Jerzy Jastrzębski

avatarJerzy Jastrzębski

Polska
Jestem nauczycielem. Współpracuję z wieloma instytucjami na rzecz osób niepełnosprawnościami. Zainteresowania pozazawodowe to książki, filmy o tematyce science fiction.

Warsztaty ceramiczne „Ozdoby bożonarodzeniowe dla każdego domu”w PZSIPS w Legionowie. Zabawy z gliną

2022-12-04 16:38:30

W dniach 25 11.2022 oraz 2.12.2022 w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie odbyły się świąteczne warsztaty ceramiczne „Ozdoby bożonarodzeniowe dla każdego domu”. Poprowadziła je Anna Wijatkowska z Fundacji Artystyczna Wylepiarnia. Z wykształcenia filozof, pedagog, arteterapeutka ceramik oraz oligofrenopedagog. Kiermasz i koncert kolęd " Boże Narodzenie 2022" współorganizują z fundacją "Promień Słońca", Zespół Szkolno - Przedszkolny "Milenium" oraz Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie.

Ceramiczne ozdoby na kiermasz „Boże Narodzenie 2022”.
W dniu 25 listopada 2022r. odbyły się pierwsze bożonarodzeniowe warsztaty ceramiczne. Wzięły w nich udział dwie klasy PDP. Uczestnicy wykonywali ozdobne wianki. Było bardzo pracowicie. Wszystkim dopisywał wspaniały humor. W tej atmosferze powstały pod profesjonalną opie-ką niezwykłe prace. 2 grudnia dalszy ciąg warsztatów z ceramiki. Pani Ania Wijatkowska zaprezentowała uczestnikom jak przygotować szkliwo. A za chwilę już instruktaż o zasadach bezpiecznego nakładania szkliw. I już można było przejść do szkliwienia. Na ten moment czekali wszyscy. Powlekanie szkliwem za pomocą pędzelka przedmiotów z gliny jest czynnością dość różną od malowania. Wymaga pełnej koncentracji uwa-gi i cierpliwości. Uczestnicy wykonali zadanie. Prace wykonane przez tą grupę na poprzednim spotkaniu zostały powleczone szkliwem. A potem włożone do pieca. Na zakończenie zajęć gorące i szczere podziękowania dla pani Anny Wijatkowskiej złożyli uczniowie i dyrektor Placówki pani Marzenna Kmieciak.

Najważniejsze są relacje międzyludzkie i pasja- one są wyznacznikami sukcesu.
„Poczuj glinę” albo „baw się gliną” takimi zwrotami zachęcają mistrzowie adeptów sztuki garncarskiej do podjęcia pracy z tym materiałem. Jest ona naturalnym surowcem. Tworzenie z gliny jest bezpieczną zabawą. Dlatego ten materiał i formowanie go staje się hobby wielu ludzi. To tworzenie ma tak naprawdę tylko zalety. „Pasja do zajęć ceramicznych zro-dziła się we mnie podczas uczęszczania do szkoły jubilerskiej, gdzie łyk-nęłam bakcyla glinianej zabawy. -opowiada Anna Wijatkowska- Moja fundacja Artystyczna Wylepiarnia od lat współpracuje z fundacją „Promień Słońca”. Z wielką radością przyjęłam zaproszenie od prezesa do poprowadzenia warsztatów dla podopiecznych fundacji -uczniów Powia-towego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie. Jestem pod wielkim wrażeniem. Zachwyciła mnie piękna nowoczesna pracownia i różnorodne prace uczniów mozaiki , prace decoupage, oczywiście i prace z gliny. Czuć tu atmosferę i dynamikę działania twórczego. Tyle o pierwszym wrażeniu i zachwycie pracownią. Urzekły mnie relacje międzyludzkie. Te między uczniami przepełnione radością i chęcią wzajemnej pomocy, wspierania się, przekomarzania i żartów. Nie mniej ciepłe prawdziwie ludzkie, pełne empatii pozbawione instytucjonalności relacje nauczyciel -uczeń i odwrotnie. Uczniowie z wielką uwagą wsłuchują się w głos prowadzącego. Cieszyłem się, że znalazłam się w takiej szkole i grupie. Warsztaty w takiej atmosferze przeszły szybko, a efekty przekroczyły moje oczekiwania. Otrzymałam od tych młodych ludzi wiele dowo-dów sympatii i życzliwości. Dziękuję za zaproszenie i te szczere słowa podziękowania od uczniów, nauczycieli i pani dyrektor Marzenny Kmieciak. ” – dodała na zakończenie.
Arteterapia poprzez tworzenie z gliny.
Kontakt z elastyczną gliną poprzez dotyk sprawia, że możemy ją kształtować zgodnie naszą wolą. Ten dotyk sprawia, że panujemy nad materiałem. Jesteśmy w stanie kształtować glinę poprzez nasze emocje, wiedzę i umiejętności. Czujemy się bezpiecznie, bo nic nie jesteśmy w stanie zepsuć. Zawsze mamy poczucie sukcesu, bo w naszych rękach tworzymy tylko fajne rzeczy. Wzrasta nasze poczucie radości, a za nim samoocena. Polepszają się nasze relacje innymi. Następuje poprawa w funkcjonowaniu społecznym. Arteterapia poprzez tworzenie z gliny staje się coraz popularniejsza. Rozwija kreatywność i zdolności manualne, aktywizuje i poprawia funkcjonowanie społeczne. A gdy patrzy się na efekt końcowy po wyjęciu ceramiki z pieca następuje pełnia szczęścia. Uczestnicy warsztatów tworzyli z pełną świadomością, że ich prace są przeznaczone są na kiermasz Boże Narodzenie 2022 i będą ozdobą wielu stołów świątecznych. A środki pozyskane w ten sposób zostaną użyte na ich wycieczki, warsztaty i zakup potrzebnych pomocy terapeutycznych.
Projekt współfinansowany przez powiat Legionowski i fundację ”Promień Słońca”.

Jesteś na profilu Jerzy Jastrzębski - stronie mieszkańca miasta Polska. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj