Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo Środowiska walczy z "ekologicznymi grzechami"

Ryszard Zagórski
Ryszard Zagórski
Ekologiczny sposób zagospodarowania śmieci i odpadów?
Ekologiczny sposób zagospodarowania śmieci i odpadów? Ryszard Jan Zagórski
Ruszła emisja spotów edukacyjnych Ministerstwa Środowiska. Kampania na celu ma wyrabianie ekologicznych nawyków w postępowaniu ze śmieciami.

Oto fragmenty tekstu ze strony Ministerstwa Środowiska:

"Spalasz śmieci za domem? Wywozisz je do lasu? Nie segregujesz?... To „grzech ekologiczny”!"

„Odpady to obecnie jedno z największych wyzwań środowiskowych. Wiele
udało się już osiągnąć, zmieniając prawo i dostosowując standardy, tu planujemy też dalsze zdecydowane działania, żeby kompleksowo uregulować cały sektor. Ale żeby przestać ciągnąć się w ogonie Europy, jeśli chodzi np. o odzyskiwanie surowców z odpadów czy recycling, potrzebujemy więcej edukacji i zmiany zachowań. Dlatego uruchamiamy największą dotychczas kampanię społeczną poświęconą temu tematowi” - podkreśla prof. Andrzej Kraszewski, minister środowiska.

Spoty kampanii „Nie zaśmiecaj swojego sumienia”: Youtube

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Moim zdaniem:

Taka kampania może się okazać mało skuteczna!

Szkoda, że nadal nie każdy obywatel będzie płacić za śmieci, tylko tzw. wybrańcy. Dokładniej, mieszkańcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz „tylko uczciwi” posiadacze domków jednorodzinnych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ci którzy wywozili swoje śmieci i podrzucali na czyjeś śmietniki nadal będą to robić! Będą też wyrzucać do lasu...

Jakie jest moje marzenie?

Wszyscy płacą tzw. podatek śmieciowy. Nikt nie wysypuje śmieci na łąkę, nikt nie spala także nie wywozi odpadów do lasu czy do przydrożnego rowu, bo nikomu to się nie opłaca. Gmina stając się właścicielem śmieci przetwarza je w taki sposób, że zarabia na tym. Pieniądze z płaconego podatku wpływające do kasy gminnej powiększają jej budżet. Jest więcej pieniędzy na sprzątanie miasta i zlikwidowanie dzikich wysypisk, które powstały w czasach panowania ogólnej ciemnoty. Otoczenie naszych domostw i wszelkich obiektów służących dla dobra ludzi jest czyste i piękne. Żyjemy ekologicznie w zgodzie z naturą...

Jaka jest rzeczywistość?

Nie wszyscy płacą za śmieci, bo nie podpisali stosownych umów z odpowiednią firmą... bo nie jest to egzekwowane. Ci którzy nie płacą za śmieci podrzucają je sąsiadom lub wyrzucają do lasu i powstają dzikie wysypiska. Likwidowanie ich to nic innego jak tzw. syzyfowa praca, bo wysypiska natychmiast po ich zlikwidowaniu szybko się odradzają. Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe zamykają swoje śmietniki, aby nie były zapełniane przez tzw. „podrzucaczy”. Spółdzielcy i mieszkańcy wspólnot już niedługo odniosą „spektakularny sukces”, bo wszystkie śmietniki będą mieli ogrodzone.

Oby kampania Ministerstwa Środowiska przyniosła pozytywne rezultaty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto