Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Minister rolnictwa odwiedził Ostrowiec Świętokrzyski

Redakcja
Marek Sawicki (stoi) na spotkaniu z rolnikami w Ostrowcu Świętokrzyskim. Trzeci od lewej: poseł PSL, Jarosław Górczyński.
Marek Sawicki (stoi) na spotkaniu z rolnikami w Ostrowcu Świętokrzyskim. Trzeci od lewej: poseł PSL, Jarosław Górczyński. Krzysztof Krzak
Na zaproszenie ostrowieckiego posła na Sejm RP, Jarosława Górczyńskiego, do Ostrowca Świętokrzyskiego przyjechał w czwartek, 10 kwietnia 2014 roku, minister rolnictwa i rozwoju wsi, Marek Sawicki.

Wcześniej Marek Sawicki odwiedził Busko - Zdrój, gdzie wziął udział w Konwencie Marszałków Województw. Rozmawiał z nimi na temat możliwości rozwoju terenów wiejskich w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Pod hasłem "Polska wieś - nowe wyzwania. Polityka rolna na lata 2014 - 2020" przebiegało również spotkanie z ministrem rolnictwa po południu w sali kina Etiuda w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wzięli w nim udział przedstawiciele lokalnych władz, a także rolnicy z powiatu ostrowieckiego, opatowskiego i ościennych gmin. Z rolnikami rozmawiała także Magdalena Kędzierska, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Spotkanie minister Sawicki rozpoczął od osobistej konstatacji. Okazało się bowiem, że towarzyszący mu europoseł Czesław Siekierski pochodzący ze Świętokrzyskiego ożenił się z mieszkanką Siedlec, natomiast pochodzący z tamtych rejonów minister znalazł swoją żonę na Kielecczyźnie. Ojciec i dziadek Marka Sawickiego byli żołnierzami Armii Krajowej na Podlasiu, a ojciec europosła i teść ministra walczyli razem w oddziałach "Ponurego" w Świętokrzyskiem. A jako że partyzanci chronili się w lasach, to minister rolnictwa zapewnił zebranych w sali kinowej, że wbrew rozsiewanym przez niektórych pogłoskom lasy w Polsce pozostaną państwowe. - Zapraszamy tych kłamczuszków do tego, żeby przyłączyli się do inicjatywy Polskiego Stronnictwa Ludowego i poparli wzmocnienie państwowości lasów w konstytucji RP, tak jak w 1997 roku wpisaliśmy do niej, że podstawą ustroju rolnego w Polsce jest gospodarstwo rodzinne - mówił minister Marek Sawicki.

Odnosząc się do sytuacji rzekomej choroby afrykańskiego pomoru świń w Polsce, minister rolnictwa powiedział, że mieliśmy w naszym kraju jedynie dwa przypadki martwych dzików i nie ma żadnego zagrożenia. Minister zwrócił uwagę, że pierwszymi krajami, które wprowadziły zakaz dla importu polskiej wieprzowiny były: Białoruś, Ukraina, Rosja, Chiny, a dopiero później Korea i Singapur i o ile Rosja na kilka tygodni złagodziła go o przetwory wieprzowe, to Ukraina tego nie uczyniła. - Od nowego rządu Ukrainy oczekujemy wzajemności za fakt, że Polska jest pierwszym ambasadorem na drodze ich proeuropejskich intencji - powiedział Marek Sawicki w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Mówiąc o nowej perspektywie finansowej UE, minister Sawicki poprosił, by nie ulegać politykom partii spod znaku populizmu i strachu, a słuchać tych, którzy mówią rolnikom racjonalną prawdę. Polska otrzyma na płatności bezpośrednie około 23,5 mld euro, na drugi filar (rozwój obszarów wiejskich) - ok. 13,5 mld euro i blisko 5,2 mld euro na realizację zadań w ramach polityki spójności, ale w obszarach wiejskich i małomiasteczkowych. Jest to wynik wspólnych negocjacji i ustaleń wewnątrzkoalicyjnych, by realizować i europejską strategię rozwoju "Europa 2020" i przyjętą przez rząd przed trzema laty strategię rozwoju wsi i obszarów wiejskich i rybołówstwa. Łącznie w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na rozwój rolnictwa i terenów rolniczych nasz kraj będzie dysponował kwotą ponad 42 miliardy euro (cały budżet unijny dla Polski to ponad 106 mld euro przy naszym wkładzie lekko przekraczającym 30 mld euro).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto