonani, że schemat z wczoraj trzeba powtórzyć jutro. Nie dostrzegają możliwości wyboru, która obiektywnie istnieje. Rzadko uświadamiają sobie jak wiele mogą dla siebie uczynić, jeśli za cel postawią sobie prawdziwy rozwój i wysoką samoocenę i jeśli będą dkłonni wziąć odpowiedzialność za własne życie. Przekonanie o bezradności staje się samo spełniającym proroctwem.
Książka na pewno nie należy do wybitnych pozycji psychologicznych, ale warto ją przeczytać choćby dlatego, żeby zacząć żyć bardziej świadomie.

Jesteś na profilu Magdalena Felska - stronie mieszkańca miasta Polska. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj