Teraz Polska Innowacyjna: cz.1 - Cel działania

2016-01-30 12:27:22

Wybitny polski naukowiec i innowator - prof. Wiesław Nowiński prezentuje program budowy Polski Innowacyjnej. W artykule zacytowane zostały obszerne fragmenty strategii prof. Wiesława Nowińskiego, dotyczącej planu osiągnięcia przez Polskę światowej czołówki w technologicznych niszach:
"Przedstawiam przełomowy projekt zbudowania Polski Innowacyjnej na całym jej obszarze wraz z Polską Doliną Krzemową jako nasze wyzwanie XXI wieku. Jest to wizja jednocząca Polaków w kraju i za granicą na wspólnym dla nas i przyszłych pokoleń celu. Opisuję Europejskie Inkubatory Akademickie (jako koncepcyjny wkład Polski do Wspólnej Europy celem wsparcia młodych Europejczyków. Uzasadniam dlaczego jest to konieczne (w kontekście europejskim) i jak jest możliwe
1) łącząc doświadczenie wybitnych Polaków powracających z zagranicy z talentem naszej młodzieży
2) integrując naukę, innowacyjność i przedsiębiorczość.
Opisuję elementy tej wizji:
a) Dekalog innowacyjno-naukowy (jako fundament naszej innowacyjności), Polskie Technopolis (innowacyjno technologiczna wizytówka Polski) wraz z centrami doskonałości i rolą wybitnych Polaków,
b) Polskie Centrum Neurotechnologiczne (jako pilotażowe centrum doskonałości),
c) Europejskie Inkubatory Akademickie obraz Polską Doliną Krzemową (wraz z Dolinami Regionalnymi) z 22-ma grupami problemów roboczych.
1. DZISIEJSZE WYZWANIE DLA POLSKI

Jak wyzwaniem 20-lecia międzywojennego była budowa portu w Gdyni i Centralnego Okręgu Przemysłowego a po II wojnie światowej odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie, tak wyzwaniem początku XXI wieku jest zbudowanie Polski Innowacyjnej, na całym jej obszarze. Po transformacjach ustrojowej i gospodarczej, należy pilnie dokonać transformacji innowacyjnej. Zadanie to znacznie ułatwia fakt, że jesteśmy narodem twórczym i że Polacy są szczególnie utalentowani naukowo. Wielu z nas odnosi fenomenalne sukcesy, jednakże zwykle poza krajem. Ponadto nasi utalentowani studenci wygrywają międzynarodowe konkursy w wielu dziedzinach. Mamy więc właściwy materiał ludzki do tworzenia Polski Innowacyjnej. Dlaczego więc dotychczas jej nie zbudowaliśmy? Dlaczego jesteśmy na przedostatnim miejscu w gronie państw Unii Europejskiej i spadamy w rankingach innowacyjności? Ponieważ brakuje nam właściwej strategii innowacyjnej oraz pomysłu jak powstrzymać exodus młodych talentów.
Od lat promuję tezę, że Polacy to naród twórczy i że jesteśmy szczególnie utalentowani naukowo; dlatego też stosowane badania naukowe w wybranych niszach winny być naszą narodową specjalnością, zaś innowacyjność fundamentem polskiej gospodarki opartej na wiedzy. Tezę tę opieram na swoim doświadczeniu jako naukowiec, innowator, pionier, entreprener i wizjoner pracujący prawie ćwierć wieku w kraju o jednej z najbardziej dynamicznych i innowacyjnych gospodarek opartych na wiedzy, prowadzący laboratorium naukowe o międzynarodowym składzie oraz będący profesorem w USA, Chinach, Singapurze i Polsce. Zbudowanie Polski Innowacyjnej jest realne - a jak to osiągnąć podaję dalej. Należy podkreślić, że przedstawiona tu wizja proponuje nowy, przełomowy system, a nie „uzdrawia” istniejący.
2. TRENDY I PROBLEMY EUROPY I POLSKI

Polskę, jak i całą Europę, dotykają podobne problemy. Europa, kiedyś potęga innowacyjna, dziś zmaga się z kryzysem ekonomicznym. Mamy wysokie i stale rosnące bezrobocie, zwłaszcza wśród młodych. Granica badań naukowych/produkcji
przesuwa się stale na wschód. Talenty europejskie ciągle opuszczają Europę, poprzednio do USA a teraz również do Azji. Kraje tradycyjnie zamknięte na obcokrajowców, jak Korea czy Japonia, otwierają szeroko wrota na obce talenty.
Uważam, że Europa winna postawić sobie i realizować dwa główne cele:
1. Przywrócić jej moc innowacyjną, głównie poprzez powrót wybitnych Europejczyków oraz lepszą integrację nauki, innowacyjności i przedsiębiorczości.
2. Stworzyć mechanizmy zapewniające miejsca pracy dla zdolnych i pracowitych absolwentów, m. in., poprzez utworzenie sieci Europejskich Inkubatorów Akademickich.

Recepta na stworzenie Polski Innowacyjnej

Polska słabo wypada w globalnych rankingach innowacyjności - zajmuje przedostatnie miejsce w gronie państw Unii Europejskiej i, pomimo inwestowania w innowacyjność, spadła w porównaniu z 2014 rokiem. Jeszcze słabiej wypadamy pod względem efektywności innowacji (sensowności nakładów na innowacje w stosunku do ich efektów) plasując się dopiero na 93. pozycji. Poprawa tej sytuacji wymaga zmiany przełomowej. Uważam, że krajowi są krytycznie i pilnie potrzebne
1) nowe strategie innowacyjno-naukowa i inwestycyjna oraz
2) osoby doświadczone we wprowadzaniu innowacyjności.
Strategia naukowo-innowacyjna winna zawierać długofalową, ponadpartyjną, pozakadencyjną i ponadresortową koncepcję integrującą naukę, innowacyjność i przedsiębiorczość, zaaprobowaną i efektywnie koordynowaną na szczeblu Premiera i Prezydenta.
Obecna strategia inwestycyjna (tzn. inwestowania głównie w „mury” i infrastrukturę sprzętową) nie przyniosła oczekiwanych rezultatów i nie przyciągnęła spodziewanych talentów, przemysłu i finansowania. Ponadto, ponad 100 nowych, często doskonale wyposażonych, obiektów nie jest w pełni (jeśli nie słabo) wykorzystanych (a ich głównym przychodem jest wynajem (około jednej trzeciej) a nie działalność innowacyjna (bliska zeru)). Nowa strategia inwestycyjna wymaga przesunięcia paradygmatu z „twardego” na „miękki”, czyli inwestowania głównie w odpowiednią infrastrukturę ludzką i zmianę prawa innowacyjnego.

Aby budować Polskę Innowacyjną, proponuję przyjąć następujące cele:

1. Określić krajowe specjalności technologiczne na światowym poziomie.
2. Połączyć naukę, innowacyjność i przedsiębiorczość w tych specjalnościach.
3. Przyciągnąć wybitnych Polaków z zagranicy w tych specjalnościach.
4. Powstrzymać exodus i zainicjować powrót naszej utalentowanej młodzieży poprzez
stworzenie im odpowiednich warunków do działalności tu i mentorowanie przez
wybitnych Polaków.
5. Ustanowić nowe (proste i spójne) prawo innowacyjne wprowadzające w Polsce
najlepszy ekosystem na świecie."

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/teraz_polska_innowacyjna_cz2_jak_ja_zbudowac_342997.html" rel="external">cz.II artykułu : Teraz Polska Innowacyjna - Jak ją zbudować

Jesteś na profilu Mateusz Jarosz - stronie mieszkańca miasta Polska. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj