Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzyczne spotkania w drewnianej Małopolsce

ART o SZTUCE
ART o SZTUCE
Festiwal Muzyka Zaklęta w Drewnie dobiegł półmetka, ale jego niezwykłość skłania do opisania tej inicjatywy kulturalnej. Bezpośrednim impulsem jest miejsce koncertów - tak magiczne, że w zasadzie muzyka tylko dopełnia je wyjątkowością.

„Muzyka Zaklęta w Drewnie” to cykl koncertów organizowanych w każde, wakacyjne niedzielne popołudnie w jednym z zabytków tworzących ten unikatowy zespół historycznych obiektów. Program występów jest różnorodny. W jego skład wchodzą rozliczne rodzaje muzyki - od muzyki dawnej po jazz. W ramach koncertów można także obejrzeć widowiska taneczne i misteria sceniczne.

Atrakcyjności temu wydarzeniu nadaje z pewnością genius loci owych blisko 250 najcenniejszych i najciekawszych zabytkowych obiektów drewnianych.
A duchowy wymiar przejawia sie w mistyce podhalańskiego rozumienia sacrum, gdyż tylko tu, drewno jest budulcem tak wspaniałym, jak kamień dla francuskich katedr. Tylko tu, w niezliczonych świątyniach, cerkwiach czy dworkach znajdują się unikatowe polichromie na wagę fresków we Florencji. Nie jest to jednak tylko i wyłącznie metafora piękna tych zabytków ale szczera prawda.

W 2003 roku cztery kościoły drewniane z Małopolski zostały szczególnie wyróżnione wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Należą do nich: kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej, kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej i kościół pw. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej.

Cecha, jaka jest tożsama z Szklakiem Architektury Drewniej, to niemalże boska cisza, którą zapewne symbolizować tytułowa muzyka zaklętą w drewnie tworzącym te budowle. Ich wystrój od gotyku po barok przypomina nam o czasie jako czynniku, jaki mimo swojego upływu jednak zatrzymuje się na chwile. Przystaje, zachęcony brzmieniem i urodą sztuki, która mimo jego upływu, nie poddaje się zapomnieniu. Przede wszystkim za sprawą inicjatyw kulturalnych, takim jak wspomniane spotkania muzyczne.
Festiwal potrwa do 26 sierpnia

więcej informacji oraz szczegóły koncertów na
Drewniana Malopolska

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto