Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Motyle. Czerwończyk dukacik

Artur Hampel
Artur Hampel
Czerwończyk dukacik (Lycaena virgaureae) na macierzance
Czerwończyk dukacik (Lycaena virgaureae) na macierzance Artur Hampel
W jak wielkim błędzie muszą być ci wszyscy, którzy twierdzą, że polska przyroda jest uboga i mało kolorowa.

Na naszych łąkach możemy spotkać kilka gatunków czerwończyków. O Płomieńcu pisałem jakiś czas temu, teraz przyszła kolej na jego kuzyna, czerwończyka dukacika.

Czerwończyk dukacik (Lycaena virgaureae), to średniej wielkości motyl należący jak pozostałe czerwończyki do rodziny modraszkowatych. Rozpiętość skrzydeł tego motyla wynosi około czterech centymetrów. Najbardziej charakterystyczną jego cechą są jaskrawo połyskujące skrzydła w kolorze głęboko pomarańczowym, niemal czerwonym. Tak zabarwione skrzydła mają wyłącznie samce tego gatunku. Samice dukacika, choć bardziej efektowne niż samice wcześniej opisywanego czerwończyka płomieńca i tak nie są w stanie doścignąć połyskliwością łusek rodzaju męskiego.

Czerwończyk dukacik związany jest z polanami, łąkami i nieużytkami na których bujnie rozwijają się kwitnące rośliny zielne. Motyle tego gatunku latają zazwyczaj nisko nad ziemią, niechętnie pokonują większe odległości stąd też spłoszone zasiadają zazwyczaj w pobliżu. Jest to gatunek związany z terenami górskimi, choć na nizinach również spotykany, niekiedy w całkiem sporej populacji.
Są to niezwykle urokliwe motyle. Ich połyskujące skrzydła, zwłaszcza o zachodzie słońca sprawiają wrażenie świecących. Obserwowanie tych motyli występujących gromadnie na kwiatach jest prawdziwą ucztą dla oczu.

Larwy tego motyla żerują na szczawiach - polnym i zwyczajnym, natomiast motyle chętnie odwiedzają różne gatunki kwiatów. Często przysiadają na niewysokich roślinach, jak choćby na fioletowo kwitnącej macierzance (patrz zdjęcie).
Motyle tego gatunku są pospolite. Wykazują jednak tendencję do spadku liczebności zarówno w Europie jak Azji i trudno tutaj dać jednoznaczną odpowiedź dlaczego tak się dzieje. Sierpień jest ostatnim miesiącem, w którym możemy spotkać tego pięknego motyla.

W przeciwieństwie do innych gatunków czerwończyków, dukacik zimuje w stadium jaja, niekiedy również stadium młodej gąsienicy często nie wykluwając się z osłonki jajowej. Z pojedynczo złożonych jaj przez samicę, wiosną młode gąsienice przystępują do żerowania na liściach szczawiu. Gąsienice tego motyla są niemal nie do zauważenia. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze gąsienica jest całkowicie zielona, po drugie żeruje niemal wyłącznie nocą. Przepoczwarczają się w maju lub czerwcu.
Młode pokolenie samców w okresie rójki przysiada na kwiatach czatując na przelatujące w pobliżu samice. Samce potrafią być również agresywne w odniesieniu do innych osobników, starając się je odpędzić ze swojego terytorium.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto