Dodaj zdjęcie profilowe

avatarPiotr T. Bogdanowicz

Polska
Nazywają mnie tu PogodynkaW24 lub Wicherek :)

Silne burze przejdą nad Mazowszem i Mazurami

2009-05-26 17:46:33

Burzowe ostrzeżenia 1 stopnia dla Mazur i 2 stopnia dla Mazowsza wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Na Mazurach wiatr może osiągnąć w porywach 50-65 km/h. Na Mazowszu w niektórych miejscach może wiać nawet z prędkością 100 km/h. 26 maja

Jeszcze dziś nad terytorium Polski wkroczą bardzo silne burze związane z przemieszczaniem się aktywnego frontu chłodnego. Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał już stosowne ostrzeżenia.

Meteorolodzy z państwowego instytutu meteorologicznego wydali dziś dla całej zachodniej Polski ostrzeżenia drugiego stopnia (w skali 3-stopniowej) przed silnymi burzami. Na działanie ekstremalnych zjawisk pogodowych najbardziej narażone są województwa: zachodnio-pomorskie, pomorskie, Ziemia Lubuska, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, dolnośląskie i łódzkie. W tych częściach kraju należy się spodziewać silnych burz z intensywnymi opadami deszczu, a nawet gradu. Opad deszczu lokalnie może wynosić 40 mm, a prędkość wiatru w porywach do 110 km/h.

Zdaniem synoptyków nieco lepsza sytuacja będzie panować w woj. opolskim, gdzie obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia. Tutaj możliwe jest przechodzenie burz z opadami deszczu do 20 mm oraz porywami wiatru osiągającymi prędkość 70 km/h.

Ostrzeżenia będą obowiązywać najpóźniej do godziny 9 rano 27 maja.

Ze względu na intensywność burz, powinniśmy spodziewać się połamanych gałęzi, utrudnień w komunikacji, uszkodzeń budynków, strat w uprawach rolnych, zakłóceń pracy urządzeń elektrycznych oraz realnego zagrożenia życia, spowodowanego uderzeniami piorunów i zagrożeniem pożarowym.

Jesteś na profilu Piotr T. Bogdanowicz - stronie mieszkańca miasta Polska. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj