Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzyka w kościołach Miechowic. Capella Vartiensis w kościele Bożego Ciała

Redakcja
Capella Vartiensis, chór prowadzony przez Barbarę Czajkowską i Leopolda Stawarza
Capella Vartiensis, chór prowadzony przez Barbarę Czajkowską i Leopolda Stawarza Piotr A.Jeleń
Ruszyła jesienna edycja cyklu "Muzyka w starych kościołach Miechowic". Pierwszy koncert odbył się w najmłodszej świątyni, kościele pod wezwaniem Bożego Ciała.

Z historii parafii

Kościół parafialny pod wezwaniem Bożego Ciała w Bytomiu - Miechowicach jest najmłodszą świątynią znajdującą się w dzielnicy. Projektantem budowli był bytomski architekt, Teodor Ehl. Budowę, która trwała od 1 kwietnia 1914 roku do chwili jej konsekracji, bezpośrednio nadzorował proboszcz sąsiedniej parafii Świętego Krzyża, ksiądz prałat Jan Kuboth.

6 października 1917 roku uroczystej konsekracji świątyni dokonał arcybiskup wrocławski, kardynał Adolf Bertram. Parafia została erygowana 1 maja 1918 roku.

Kościół Bożego Ciała jest trójnawową bazyliką, murowaną z cegły i otynkowaną, wzniesioną na planie krzyża łacińskiego. Wnętrze stanowi
połączenie nowoczesnego funkcjonalizmu z neobarokiem. Bazylika z 47-metrową wieżą, długością 48 i szerokością 29 metrów, posiada powierzchnię 777 mkw.

Do chwili ustanowienia probostwa, pierwszym administratorem Bożego Ciała był ksiądz Stanisław Śmieja, a pierwszym proboszczem od 8 stycznia 1919 roku, ksiądz Augustyn Demski. Kolejno parafią zarządzali: w latach 1936 - 1942 ksiądz proboszcz Józef Cichoń, od 21 lipca do 10 października 1942 roku ksiądz wikary Jan Frenzel, 1942 - 1978 ksiądz prałat Jan Sossalla, 1978 - 1994 ksiądz proboszcz Hubert Nalewaja, który 28 sierpnia 1994 roku otrzymał nominację na stanowisko kanclerza Kurii Biskupiej w Gliwicach. Od tego czasu do chwili obecnej proboszczem parafii jest ksiądz Henryk Oleś.

Cappella Vartiensis

Capella Vartiensis - to czterogłosowy chór mieszany, prowadzony przez Barbarę Czajkowską i Leopolda Stawarza. Współpracuje z zespołem Fatamorgana. W swoim dorobku ma liczne koncerty okazjonalne, m.in.: w Sanktuarium Maryjnym w Leśniowie, wykonanie Pasji według św. Łukasza w Wielki Piątek w Pilicy i Leśniowie, udział w Koncercie Jubileuszowym Orkiestry Dętej CMC Zawiercie w MOK "Centrum". Uczestniczył także w Mszy świętej w kolegiacie zawierciańskiej, odprawianej z okazji święta 3 Maja, jak również brał udział w koncercie z okazji Dnia Papieskiego oraz występował podczas wręczania nagród Prezydenta Miasta Zawiercia w Urzędzie Miejskim.

Występ Capelli Vartiensis w kościele Bożego Ciała zapoczątkował jesienna edycję cyklu "Muzyka w starych kościołach Miechowic".
Koncert poprowadził kierownik artystyczny projektu, Jacek Woleński.
Zgromadzona publiczność podczas koncertu usłyszała m.in.: Laudate Dominum, Panis Angelicus, Christ ist erstanden, Ave Maria.

Utworem w stylu gospel, kultury czarnoskórych Amerykanów, zawierciańscy artyści zakończyli czwartkowy koncert w parafii Bożego Ciała.

Koncert jest dofinansowany ze środków gminy Bytom. Organizatorami są: Rada Dzielnicy Miechowice, parafia pw. Świętego Krzyża, Parafia Ewangelicko - Augsburska oraz parafia pw. Bożego Ciała.
Następnym kościołem do którego zawita jesienny cykl muzyczny, będzie kościół parafii Ewangelicko-Augsburskiej, który powita śpiewaków 13 października.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto