Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum, które połączy tradycję z nowoczesnością

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Historia wypraw polarnych, kultura materialna rdzennych ludów północy oraz fauna i flora Arktyki oraz Antarktyki mają się znaleźć na wystawie stałej w Muzeum Badań Polarnych w Puławach.

Założenia wystawy przygotowywanej w Muzeum Badań Polarnych przedstawił we wtorek (4.10) p.o. dyrektora tej placówki dr Piotr Kondraciuk.

- Nie było dotąd w Polsce centrum badań polarnych, dlatego cieszę się z zaangażowania w tę inicjatywę środowiska polarników polskich i zagranicznych. Muzeum ma pełnić rolę centrum naukowo-dydaktycznego i gromadzić zbiory, które są pamiątkami po osiągnięciach polskiego polarnictwa – mówił dyrektor Piotr Kondraciuk.

W planach muzeum na ten rok są m.in wykłady otwarte związane z tematyką wypraw polarnych W przyszłym roku ma być gotowa wystawa stała. Składać się będzie m.in. z historii wypraw polarnych uwzględniającej transport, ekwipunek, ubiory polarników, polskie stacje polarne oraz dokonania polskich polarników. Wystawa ma też pokazywać zagadnienia związane z kulturą materialną rdzennych ludów północy: ubiór, broń, ozdoby i przedmioty użytkowe, rekonstrukcje igloo i szałasu, a także prezentować faunę i florę Arktyki i Antarktyki.

Jak zapowiedział dyrektor Kondraciuk na wystawie zaprezentowane zostaną oryginalne eksponaty związane z ekwipunkiem polarników i sprzętem (helikopter, sanie, narty, skuter śnieżny itp.), a także zbiory geologiczne i przyrodnicze. Elementy narracyjne prezentowane będą na monitorach w formie animacji komputerowych.

Opracowaniem wystawy stałej zajmują się pracownicy Muzeum Badań Polarnych w Puławach w konsultacji ze środowiskiem polarników, m.in. z prof. Jerzym Nawrockim – geofizykiem i polarnikiem związanym z UMCS w Lublinie, który będzie koordynował prace konsultantów merytorycznych wystawy.

Inicjatywę wspierają władze województwa, które wspólnie z ministerstwem kultury i dziedzictwa narodowego prowadzą muzeum.

– Zależy nam, żeby muzeum skupiało polarników, którzy będą mogli z niego skorzystać, pozyskiwać granty i eksponaty. To ma być multimedialne muzeum łączące tradycję z nowoczesnością – zapowiada Bartłomiej Bałaban, członek zarządu województwa lubelskiego.

Muzeum Badań Polarnych powstało w wyniku decyzji sejmiku województwa lubelskiego z maja 2020 r. Do tej pory instytucja mieściła się w wynajmowanym budynku, będącym własnością Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego przy ul. Czartoryskich 6a w Puławach. Docelowo siedzibą muzeum ma być budynek UMCS przy ul. 4. Pułku Piechoty, który samorząd województwa ma kupić od lubelskiej uczelni za 2,4 mln zł.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Muzeum, które połączy tradycję z nowoczesnością - Kurier Lubelski

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto