MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

„Mój Prąd”. Złożyłeś wniosek w 2020 r.? Możesz nie dostać pieniędzy, bo wyczerpał się budżet

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
W programie „Mój Prąd” to kolejność zgłoszeń decyduje o tym, kto otrzyma pieniądze na fotowoltaikę.
W programie „Mój Prąd” to kolejność zgłoszeń decyduje o tym, kto otrzyma pieniądze na fotowoltaikę. 123RF.com
W 2020 r. program „Mój Prąd” pozwalał starać się o 5000 zł na fotowoltaikę. Już jednak wiadomo, że ok. 25 tys. uczestników otrzyma co najwyżej 3000 zł – lub nic.

Ubiegłoroczna, druga edycja programu „Mój Prąd” umożliwiała zdobycie 5000 zł na zakup i montaż fotowoltaiki. Jednak – jak informuje portal wysokienapiecie.pl – budżet tej edycji jest już na wyczerpaniu. Osoby, które złożyły wniosek o dopłatę późną jesienią 2020 r., najprawdopodobniej nie otrzymają pieniędzy. Pozostaje im jedynie spróbować ponownie w trzeciej edycji programu, jednak do uzyskania są już tylko 3000 zł.

„Mój Prąd” 2.0 bez pieniędzy. 25 tys. osób zostanie na lodzie?

Program „Mój Prąd” od początku cieszy się w Polsce popularnością. W przypadku zeszłorocznej, drugiej edycji budżet miał początkowo wynosić 1 mld zł, jednak w obliczu ogromnego zainteresowania dwa razy go zwiększano. Ostatecznie na dopłaty przeznaczono kwotę 1,155 mld zł, która rozeszła się błyskawicznie.

Jak dowiedział się portal wysokienapiecie.pl, już wiadomo, że ok. 25 tys. osób, które w 2020 r. złożyły poprawne wnioski o dofinansowanie, otrzyma decyzję negatywną z powodu wyczerpania budżetu. Mailowa wysyłka powiadomień w tej sprawie wkrótce się rozpocznie. W programie „Mój Prąd” obowiązuje bowiem zasada „kto pierwszy, ten lepszy” i dla tych, którzy zwlekali z udziałem, po prostu zabrakło pieniędzy.

Na smutną wiadomość powinny przygotować się osoby, które złożyły wniosek po 10 listopada 2020 r. Jest to data orientacyjna i może nieco się przesunąć, jeśli np. okaże się, że część wcześniejszych wniosków miała błędy i zostanie odrzucona z przyczyn formalnych.

Dla spóźnionych fotowoltaika z niższą dotacją

Kolejna zła wieść jest taka, że wnioski osób, dla których zabrakło pieniędzy w drugiej edycji „Mojego Prądu”, nie przejdą automatycznie do edycji trzeciej. Jest to niemożliwe, ponieważ w międzyczasie zmieniło się źródło finansowania (trzecią edycję finansuje Unia Europejska). Ci, którzy chcą nadal starać się o pieniądze na panele słoneczne, muszą złożyć wniosek od nowa. Trzeba jednak pamiętać, że:

  • w „Moim Prądzie” 3.0 kwota dopłaty to już nie 5000 zł, a 3000 zł,
  • dofinansowanie można uzyskać tylko na instalację fotowoltaiczną zakupioną między 1 lutego 2020 r. a 22 grudnia 2021 r.,
  • nie można uzyskać dopłaty na instalacje, których montaż zakończył się przed 1 lutego 2020 r.

Chcąc skorzystać z „Mojego Prądu” 3.0, warto się też pospieszyć. Pula pieniędzy jest bowiem w tym roku mniejsza (554 mln zł) i już szybko się kurczy. Portal wysokienapiecie.pl prognozuje, że środki wyczerpią się prawdopodobnie już w sierpniu. Ci, którym zależy na czasie, mogą wycofać swój wniosek złożony w drugiej edycji, nie czekając na decyzję o odrzuceniu – wówczas odblokowana zostanie możliwość złożenia wniosku w edycji trzeciej.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Mój Prąd”. Złożyłeś wniosek w 2020 r.? Możesz nie dostać pieniędzy, bo wyczerpał się budżet - RegioDom.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto