Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MODECOM FreeTab 8002 IPS X2 3G+ pełny kompromisów - test tabletu

Łukasz Szeremeta
Łukasz Szeremeta
To, co otrzymujemy w zestawie wraz z MODECOM FreeTab 8002 IPS X2 3G  jest co najmniej wystarczające.
To, co otrzymujemy w zestawie wraz z MODECOM FreeTab 8002 IPS X2 3G jest co najmniej wystarczające. Łukasz Szeremeta
W przypadku budżetowych urządzeń często trzeba iść na wiele kompromisów. Nie można wpakować najlepszych obecnie komponentów - głównym ich atutem jest przecież niewygórowana cena. Czy w tym przypadku podjęto trafne decyzje?

Producenci budżetowych urządzeń nie mają łatwo - nie mogą od tak sobie wziąć najlepszych obecnie podzespołów. Muszą niejednokrotnie wybierać, co jest ważniejsze - lepszy ekran czy lepszy procesor, a może większa bateria. Urządzenie takie nie może w końcu kosztować zbyt wiele. Ten, kto najbardziej zbliży się do idealnego kompromisu pomiędzy ceną, a jakością wygrywa, zdobywając uznanie konsumentów, które nierzadko jest lepszą rekomendacją niż niejedna reklama.

A jak będzie w przypadku tabletu MODECOM FreeTab 8002 IPS X2 3G+? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w mojej recenzji tego modelu.

Czytaj dalej m.in. o pierwszych wrażeniach, jakości wykonania ---->

Profil autora na Google+

Pierwsze wrażenia

Muszę przyznać, że były raczej pozytywne. Urządzenie było solidnie zapakowane - najpierw wita nas cienka tekturka, potem grubszy karton, a w środku sam tablet i akcesoria do niego.

MODECOM FreeTab 8002 IPS X2 3G+ odkryty był dodatkowo foliowym opakowaniem. Na samym wyświetlaczu znajdowała się gruba, kolorowa folia, prezentująca przykładowy ekran startowy. Po jej zdjęciu, możemy zauważyć kolejną, tym razem cieńszą, folię fabrycznie przyklejoną na ekran. Ci, którym ona przeszkadza, mogą ją w dość prosty sposób ściągnąć, otrzymując lepszy poślizg palca, ale i większą liczbę odcisków na ekranie.

W zestawie oprócz tabletu znajdziemy - instrukcje w wielu językach (w tym polskim), deklaracja zgodności, przewód USB (w celu podłączenia do komputera), przejściówkę USB na microUSB (np. do podłączania pendrive’ów do tabletu), ładowarkę oraz niewyróżniające się niczym szczególnym słuchawki douszne z mikrofonem. Jednym słowem - całkiem spory zestaw.

Jakość wykonania

Również w tej kwestii nie mogę się zbytnio przyczepić. Przedni panel to wielka tafla szkła z dość szerokimi, ale w niczym nie przeszkadzającymi ramkami wokół ekranu. Zobaczyć tu też można kamerkę do wideorozmów (0.3 Mpix).

U góry znalazł się tylko klawisz regulacji głośności, natomiast z prawej strony znajdziemy wszystkie najpotrzebniejsze wejścia i wyjścia. Wymieniając od góry jest to kolejno: gniazdo słuchawkowe, slot na kartę SIM, przycisk Power, złącze ładowarki, otwór mikrofonu, port microUSB i mini HDMI, slot na kartę microSD, otwór resetu oraz diodka sygnalizująca ładowanie. Sporo.

Tył oraz boki tabletu prawie w całości wykonane są z metalu, co jest niewątpliwą zaletą. Srebrna farba potrafi się jednak z czasem zdzierać, więc od razu warto zaopatrzyć się w jakiś pokrowiec. Na tylnej ściance znalazło się także miejsce dla aparatu (2.0 Mpx) oraz głośniczka.

Czytaj dalej m.in. o czasie pracy na baterii czy ekranie ---->

Profil autora na Google+

Bateria

Tablet posiada dość spory, bo 4300 mAh akumulator. Największą wadą jest czas ładowania, który może wynosić nawet około 5 godzin.

Czas pracy zależy od tego, jak wykorzystujemy urządzenie. Czasem FreeTab 8002 IPS X2 3G+ pracował na jednym ładowaniu ponad 2 dni. Należy jednak przyjąć, że przy rozsądnym używaniu, nie ma żadnych przeciwskazań, aby tablet na baterii wytrzymał jeden dzień.

Ekran i multimedia

Ekran z pewnością nie wyróżnia się niczym szczególnym. Rozdzielczość 1024 x 768 pikseli to raczej standard wśród budżetowców. Również kolory mogą wydawać się nieco wyblakłe. W ciemniejszym otoczeniu na dolnych krawędziach można zauważyć nierównomierność podświetlania. Ogólnie panel dobrze reaguje na gesty. Bardzo dobre są też kąty widzenia.

Już sam 8-calowy ekran o proporcjach 4:3 to istny kompromis pomiędzy dostępnymi na rynku 7- i 10-calowymi wyświetlaczami. Obiegowa opinia mówi, że 7-ki najlepiej sprawdzają się w biegu, a 10-ki przy kominku. Coś w tym musi być… Ze swojej strony mogę potwierdzić, że 8-calowe urządzenie nie jest ani za duże, ani za małe - jest w sam raz.

Producent dołącza własne aplikacje do odtwarzania plików audio i wideo. Charakteryzuje je dość starodawny wygląd, podobny do tego, znanego ze starszych wersji Androida. Oprócz tego, nie można mieć do nich większych zastrzeżeń, gdyż z pewnością podołają stawianym ich zadaniom.

Warto również co nieco wspomnieć o tylnym głośniku. Mimo, że odtwarzany z niego dźwięk jest raczej przyzwoitej, jak na tę cenę, jakości, to czasem możemy mieć drobne zastrzeżenia do głośności, szczególnie, jeżeli chcemy obejrzeć lub posłuchać czegoś poza domem.

Tablet fabrycznie jest w stanie pomieścić 16GB danych. Przestrzeń tą możemy dodatkowo zwiększyć przy użyciu karty microSD.

Czytaj dalej i zobacz zdjęcia wykonane wbudowanym aparatem ---->

Profil autora na Google+

Aparat

MODECOM FreeTab 8002 IPS X2 3G+ wyposażony jest w przedni aparat (0.3 Mpix) i tylny (2.0 Mpx). Ten pierwszy może służyć np. do wideorozmów, a ten drugi, do np. wykonania zdjęcia jakiegoś dokumentu, jeżeli akurat nie mamy przy sobie innych urządzeń.

Zdjęcia wykonane tylnym aparatem:

Sieci…

Tablet oprócz łączności WiFi czy Bluetooth jest wyposażony również w szybki modem 3G o maksymalnej prędkości 7,2 Mb/s.

Po umieszczeniu w tablecie karty SIM i po odpowiednim skonfigurowaniu APN, możemy surfować po Internecie również w miejscach, gdzie nie ma sieci WiFi do których możemy się podłączyć. Tablet bez problemu współpracuje m.in. z usługą bezpłatnego dostępu do Internetu - Aero2.

Jeżeli chodzi o zasięg WiFi, to tablet nie dorównuje pod tym względem do testowanych niedawno przeze mnie HTC One czy Samsunga Galaxy S4. Być może sygnał tłumi metalowe wykończenie, a może po prostu zamontowano słabszy moduł WiFi. Mimo to, zasięg jest nadal na akceptowalnym poziomie szczególnie, jeżeli pamiętamy, że to budżetowiec.

Czytaj dalej o wydajności i stabilności ---->

Profil autora na Google+

Wydajność oraz stabilność

Z tym jest różnie. Są momenty, gdy do płynności, nie można się zbytnio przyczepić, jeżeli oczywiście mamy na względzie, że używamy budżetowego modelu.

Często jednak, czy to podczas instalacji aktualizacji aplikacji, czy jakiś czas po uruchomieniu, ekran zamiera i wyświetla ciągle ten sam obraz, nie reagując na żadne gesty dotykowe czy wciśnięcia przycisku Power.

Kilka razy zostawiałem tablet w tym stanie na dłuższy czas, mając nadzieję, że może sam po jakimś czasie zacznie reagować. Niestety… Jedynym skutecznym, choć tylko czasowym rozwiązaniem, jest wciśnięcie i długie przytrzymanie przycisku Power, co odetnie zasilanie tabletu. Pomaga też odczekanie kilku minut po uruchomieniu, zanim zaczniemy wykonywać jakieś operacje.

Przyczyny tego problemu moim zdaniem należy prawdopodobnie upatrywać w błędach w firmware lub jakiejś usterce sprzętowej testowanego egzemplarza. Jeżeli problem dotyka innych partii urządzenia, być może uda się go rozwiązać softwarowo.

Benchmarki

Na koniec dołączam wyniki dwóch najpopularniejszych benchmarków - Antutu oraz Quadrant. Podczas testowania grafiki za pomocą Quadranta zauważyłem brzęczenie wydobywające się gdzieś z wewnątrz tabletu. To i rzadko występujące migotanie ekranu w bliżej nieokreślonych momentach, mogłoby potwierdzać moje wcześniejsze przypuszczenia.

MODECOM FreeTab 8002 IPS X2 3G+ jest wyposażony w dwurdzeniowy procesor Rockchip RK3066 taktowany zegarem 1.5 GHz oraz czterordzeniową (4 x 266 MHz) grafikę Mali 400-MP. Całość wspomaga 1GB pamięci RAM.

Przeczytaj podsumowanie ---->

Profil autora na Google+

Podsumowanie

MODECOM FreeTab 8002 IPS X2 3G+ to z pewnością ciekawe urządzenie o sporych możliwościach oferujące dużą liczbę portów oraz naprawdę przyzwoity zestaw akcesoriów w komplecie. Nie zabrakło wyjścia mini HDMI - nie powinno być więc problemów np. z obejrzeniem filmu z tabletu na telewizorze. Pendrive’y podłączane przez USB działają poprawnie. Również osoby korzystające z Aero2 nie powinny narzekać - do poprawnego działania wystarczy włożyć kartę i ustawić APNy.

Oprócz tego tablet zapewnia całkiem długi czas pracy na baterii, zależny oczywiście od intensywności użytkowania. Urządzenie nie grzeje się też mocno, a tył i boki zdobi metal.

Ekran zapewnia bardzo dobre kąty widzenia. Przyczepić się natomiast można do może nieco wyblakłych kolorów. Producent mógłby też w przyszłości pomyśleć nad wypuszczeniem aktualizacji do np. wydanego niedawno Androida 4.4 KitKat, który powinien działać płynnie już na urządzeniach z 512 MB RAMu (MODECOM FreeTab 8002 IPS X2 3G+ ma 1GB RAMu i wciąż działa na Androidzie 4.1.1).

Ogólna wydajność jest całkiem przyzwoita, jeżeli oczywiście mamy na względzie, że nie obcujemy z urządzeniem z najwyższej półki. Denerwują za to stosunkowo częste, po uruchomieniu tabletu, zamrożenia ekranu. Jeżeli jednak ograniczyć wyłączanie i włączanie urządzenia, ich częstotliwość występowania się zmniejsza. Być może jednak problem dotyczy wyłącznie testowanego przeze mnie egzemplarza.
Oprócz tego tablet pozbawiony jest np. GPS oraz czujnika światła. Cóż - na czymś trzeba było zaoszczędzić…

Najniższa znaleziona cena tabletu w sklepach internetowych w dniu publikacji niniejszego testu to 689 zł.

A jak Wy oceniacie testowany tablet Modecoma?
Czy kompromisy poczynione przez projektantów, wyszły temu urządzeniu na dobre?
Piszcie - czekam na Wasze komentarze.

Profil autora na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto