MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo Finansów wystawiło na sprzedaż obligacje nominowane w dolarach. Chodzi o 8 mld USD

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Wyemitowanie obligacji wartych osiem miliardów dolarów oznacza de facto dużą, zagraniczną pożyczkę, którą Skarb Państwa będzie musiał zwrócić
Wyemitowanie obligacji wartych osiem miliardów dolarów oznacza de facto dużą, zagraniczną pożyczkę, którą Skarb Państwa będzie musiał zwrócić 123rf.com/profile_fotonen
Polski rząd kolejny raz postanowił pożyczyć pieniądze w drodze emisji obligacji benchmarkowych. Wcześniej na rynek trafiły obligacje nominowane w euro, na które popyt okazał się rekordowy. Tym razem chodzi o papiery wartościowe nominowane w amerykańskiej walucie. Ostatni termin ich wykupu to 2054 rok.

Spis treści

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 11 marca 2024 r. wyceniło trzy transze obligacji benchmarkowych nominowanych w dolarach amerykańskich. Łączna wartość nominalna papierów przeznaczonych na sprzedaż to 8 mld USD. To druga w ostatnich miesiącach emisja obligacji benchmarkowych o dużej wartości.

Zagraniczni inwestorzy zgłosili zapotrzebowanie na polskie papiery wartościowe

Kilka tygodni temu resort finansów cieszył się dużym sukcesem, jakim był ogromny popyt na polskie obligacje nominowane w euro.

Na rynku pojawiły się wówczas papiery 10– i 20–letnie o łącznej wartości nominalnej 3,75 mld euro. Była to największa transakcja przeprowadzona przez Ministerstwo Finansów na tym rynku w historii. Łączny popyt na polskie papiery liczone w euro był jednak zdecydowanie wyższy i odpowiadał, według zgłoszeniom, wartości nawet 10,2 mld euro. To właśnie tak duża popularność polskich papierów wartościowych mogła zachęcić resort do kolejnej emisji walutowej pozwalającej na zdobycie środków służących bieżącym wydatkom budżetowym. A co konkretnie wystawiono na sprzedaż teraz?

Kto kupuje obligacje dolarowe Ministra Finansów?

Warto pamiętać o tym, że emisja obligacji nominowanych w obcych walutach jest przeznaczona dla instytucji, banków i funduszy inwestycyjnych, przede wszystkim zagranicznych. Ta najnowsza emisja, nominowana w dolarach już teraz uznawana jest za rekordową w historii.

Jak donosi resort, całą operację przeprowadzono na podstawie programu emisji obligacji na rynku amerykańskim (SHELF), zatwierdzonym przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych. Kierownikami konsorcjum organizującego emisje były banki: Citi, Deutsche Bank, J.P. Morgan oraz Santander. Oznacza to, że tylko za pośrednictwem tych podmiotów zarządzający funduszami oraz dyrektorzy finansowi banków mogli zgłosić chęć zakupu polskich obligacji.

Co zaoferowało Ministerstwo Finansów: trzy rodzaje obligacji z różnym terminem zapadalności

W dniu 11 marca Ministerstwo Finansów przeznaczyło na sprzedaż papiery wartościowe pięcioletnie o wartości nominalnej 1,5 mld, dziesięcioletnie o wartości 3 mld USD oraz 30–letnie warte 3,5 mld USD.

Oferta obligacji nominowanych w dolarach
Pięcioletnie obligacje z terminem zapadalności 18 marca 2029 r. Obligacje uzyskały wycenę na poziomie 70 punktów

  1. bazowych powyżej rentowności amerykańskich obligacji rządowych o terminie zapadalności 28 lutego 2029, co oznacza rentowność 4,797 proc., przy rocznym kuponie 4,625 proc.,
  2. Obligacje dziesięcioletnie o terminie zapadalności 18 września 2034 r. Wyceniono je na 105 punktów bazowych powyżej rentowności amerykańskich obligacji rządowych o terminie zapadalności 15 lutego 2034 r., co oznacza rentowność 5,162 proc., przy rocznym kuponie 5,125 proc.,
  3. Obligacje 30–letnie o terminie zapadalności 18 marca 2054 r. Wyceniono je na 130 punktów bazowych powyżej rentowności amerykańskich obligacji rządowych o terminie zapadalności 15 listopada 2053 r., co oznacza rentowność 5,580 proc., przy rocznym kuponie 5,500 proc.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ministerstwo Finansów wystawiło na sprzedaż obligacje nominowane w dolarach. Chodzi o 8 mld USD - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto