Obłoki srebrzyste - niezwykłe zjawisko na niebie do końca sierpnia

2014-06-10 02:42:20

Wczoraj w nocy nad Gdańskiem można było ujrzeć niecodzienny spektakl, w którym główną rolę odgrywały niezwykłe obłoki srebrzyste. Już od połowy maja można wyszukiwać na północnym niebie jednych z najpiękniejszych chmur na ziemskim niebie, czyli obłoków srebrzystych, które są zjawiskiem dość unikatowym w swoim rodzaju, a ich pochodzenie nie jest do końca zidentyfikowane. Obłoki srebrzyste to polarne chmury mezosferyczne. Najczęściej obserwowane są w pasie pomiędzy 50 i 70 stopniem północnej i południowej szerokości geograficznej. Są to najwyższe chmury obserwowane z Ziemi. Znajdują się w mezosferze około 75 –85 km ponad powierzchnią ziemi. O obłokach srebrzystych ciągle niestety niewiele wiemy. Ich powstawanie wiąże się najprawdopodobniej z parą wodną osadzająca się wokół spalających się meteorów w ziemskiej atmosferze i zmieniającą się następnie w kryształki lodu.

Chmury te zostały odkryte 13 czerwca 1885 roku, przez rosyjskiego astronoma polskiego pochodzenia Witolda Ceraskiego, dwa lata po wielkim wybuchu słynnego wulkanu Krakatau, z którym początkowo wiązano ich powstawanie. W późniejszych latach ta teoria została wykluczona, gdyż ich pojawianie nasiliło się. Bardzo łatwo odróżnić te obłoki od pozostałych chmur, gdyż jak sama nazwa mówi, mają kolor srebrno – biały i są o strukturze lekko pofalowanej, bądź gładkiej, zajmują stosunkowo bardzo dużą część nieba północnego. Zaobserwowanie ich może okazać się problemem, gdyż tak jak szybko i niespodziewanie się pojawiają, w tak dość szybki sposób też znikają.

Obserwować to niezwykłe zjawisko można do końca sierpnia, lecz największe prawdopodobieństwo ujrzenia go jest w czerwcu i na początku lipca. Dlatego warto, kiedy jest pogodnie spojrzeć w niebo ok. 40 - 60 minut przed wschodem lub po zachodzie słońca, kiedy znajduje się ono ok. 15 stopni poniżej linii horyzontu, ponieważ takie położenie Słońca oświetla wyżej położone kryształki lodów.

Jesteś na profilu Sylwia Legutko - stronie mieszkańca miasta Polska. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj