Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Minister Krystyna Szumilas zapowiada zmiany w edukacji

Redakcja
Pracownia biologiczna.
Pracownia biologiczna. Krzysztof Krzak
Podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami, Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej, przedstawiła innowacje w systemie polskiej edukacji i statusie zawodowym nauczyciela, którymi niebawem zajmie się parlament.

W konferencji prasowej, poza minister Krystyną Szumilas wzięli udział przedstawiciele samorządów terytorialnych, związków zawodowych (ZNP i oświatowej Solidarności) i rodziców skupionych w Forum Rodziców przy ministrze edukacji narodowej. Przedstawiono na niej efekty prac wszystkich środowisk związanych z polską edukacją, które trwały od lipca 2012 roku. Chodziło w nich głównie o wypracowanie rozwiązań będących kompromisem pomiędzy oczekiwaniami samorządów i nauczycieli, które służyć będą przede wszystkim uczniom.

Jak podkreślił podczas czwartkowej konferencji prasowej SławomirBroniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, w debacie dominowała rzeczowość i realizm. Z kolei Ryszard Proksa, przewodniczący sekcji oświatowej NSZZ Solidarność podziękował przedstawicielom MEN za właściwe podejście to tematu zmian w Karcie Nauczyciela, ustawy obowiązującej od 1982 roku, regulującej status zawodowy nauczycieli, w tym przede wszystkim: sposób nawiązania i rozwiązanie stosunku pracy, zasady awansu zawodowego, pensum (czyli liczbę godzin konkretnego nauczyciela, które musi poświęcić na pracę z uczniem w ramach 40 godzinnego tygodnia pracy), urlop wypoczynkowy, zdrowotny, przywileje, obowiązki i uprawnienia nauczycieli, ich wynagrodzenia, a także emerytury oraz zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Ku zadowoleniu nauczycieli i związków zawodowych proponowane prze MEN zmiany nie przewidują zwiększenia obowiązkowego pensum dydaktycznego nauczycieli z 18 do 20 godzin tygodniowo, co postulowali przedstawiciele samorządów. Pozwoli to na uniknięcie masowych zwolnień wśród pedagogów. Wprowadzony zostanie obowiązek ewidencjonowania przez nauczycieli wykonania dodatkowych zadań realizowanych w ramach swoich obowiązków, takich jak spotkania z rodzicami, udział w posiedzeniach Rady pedagogicznej czy doskonalenie zawodowe.

Zmianie natomiast ulegną zasady przyznawania urlopu dla poratowania zdrowia. Urlop ten będzie mógł być udzielany wyłącznie przez lekarza medycyny pracy, a nie jak dotychczas przez lekarza pierwszego kontaktu. Będzie można występować o niego po 20 latach pracy, a nie po 7 jak obecnie. Łączny czas urlopu będzie mógł wynieść 1 rok (dotychczas 3 lata). Zmiany dotkną też urlopu wypoczynkowego. Obecnie nauczyciele mają prawo do urlopu wypoczynkowego w okresie ferii zimowych i wakacji letnich, a dyrektor szkoły może zobowiązać nauczyciela do wykonywania czynności na rzecz szkoły przez 7 dni tego okresu. MEN chce wprowadzić precyzyjne zasady określania terminu urlopu, które pozwolą nauczycielom korzystać z urlopu w dogodniejszym dla nich okresie, który nie zaburzy pracy szkoły. Urlop ten w wymiarze rocznym będzie trwał 47 dni.

Uelastycznieniu ulec mają zasady naliczania i wypłacania jednorazowego dodatku uzupełniającego, tak aby możliwe było wprowadzenie skuteczniejszych mechanizmów motywujących. Średnie wynagrodzenie nauczycieli gwarantowane w Karcie Nauczyciela nie zmieni się, natomiast pula środków przeznaczona na ten cel będzie mogła być dzielona na wszystkich nauczycieli, a nie jak dotychczas, w ramach danego stopnia awansu zawodowego. Doprecyzowane też zostaną zasady wykorzystania środków na doskonalenie nauczycieli w ramach 1 proc. odpisu określonego w Karcie Nauczyciela.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przewiduje też pewne zmiany w zasadach przyznawania dodatków socjalnych, na przykład dodatku wiejskiego, który zostanie ustalony na poziomie 10 procent kwoty bazowej obowiązującej w 2013 roku. Dodatek ten zostanie też włączony do średnich wynagrodzeń nauczycieli. Planuje się również stopniowe odejście od przyznawania dodatków socjalnych, takich jak dodatek mieszkaniowy, prawo do lokalu mieszkalnego, użytkowania działki gruntu szkolnego czy zasiłek na zagospodarowanie przy poszanowaniu praw nabytych. Oznacza to, że nauczyciele, którzy już korzystają z tych praw będą mogli korzystać z nich nadal.

Minister edukacji narodowej, Krystyna Szumilas, zapowiada ponadto wzmocnienie pozycji Rady Rodziców w procedurze awansu zawodowego nauczycieli, przeniesienie postępowania dyscyplinarnego do środowiska bliższego szkole, przejęcie przez ministra edukacji narodowej obowiązku sfinansowania jednorazowej gratyfikacji dla nauczycieli otrzymujących tytuł honorowy profesora oświaty i doprecyzowanie zasad wykorzystania środków na doskonalenie nauczycieli w ramach 1 proc. odpisu określonego w Karcie Nauczyciela.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto