Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na co zwraca uwagę pracodawca czytając CV? Sprawdź, jak przygotować dobre curriculum vitae

Redakcja Wiadomości24.pl
Redakcja Wiadomości24.pl
CC0 Public Domain
CV bywa często drogą do kariery. Przygotowanie dobrego curriculum vitae to sztuka, którą powinien opanować każdy poszukujący pracy. Na co trzeba zwrócić uwagę tworzą dokumenty aplikacyjne?

Serwis Pracuj.pl postanowił sprawdzić, które elementy CV są najbardziej istotne dla rekruterów i jak wiele uwagi im poświęcają. W tym celu portal zaprosił do udziału w badaniu specjalistów, którzy na co dzień zajmują się weryfikacją nadsyłanych do pracodawców CV. Wykorzystano w nim nowoczesną metodę badawczą, czyli eyetracking. Polega ona na śledzeniu uwagi wzrokowej badanego. Profesjonalni rekruterzy przeanalizowali i wytypowali najlepsze CV. W trakcie badania dokonano ponad 200 pomiarów. Analiza eyetrackingowa pozwoliła wyciągnąć wnioski dotyczące preferencji rekruterów i rzetelnie sprawdzić, które elementy CV faktycznie przykuwają ich uwagę. To pierwsze w Polsce usystematyzowane badanie eyetrackingowe, w którym materiałem badawczym były dokumenty aplikacyjne.

- Dzięki badaniu eyetrackingowym CV sprawdziliśmy, na jakie elementy życiorysów zwracają uwagę rekruterzy, jak wiele czasu poświęcają na analizę poszczególnych elementów CV oraz które z nich są najważniejsze. Wnioski z badania posłużyły do przygotowania praktycznych wskazówek dla poszukujących pracy, jak poprawnie konstruować CV – mówi Anna Częścik, Grupa Pracuj.

Zatem na czym najbardziej skupiają się osoby odpowiedzialne za rekrutację? 83 proc. czasu rekruterzy poświęcają na analizę 8 głównych działów, czyli doświadczenie, wykształcenie, dane osobowe, zainteresowania, języki, zdjęcie, umiejętności oraz kursy i szkolenia. Pozostałe 17 proc. czasu przeznaczane jest na czytanie informacji dopełniających. Jednak najważniejsze jest doświadczenie. Zdecydowana większość rekruterów analizę CV rozpoczyna właśnie od informacji o doświadczeniu. Wzrok 45 proc. badanych w pierwszej kolejności został skierowany właśnie na ten obszar CV. Najwięcej uwagi rekruterów pochłaniają najnowsze trzy pozycje doświadczenia zawodowego, dlatego opisując swój profil zawodowy należy stosować chronologię odwróconą. Drugim obszarem, na który pada wzrok rekrutera są dane osobowe. Natomiast na trzecim miejscu znajduje się sekcja poświęcona naszemu wykształceniu.

- Najważniejsze w CV jest doświadczenie. Musi być ono dobrze opisane, trzeba wymienić wszystkie kompetencje. To jest bardzo ważne, ponieważ aktualnie wiele stanowisk nosi podobne nazwy, a często bardzo się od siebie różnią - Paulina Młodzianka.

Ponadto doświadczenie było ostatnią sekcją czytaną przez rekruterów przed odrzuceniem kandydata. Blisko 45 proc. rekruterów wróciło do tych informacji przed podjęciem decyzji o jego odrzuceniu.

W ciągu pierwszych 5 sekund analizy CV, rekruterzy zdecydowaną większość uwagi poświęcają trzem sekcjom: dane osobowe, doświadczenie oraz wykształcenie. Właśnie te obszary powinny być szczególnie dobrze przygotowane przez kandydatów. W dalszej kolejności zwracano uwagę na umiejętności, znajomość języków obcych, przebyte kursy i szkolenia, a na samym końcu zainteresowania. Jednak nawet sekcje, które są czytane w dalszej kolejności nie mogą być pomijane ani wypełniane niedokładnie. To nadal bardzo ważny materiał dla osoby rekrutującej.

- Dobrze przygotowane CV to nasza szansa na dalszy udział w procesie rekrutacyjnym. Nadmierne skracanie CV z nadzieją, że rekruter będzie chciał dowiedzieć się o nas czegoś więcej na rozmowie kwalifikacyjnej jest błędem. W CV rekruter powinien znaleźć najistotniejsze informacje z punktu widzenia stanowiska, na które prowadzi rekrutacje - tłumaczy Anna Częścik.

Dzięki przeprowadzonemu badaniu udało się ustalić co decyduje o odrzuceniu kandydata. Czas analizy odrzuconych CV był o ponad 25 proc. krótszy niż w przypadku tych wybranych przez rekruterów.

- W CV, które otrzymuję, brakuje często najważniejszych informacji potrzebnych rekruterowi (dot. pożądanych kompetencji, osiągnięć czy projektów, w których dany kandydat brał udział). Kandydaci poświęcają zbyt dużo miejsca na dane osobowe czy informacje z życia prywatnego. Tak przygotowany dokument nie pozwala na weryfikację czy kandydat sprawdzi się w danym miejscu pracy - dodaje Agnieszka Łukasiewicz.

W zatwierdzonych CV czas poświęcony analizie doświadczenia zawodowego był dłuższy. To zawartość tej sekcji ma wpływ na finalną decyzję rekruterów. Natomiast w grupie CV odrzuconych znacznie mniej rekruterów analizowało sekcję umiejętności – 67,7 proc. w porównaniu do 79,5 proc. dla zatwierdzonych. Pokazuje, to że kluczowe jest doświadczenie kandydata. Dopiero, gdy jest odpowiednie, rekruterzy poświęcają czas na analizę umiejętności.

Jednak uzupełniając doświadczenie w naszym CV musimy się dobrze zastanowić i odpowiednio wyważyć umieszczane dane. CV musi być przejrzyste, jednocześnie zawierać wszystkie najważniejsze fakty. Ponadto problemem nie jest zbyt duża ilość miejsc zatrudnienia, lecz czas jaki pracowaliśmy w tych miejscach.

- Jeżeli zmieniamy miejsce pracy co kilka miesięcy, rzeczywiście może to zniechęcić potencjalnego pracodawcę. Jeśli boimy się o negatywny odbiór takich informacji, możemy umieścić w CV kontakt do byłych pracodawców. To pokaże naszą transparentność oraz umożliwi rekruterowi weryfikację przyczyn częstych zmian miejsca pracy. Pytań na temat częstych zmian pracy możemy spodziewać się w takiej sytuacji także podczas wywiadu telefonicznego czy na rozmowie kwalifikacyjnej, dlatego warto zawczasu przygotować sobie na nie odpowiedzi – tłumaczy Anna Częścik.

Maciej Badowski (aip)

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto