Politycy w ogniu pytań! Zaproszenie na debatę akademicką

2011-12-04 16:11:06

Studenci UW zapraszają do udziału w debacie akademickiej. Chcesz wiedzieć więcej o zarządzaniu kryzysowym w UE? Zobacz, jakich rozwiązań domagają się politycy od polskiego rządu. Dyskusja z ich udziałem zaplanowana została na 8 grudnia. W najbliższy czwartek, 8 grudnia o godz. 9.00 rozpocznie się debata akademicka, zorganizowana przez studentów II roku Politologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Spotkanie odbędzie się w sali Stronnictwa Demokratycznego, zlokalizowanej w Warszawie, przy ulicy Chmielnej 9.

W rozmowie wezmą udział znani polscy politycy z zarządu partii i posłowie na Sejm RP. Zaproszeni zostali członkowie: PO, PiS, PSL, RP, SLD, NP, UPR, PPP i PJN. Wśród gości, z pewnością nie zabraknie: Andrzeja Rozenka (RP), Bartosza Józwiaka (UPR), Elżbiety Jakubiak (PJN), Janusza Korwin-Mikke (NP) oraz Piotra Zgorzelskiego (PSL).

O projekcie


Od 1991 roku z inicjatywy prof. dr hab. Konstantego Adama Wojtaszczyka w Instytucie Nauk Politycznych UW regularnie odbywają się debaty akademickie. Organizacja przedsięwzięcia jest jednym z warunków zaliczenia zajęć z Integracji Europejskiej. Każdego roku, spotkanie poświęcone jest innemu zagadnieniu. Temat tegorocznej edycji to: "Zarządzanie kryzysowe w Unii Europejskiej".

Studencka dyskusja jest symulacją obrad Sejmu RP, podczas której uczestnicy wcielają się w role przedstawicieli polskich partii. Przydział studentów do poszczególnych grup następuje w sposób losowy. W spotkaniu uczestniczą zaproszeni politycy oraz media.

Dlaczego warto wziąć udział w debacie? Czytaj dalej na następnej stronie -->

Dlaczego warto wziąć udział w debacie?


Wyborcy mają prawo wiedzieć, jakie działania zamierza podjąć polski rząd w związku ze skutkami kryzysu europejskiego. Przedsięwzięcie prof. dr hab. K.A. Wojtaszczyka jest nie tylko obowiązkiem dla studentów, wynikającym z programu zajęć Integracji Europejskiej. To także szansa dla każdego, kto chce świadomie uczestniczyć w życiu politycznym kraju i w pełni korzystać z przywilejów demokracji.

W Polsce przyjęło się, że debaty organizowane są głównie w okresie kampanii wyborczych. Jednak, czy nie powinno być inaczej? Politycy muszą prowadzić aktywny dialog ze społeczeństwem. W obliczu drugiej fali kryzysu europejskiego, każdy powinien być świadomy potencjalnych skutków destabilizacji w strefie euro. Ludzie mają prawo wiedzieć, jakie działania chcą podjąć partie, którym udzielili poparcia w ostatnich wyborach.

Uczestnictwo mediów


Jako przedstawicielka studenckiej grupy Ruchu Palikota, mam przyjemność zaprosić na debatę dziennikarzy obywatelskich W24. Zgłoszenia można przesyłać pocztą wewnętrzną najpóźniej do 7 grudnia, do godz. 20. Niezbędnym kryterium jest legitymacja prasowa.

Zachęcam również do zapoznania się z wywiadami, jakie studenci przeprowadzili z politykami. Ich treści są dostępne na stronach poszczególnych grup: http://www.debatarp.waw.pl/" rel="external">RP, http://upr2011.manifo.com/" rel="external">UPR, http://www.grupapis.yoyo.pl/" rel="external">PiS, http://nowaprawica.y0.pl/" rel="external">NP, http://debata-pjn.blogspot.com/" rel="external">PJN, http://www.wix.com/bialyp/podebata" rel="external">PO oraz http://www.wix.com/debatainp/polska-partia-pracy" rel="external">PPP.

Więcej informacji o debacie można znaleźć na stronie internetowej: http://debata2011.comeze.com/" rel="external">debata 2011.

Zobacz plan debaty na następnej stronie -->

Plan debaty akademickiej "Zarządzanie kryzysowe w UE"


9.00 - 9.30 - uroczyste otwarcie obrad Sejmu. Przemówienia prezesów studenckich grup partyjnych

9.30 - 11.00 - dyskusja studentów z politykami

11.00 - 11.15 - przerwa
11.15 - 12.30 - I panel:

Polska prezydencja względem kryzysu ekonomicznego w UE
a) Wstąpienie Polski do strefy euro i kontrola spekulacji
b) Współpraca UE z Rosją w trakcie polskiej prezydencji
c) Polska prezydencja wobec partnerstwa wschodniego

12.30 - 12.45 - przerwa
12.45 - 14.00 - II panel:

Polska wobec unijnych strategii pokonania zjawisk kryzysowych
a) Stanowisko partii a strategia lizbońska
b) Stanowisko partii a Europa 2020
c) Doraźne środki zmniejszające efekty kryzysu

14.00 - 15.00 - przerwa obiadowa

15.00 - 16.15 - III panel:

Najlepszy z perspektywy Polski system zarządzania w UE
a) Ocena obecnego systemu zarządzania UE
b) Propozycje zmian w systemie zarządzania UE
c) Czy zmiany te są potrzebne?

16.15 - 16.30 - Przerwa
16.30 - 17.45 - IV panel:

Perspektywy budżetu UE z punktu widzenia polski
a) Nakłady na infrastrukturę
b) Fundusze przeznaczane na kapitał społeczny
c) Czy warto ratować bankrutujące państwa? Jakie mamy możliwości i alternatywy?

17.45 - 18.00 - przerwa
18.15 - 19.45 - V panel:

Czego nauczyła nas Grecja? Działania dążące do złagodzenia skutków kryzysu, które może podjąć państwo polskie
a) Aspekt ekonomiczny
b) Aspekt polityczny
c) Aspekt społeczny

19.45 - 20.00 - przerwa
20.00 - 21.00 - głosowanie nad zgłoszonymi projektami ustaw i uchwał
21.00 - 21.10 - zamknięcie obrad

Jesteś na profilu Elżbieta Jaroś - stronie mieszkańca miasta Polska. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj