Jolanta Paczkowska

avatarJolanta Paczkowska

Polska
Dziennikarka z zamiłowania, pedagog i polonistka z wykształcenia. Nominowana przez Autorów i Redakcję Wiadomości24.pl do tytułu Dziennikarza Roku 2009 miesięcznika Press. Dziennikarz Obywatelski 2009 Roku - głosami Kapituły Konkursu. VIII 2010 - VI 2012 redaktor serwisu naszemiasto.pl. Blogerka -jolantapaczkowska.blogspot.com

Świętokrzyskie: Jaskinia Raj [ZDJĘCIA]

2013-06-04 14:44:38

Jaskinia Raj w woj. świętokrzyskim to niewielka, ale jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce. Korytarze powstały ok. 350 mln lat temu. Ślady obecności człowieka pochodzą sprzed 50 tys. lat. Udostępniona do zwiedzania w 1972 r.

Przed wejściem do Jaskini Raj pawilon wystawowy przybliżający obrazy życia codziennego neandertalczyków. Oglądamy także szczątki mamuta (mnie zaciekawił jego "ząbek"), nosorożca włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego.

Idziemy 21-metrowym sztucznie przekopanym chodnikiem prowadzącym do Komory Wstępnej. Tutaj oglądamy otwór, którym odkrywcy dostali się do jaskini. Temperatura wynosi jedynie 9°C, panuje wilgoć, od czasu do czasu na głowę spada kropla wody - na szczęście.

Jaskinia zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Widzimy skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu.

W ścianach liczne skamieniałości koralowców, dno pokrywają jeziorka, tworząc lustra, w których przeglądają się piękne stalagmity, stalaktyty, stalagnaty o różnorodnych kształtach i formach. Poznajemy misy martwicowe i pola ryżowe. Unikatem są pizoidy, czyli nacieki w kształcie kulek, zwane perłami jaskiniowymi.

W Komorze Złomisk - największej w jaskini - widzimy ogromne głazy, które oderwały się od stropu, a później zostały pokryte naciekami.

Mijamy kolejne sale - Stalaktytową, a następnie Wysoką, zachwycając się dziełem sztuki stworzonym przez naturę.

Uboga jest flora i fauna jaskini, ale spostrzegawczy zauważyli przelatującego nad naszymi głowami nietoperza, przewodniczka pokazała na ścianie jadowite pająki. I cieniutkie jak pajęczyna korzenie drzew liściastych rosnących 8 m nad naszymi głowami.

Jak dotrzeć do Jaskini Raj?Jadąc od Kielc drogą woj. nr 762, należy skręcić za miejscowością Zgórsko. Tu trzeba zatrzymać się na parkingu i dojść ok. 300 m przez las na miejsce.

ZAPRASZAM do galerii na moim blogu: "Polski uroków odkrywanie".

Jesteś na profilu Jolanta Paczkowska - stronie mieszkańca miasta Polska. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj