Wielka Brytania: Nie choruj w weekendy, bo... umrzesz?

2012-02-04 17:54:32

Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii dowodzą, że opieka medyczna w szpitalach jest gorsza w soboty i niedziele. Pacjenci przyjęci do szpitala w weekendy są znacznie bardziej narażeni na ryzyko śmierci niż ci, którzy znaleźli się tam w dni powszednie - donosi http://www.dailymail.co.uk/health/article-2095676/You-ARE-likely-die-taken-hospital-weekend-Study-confirms-NHS-care-worse-Saturday-Sunday.html?ITO=1490" rel="external">Daily Mail. Szanse na wyzdrowienie są niższe, ponieważ starsi lekarze specjaliści są nieobecni, a aparatura i laboratoria są nieczynne w weekendy.

Badania przyjęć ponad 14 milionów chorych wykazały, że pacjenci "niedzielni" są o 16 procent bardziej narażeni na śmierć w ciągu najbliższych 30 dni, niż ci przyjęci w środę. Natomiast chorzy przyjmowani w soboty są o 11 procent bardziej narażeni na śmierć w ciągu 30 dni.

Naukowcy zaobserwowali, że pacjenci, którzy udają się do szpitala w weekendy są bardziej chorzy - co powoduje, że powinni otrzymać najwyższy standard opieki medycznej. Wynika to z większej liczby wypadków drogowych, urazów związanych z nadużyciem alkoholu i niedostatecznej opieki lekarskiej w weekendy. Skutkiem czego stan pacjentów ulega pogorszeniu, a leczenie jest opóźnione.

Fakt, że zwiększone ryzyko śmierci związane jest z tym, że ktoś zachorował czy doznał obrażeń w sobotę lub niedzielę, a nie w inny dzień tygodnia, jest nie do zaakceptowania. "Niektóre pilne przypadki wymagają natychmiastowego leczenia, a organizacja opieki w weekendy może prowadzić do opóźnień, które mogą negatywnie wpłynąć na wynik leczenia."- twierdzą naukowcy.

Badanie potwierdza raport sporządzony w listopadzie przez Dr Foster Intelligence, łączący wyższą śmiertelność w weekendy ze słabszym poziomem zatrudnienia. Ponadto, usługi odpowiedzialne za badania przy pomocy aparatury medycznej i laboratoria są zamknięte do poniedziałku. "Istnieje wiele powodów dla takiego stanu rzeczy, ale dwa najważniejsze to, że w te dni pacjenci są bardziej chorzy i mniej lekarzy jest dostępnych” - tłumaczy Dr Foster.

Jesteś na profilu Dorota Porwisz - stronie mieszkańca miasta Polska. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj