Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Motyle. Dostojka malinowiec (Argynnis paphia)

Artur Hampel
Artur Hampel
Dostojka malinowiec (Argynnis paphia) - samiec
Dostojka malinowiec (Argynnis paphia) - samiec Artur Hampel
Okazały motyl występujący w lasach, gdzie rosną fiołki i maliny.

Dostojka malinowiec(Argynnis paphia), zwana jest też niekiedy perełkowcem malinowcem. Jest okazałym motylem o rozpiętości skrzydeł do około siedmiu centymetrów.

Rzadko pojawia się w dolnej partii lasu, właściwie to wyłącznie w celu posiłku. Lubi przebywać wysoko wśród koron drzew. Gdy znajdzie się już w zasięgu naszego wzroku, to uczciwie trzeba przyznać, że motyl ten sprawia ogromną przyjemność dla oczu.
Nie dość, że jest motylem dużym, to na dodatek pięknie ubarwionym. Żywe pomarańczowe kolory z czarnym wzorem, pięknie kontrastują z głęboką zielenią leśnej roślinności.

Dorosłe motyle pojawiają się w drugiej połowie czerwca i latają do września.

Spotkać je można w jasnych lasach obfitujących w jeżyny i maliny. To głównie z tych roślin motyle spijają nektar. Można je również dostrzec przy koloniach mszyc, gdzie raczą się dla odmiany spadzią.
Samice składają jaja w lipcu, ale co w tym najciekawsze, to nie składają jej na roślinie żywicielskiej tak jak robi to większość motyli, ale w szczelinach kory drzew. Miejsce to wybierane jest przez dostojkę malinowca szczególnie starannie, gdyż musi się ono znajdować blisko kępy fiołków. Po wylęgnięciu, larwy zjadają skorupki swoich jaj i chowają się w szczelinach kory. Niemal natychmiast przechodzą w stan hibernacji i tak też zimują. Wiosną, po wybudzeniu, opadają bądź schodzą na ziemię, by dostać się na swojego wymarzonego fiołka oraz rozpocząć upragniony posiłek. Dopiero starsze gąsienice potrafią zmienić dietę na liście maliny. Gąsienice opuszczają w dzień swoją "stołówkę", kryjąc się w odległym miejscu. Powracają do niej dopiero wieczorem. Zdarza się, że w chłodniejsze, ale bezchmurne dni gąsienica korzysta ze słonecznych kąpieli siedząc na suchych, opadłych liściach.

Najedzone do syta gąsienice, przechodzą do stadium poczwarki na początku maja. Po mniej więcej czterech tygodniach pojawiają się piękne motyle.

Dostojka malinowiec jest wytrawnym lotnikiem. Lata szybko i zwinnie. Przelatując blisko głowy wyraźnie słychać trzepot skrzydełek.

Niezwykłe są łuski na skrzydłach samca. W miejscu czarnych, podłużnych pręg znajdują się łuski zapachowe. Kryją one w sobie substancję wabiącą samice. Celu tego wabienia nie będę jednak objaśniał, gdyż wydaję się aż nadto wiadomy. Ciemne pręgi, są również jedną z najważniejszych cech umożliwiających nam bezbłędne rozpoznanie tego gatunku motyla. Przynajmniej jeśli chodzi o samca (samice owych pręg są pozbawione. Niekiedy też można natrafić na formę o odmiennym, oliwkowym kolorze).

Motyle dostojki malinowca żyją na terenie niemal całej Europy. Można je spotkać oczywiście nie tylko w lasach, lecz również w ich pobliżu. Chętnie odwiedzają łąki i nieużytki, zwłaszcza takie, które zostały porośnięte dzikimi malinami bądź jeżyną. Przysiadają również na dzikich polnych kwiatach racząc się ich nektarem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto