Szansa dla Polski - nowe technologie

2015-08-22 08:32:42

Rozmawiam ze światowej sławy polskim naukowcem - specjalistą neurologiem i radiologiem - panem profesorem Wiesławem Nowińskim. Ponad 540 publikacji, 42 światowe nagrody, 51 patentów - to olbrzymi dorobek, którym niewielu naukowców może się poszczycić.Panie profesorze, co może zdecydowanie zdynamizować rozwój Polski, w jakiej dziedzinie możemy stać się liderem w Europie Wschodniej ?

Myślę, że Polska ma podobne wyzwania, jak i cała Europa. Kiedyś Europa była liderem technologicznym, innowacyjnym, a w tej chwili talenty uciekają do Stanów, do Azji. Firmy się przenoszą do Chin.To nam zostaje, to co mamy najważniejsze to uważam - kreacyjność, innowacyjność. W tym upatruję wielką szansę dla Polski. Polska powinna postawić na stosowane badania naukowe, na innowacyjność i na tym oprzeć swoja nowoczesną gospodarkę. My, Polacy jesteśmy bardzo utalentowani. Mówię to na podstawie pracy z wieloma różnymi narodami, poza krajem przez prawie ćwierćwiecze. Poza tym mamy niesamowicie zdolnych studentów, którzy wygrywają międzynarodowe konkursy w różnych dziedzinach : w informatyce, w biologii, w robotyce, w pojazdach na Marsa.
Tak że, mamy materiał. Czego nam brakuje ? Struktury.
Jeżeli będziemy w stanie zaproponować, stworzyć własny system jak komercjalizować wyniki nauki -wydaje mi się, że Polska powinna być potęgą światową.

Jaką Pan widzi perspektywę czasową dojścia do tej potęgi ?

Wszystko zależy od tego, jak szybkie będą zmiany. Zmiany powinny się odbywać od góry, dlatego że powinniśmy zmienić prawodawstwo, żeby ten kraj miał najlepsze prawodawstwo dla przedsiębiorców i innowatorów. Powinniśmy praktycznie znieść podatki dla firm technologicznych. Powinniśmy dać młodym ludziom finansowanie, żeby mogli budować swoje własne firmy. Decyzja o zmianie powinna być błyskawiczna i to stworzy środowisko, a Polska będzie postrzegana jako kraj innowacyjny. Wtedy pewne rzeczy mogą iść lawinowo.Czy sądzi Pan, że równoczesne zmiany w prawodawstwie, w ekonomii, w edukacji, czyli w wielu dziedzinach, które objęte są zarządzaniem przez państwo - można równocześnie wprowadzić ?

Koniecznie, przy czym oczywiście pewne zmiany będą szybkimi reakcjami (prawodawstwo, finansowanie dla innowatorów), natomiast procesy edukacyjne z reguły trwają dłużej. Musimy robić to kompleksowo, czyli Polska musi stworzyć nowy system w którym połączy naukę, innowacyjność, przedsiębiorczość, w jedną wielka całość, która będzie ponadpartyjna, ponadkadencyjna, ponadresortowa. To powinno być zaaprobowane na poziomie premiera i prezydenta.


Pan obserwował takie zmiany na zasadzie drobnych kroczków w Chinach, w których przebywał Pan w sumie 24 lata. W jaki sposób Chiny doszły do swojej potęgi ?

Ja przebywałem w Azji, w Chinach jestem profesorem, natomiast 24 lata spędziłem w Singapurze - prawie połowę istnienia Singapuru, który z kraju, wyspy bez zasobów, bez talentów i nawet bez wody jest jedną z największych potęg ekonomicznych i finansowych.
Osiąga się to po prostu dzięki konsekwencji.
Nie możemy co chwilę zmieniać naszego programu, nie możemy dyskutować latami jak coś zrobić. Przyjmijmy kierunek innowacyjny, sfinansujmy go i wykonujmy go konsekwentnie, niezależnie od zmieniających się rządów, osób, polityków, itd.
Jest to sprawa, uważam, szalenie prosta. Konsekwencja, która przy naszych talentach, przy naszej innowacyjności powinna przynieść szybkie sukcesy.
Pan ma konkretne plany dotyczące tzw inkubatorów.

Tak, ja mam kilka koncepcji które przedstawiłem w kraju, dzieląc się moimi doświadczeniami jako naukowiec, jako innowator, jako przedsiębiorca, wizjoner. Zacząłem od budowania podstaw. Przedstawiłem swój dekalog innowacyjno - naukowy, który coraz bardziej jest w kraju stosowany. Zaproponowałem utworzenie sieci Europejskich Inkubatorów Akademickich, żeby wesprzeć młodych ludzi. Młodzi ludzie, którzy piszą prace magisterskie i doktorskie i chcą, żeby ich temat był implementowany, żeby wynikał z jakichś technologii dla których można utworzyć firmę - ci ludzie powinni dostać wsparcie finansowe, prawne, mentorskie, itd. Już kilka lat na ten temat mówię i miałem prezentacje i w sejmie i w Brukseli. Na razie sprawy posuwają się powoli. Inna koncepcja, którą zaproponowałem to utworzenie Polskiego Centrum Neurotechnologicznego. Sam działam w tym zakresie. Wiemy, że neurotechnologia, to przynajmniej w samych Stanach będzie kolejna następna fala po podboju kosmosu. Stany i Europa Zachodnia finansują olbrzymie projekty na ten temat. Polska ma wszelkie szanse, żeby do tego klubu “neuro” dołączyć. Złożyłem propozycję w różnych miejscach i mam nadzieję, że będzie pozytywnie rozpatrzona.

Widać, że świat stoi przed wielkimi wyzwaniami technologicznymi i jeżeli my przynajmniej nie dołączymy się do tego marszu, jeżeli zostaniemy w tyle, to staniemy się jakimś zaściankiem. Chyba nie mamy innego wyjścia ?

Absolutnie tak. Trzeba również pamiętać, że to nie jest sprawa czysto finansowa, bo np. w ostatnich latach bardzo dużo funduszy żeśmy przeznaczyli na innowacyjność, a spadliśmy w ogólnej klasyfikacji innowacyjności w Europie. Uważam, że trzeba łączyć wiele rzeczy. Jedną z nich to jest ściąganie wybitnych polskich talentów, wybitnych Polaków z zagranicy do Polski, żeby tu tworzyli centra doskonałości, osoby które wiedzą jak komercjalizować naukę, które mają bardzo dobry “track record” i które po prostu chcą to zrobić dla Polski, udowodnić że to można robić tu, a nie tylko tam. I to trzeba połączyć z naszymi młodymi talentami, które nie widzą szans dla siebie i uciekają. Musimy zastopować ten exodus.
W Polsce potrzebujemy osób, które wiedzą jak komercjalizować naukę, które pociągną za sobą młodzież. Ludzi, którzy mogą udowodnić, że tu w kraju możemy zrobić rzeczy wspaniałe. Ludzi, którzy będą promieniować na całe społeczeństwo naukowców, na społeczność przedsiębiorców i będą ich uczyć, jak te dwie rzeczy łączyć ze sobą.
Przede wszystkim takich liderów, którzy pociągną młodzież, tą najbardziej uzdolnioną, która by często chciała zostać w kraju, ale nie widzi dla siebie szans. Jeżeli im damy finansowanie na ich własne pomysły, a równocześnie będą mieli mentorów - wybitnych Polaków. Wydaje mi się, że połączenie tych dwóch ważnych zasobów, jakie mamy spowoduje, że rozwój Polski będzie o wiele szybszy i Polska wkrótce dołączy do czołówki światowej.

Panie profesorze, wygląda na to, że w Polsce zajdą zmiany, jeżeli chodzi o system władzy, że (miejmy nadzieję) wejdą nowi ludzie i że Pana postulaty wreszcie trafią na przychylny grunt. Oby tak się stało i oby nowe władze doceniły ogromną rolę nauki i postępu technologicznego, tak ważnego dla rozwoju naszej Ojczyzny. Bardzo dziękuję za rozmowę.

http://3obieg.pl/wybitny-polak-2012-prof-wieslaw-l-nowinski" rel="external">Wybitny Polak 2012
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wies%C5%82aw_Nowi%C5%84ski" rel="external">Wiesław Nowiński - Wikipedia
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,400182,prof-wieslaw-nowinski-nominowany-do-nagrody-europejskiego-wynalazcy.html" rel="external">Profesor Wiesław Nowiński nominowany
http://wyborcza.pl/1,75400,12086475,Mozg_jak_z_klockow_lego.html" rel="external">Mózg jak z klocków lego

Jesteś na profilu Mateusz Jarosz - stronie mieszkańca miasta Polska. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj