MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Młode osoby nie radzą sobie z pracą zdalną. "Do tego dochodzi stres zwiazany z trudną sytuacją na rynku pracy"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Zdaniem eksperta zwiększony stres u młodych ludzi to efekt negatywnych aspektów pracy zdalnej i trudnej sytuacji na rynku pracy spowodowanej przez pandemię.
Zdaniem eksperta zwiększony stres u młodych ludzi to efekt negatywnych aspektów pracy zdalnej i trudnej sytuacji na rynku pracy spowodowanej przez pandemię. Jacek Smarz/ Polska Press
Połowa pracowników z pokolenia Z i millenialsów podczas pracy zdalnej ma problemy z koncentracją oraz z zachowaniem work-life balance. Ponadto w 2020 r. 9 na 10 osób w wieku 22-25 lat odczuwało zwiększony stres w pracy. - Zwiększony stres u młodych ludzi to efekt nie tylko negatywnych aspektów pracy zdalnej, ale też przede wszystkim trudnej sytuacji na rynku pracy spowodowanej przez pandemię- tłumaczy ekspert.

Wydawać by się mogło, że młode pokolenia pracowników najbardziej entuzjastycznie podejdą do możliwości pracy zdalnej. Tymczasem okazuje się, że praca zdalna jest większym obciążeniem właśnie dla młodszych pokoleń pracowników. Według badania Oracle, aż 89 proc. osób w wieku 22-25 lat i 83 proc. w wieku 26-37 lat stwierdziło, że w 2020 r. odczuwało więcej stresu i niepokoju w pracy niż wcześniej. Głównym powodem tej zmiany było zatarcie granic między życiem zawodowym a prywatnym. Dla porównania, wśród osób w wieku 55-74 lat odsetek ten wyniósł mniej, bo 62 proc.

Zdaniem Krzysztofa Inglota, prezesa Personnel Service oraz eksperta ds. rynku pracy, zwiększony stres u młodych ludzi to efekt nie tylko negatywnych aspektów pracy zdalnej, ale też przede wszystkim trudnej sytuacji na rynku pracy spowodowanej przez pandemię. - Starsze pokolenia miały większą pewność zatrudnienia ze względu na posiadane doświadczenie oraz formę umowy, która zabezpiecza przed utratą pracy z dnia na dzień. Tymczasem młodzi ludzie, często są zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych, nie mają ugruntowanej pozycji, co przekłada się na odczuwany przez nich zwiększony niepokój. Warto też pamiętać, że przejście na pracę zdalną odbyło się praktycznie z dnia na dzień, bez większego przygotowania – zauważa.

Z kolei z badania firmy Gensler wynika, że przedstawiciele pokolenia Z oraz millenalsi, mimo że byli lepiej przygotowani do pracy zdalnej pod względem technologicznym, pod koniec dnia rzadziej odczuwali spełnienie zawodowe w porównaniu ze starszymi pokoleniami pracowników. U połowy przebadanych młodych osób pojawiły się także problemy z koncentracją. W przypadku pokolenia baby boomers takie trudności zauważył co trzeci badany. Młodym osobom znacznie trudniej było także wyznaczyć granicę pracy i domu.

Ekspert zwraca uwagę, że na odczucia względem home office wpływa również odpowiednia przestrzeń do pracy. Odpowiednio zaaranżowane domowe biuro przekłada się na większą produktywność, a także chęć do korzystania z niego już po ustąpieniu pandemii. Zgodnie z badaniami Uniwersytetu Stranforda istnieje zależność między chęcią pracy w trybie zdalnym na stałe, a wiekiem oraz statusem ekonomicznym badanych osób. Młodym pracownikom, zwykle zamieszkującym małe mieszkania, brakuje biurowych udogodnień. Z tego powodu co czwarty z nich w ogóle nie chciałby pracować z domu po ustąpieniu pandemii.

- To, jakie mamy doświadczenia związane z pracą zdalną zależy od tego, jak przystosowana do niej jest nasza prywatna przestrzeń- tłumaczy Inglot i dodaje, młodzi ludzie wskazywali, że zapewnienie sobie odpowiednich warunków pracy to wyzwanie. - Aż 64 proc. osób w wieku 18-24 lat pracujących zdalnie musiało ponieść dodatkowe wydatki, żeby móc pracować w domu – podsumowuje.

Mamy dość cyfrowych metod komunikacji

Cyfrowe metody komunikacji pozytywnie ocenia 80 proc. Polaków, choć 75 proc. uważa jednocześnie, że możliwość bezpośredniego kontaktu z przedstawicielem firmy, sklepu czy instytucji jest ważna- wynika z badania EY Polska i Billennium „Jak w warunkach nowej rzeczywistości Polacy korzystają z kanałów cyfrowych”.

Najmniejszą otwartość deklarujemy wobec zdalnego zakupu samochodu. Co ciekawe, taka zamiana byłaby łatwiejsza, jeśli dotyczyłaby konsultacji lekarskich i edukacji. Bezpośredniego kontaktu najmniej potrzebujemy przy wykonywaniu operacji bankowych. Co drugi z nas z kolei w ten sposób mógłby załatwiać sprawy urzędowe.

- 2020 rok nie rozpoczął ery online. Jak wynika z naszego badania, tylko połowa Polaków w 2020 korzystała częściej z kanałów cyfrowych. Druga połowa nie zwiększyła tego wykorzystania. Miniony rok zapoczątkował natomiast czasy omnichannel w pełnym rozumieniu tego słowa, czyli usługi obejmującej przecinające się ze sobą kanały - w tym punkty stacjonarne oraz e-commerce- mówi Wojciech Soleniec, Partner z EY Technology Consulting.

Czy Polacy mogą się wkrótce odwrócić od kanałów offline? Zdaniem eksperta nie do końca. - Jak widać, nie wszyscy użytkownicy przeniosą się do kanałów cyfrowych i nadal preferowanym przez wielu użytkowników sposobem obsługi będą kanały fizyczne, zwłaszcza w kwestiach wymagających konsultacji- tłumaczy.

Jednocześnie zaznacza, że z całą pewnością zwiększy się, wymuszona bieżącymi okolicznościami związanymi z pandemią, cyrkulacja pomiędzy kanałami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Młode osoby nie radzą sobie z pracą zdalną. "Do tego dochodzi stres zwiazany z trudną sytuacją na rynku pracy" - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto