Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Motyle. Polowiec szachownica (Melanargia galathea)

Artur Hampel
Artur Hampel
Polowiec szachownica (Melanargia galathea)
Polowiec szachownica (Melanargia galathea) Artur Hampel
Niebawem na śródleśnych polanach i łąkach pojawi się czarno-biały motyl o niezwykłej urodzie.

Polowiec szachownica(Melanargia galathea) należy do rodziny rusałkowatych. Jest jednym z najtrafniej nazwanych motyli. Wierzchnia strona skrzydeł, zwłaszcza w pełni rozłożona, od razu podsuwa na myśl szachową planszę.
Zimują gąsienice, wiosną rozpoczynają żer na trawach oraz się przepoczwarczają. Motyle pojawiają się w połowie czerwca i podziwiać je można mniej więcej do połowy sierpnia.

Pojawiają się niemal wszędzie tam, gdzie rośnie wiechlina i kostrzewa, czyli rośliny żywicielskie gąsienic. Najczęściej są to rozległe śródleśne polany oraz nieużytki. Motyle chętnie przysiadają na kwiatach ostów spijając nektar.

Występują na terenie niemal całej Europy prócz Portugalii, Irlandii i Norwegii. W Portugalii, Hiszpanii oraz Francji można natomiast spotkać bardzo do niego podobnego iberyjskiego polowca białegoMelanargia galathea
Wschodni zasięg naszego polowca sięga po kraje Azjatyckie oraz Japonię.

Samice polowca szachownicy często składają jaja w locie, które swobodnie opadają na ziemię. Larwy po wykluciu niemal natychmiast przechodzą w stan hibernacji i najprawdopodobniej w ogóle nie przystępują do żeru. W takim też stanie zimują. Przepoczwarczają się następnego roku.

Polowiec szachownica prócz tego, że jest rusałką, należy jednocześnie do podrodziny oczennicowatych. Warte nadmienienia jest to, że jest to jedyny gatunek tej podrodziny, który nie posiada na wierzchniej stronie skrzydeł tak zwanych "pawich oczu".

Opisywany motyl osiąga rozpiętość do około pięciu centymetrów. Dzięki swoim kontrastującym barwom, wśród bujnych traw i polnych kwiatów, jest jednym z najpiękniej prezentujących się motyli na łąkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto