MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpaciu PGNiG odkryło kolejne zasoby gazu na złożach Przemyśl, Mirocin i Kulno

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Tegoroczne prace poszukiwawcze PGNiG potwierdziły, że na Podkarpaciu znajdują się kolejne złoża gazu.
Tegoroczne prace poszukiwawcze PGNiG potwierdziły, że na Podkarpaciu znajdują się kolejne złoża gazu. Archiwum PGNiG
Znajdujące się na Podkarpaciu pokłady gazu ziemnego są większe niż przypuszczano. Okazuje się, że dodatkowe 50 mln metrów sześc. błękitnego paliwa rocznie będzie można uzyskać z odkrytych w tym roku struktur gazonośnych. Jest to efekt prac wiertniczych, które Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przeprowadziło na złożach Przemyśl, Mirocin i Kulno, udostępniając nieeksploatowane do tej pory struktury gazonośne.

O kolejnym swoim sukcesie – poinformowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Zakończone wiercenia poszukiwawcze gazu prowadzone przez PGNiG w południowo-wschodniej Polsce w pierwszych miesiącach 2021 roku zakoćzyły się powodzeniem. Spółka wykonała tam cztery odwierty: dwa na istniejącym już złożu Przemyśl oraz po jednym na złożach Mirocin i Kulno. Co ciekawe, ze wszystkich uzyskano przemysłowe ilości wysokometanowego gazu ziemnego.

– Dzięki nowym odwiertom sięgnęliśmy do wcześniej nieeksploatowanych horyzontów gazonośnych w złożach Przemyśl i Mirocin. Sukces tych prac oznacza nie tylko zwiększenie krajowych zasobów wydobywalnych gazu ziemnego, ale potwierdza też nasze założenia co do możliwości rewitalizacji podkarpackich złóż. Wydobycie gazu ze złoża Przemyśl i Mirocin prowadzimy od 60 lat – dzięki udostępnieniu nowych zasobów będziemy mogli kontynuować tam eksploatację przez kolejne dekady – powiedział Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Przypomnijmy, Przemyśl to największe złoże gazu ziemnego w Polsce. Pierwszy odwiert wykonano tu ponad 60 lat temu, bo w 1958 r. Pierwotnie zasoby złoża oceniono na 74 mld m sześc. gazu ziemnego. Z tego 90 proc. zostało już wydobyte. Jednak prace poszukiwawcze i rozpoznawcze prowadzone przez PGNiG pozwoliły np. w ubiegłym roku udokumentować jeszcze 3,3 mld m sześc. nowych zasobów gazu w złożu Przemyśl. Jest to podstawą do dalszych prac koncepcyjnych związanych z projektowaniem kolejnych odwiertów. Oczywiście nasza największa spółka gazownicza podejmuje działania związane z zagospodarowaniem już wykonanych otworów.

Podobne działania PGNiG podejmuje na złożu Mirocin, na którym gaz wydobywany jest od 1962 roku. Jego zasoby zostały początkowo ocenione na 4,5 mld m sześc. gazu ziemnego. Do tej pory z Mirocina wydobyto już 4,2 mld m sześc. Tymczasem nowe szacunki wykazały możliwość istnienia na tym złożu wcześniej nieeksploatowanych poziomów gazonośnych o zasobności nawet do 1 mld m sześc.

Właśnie w trakcie tegorocznych prac PGNiG wykorzystało już istniejący, ale nieprodukujący odwiert, aby dotrzeć do położonych głębiej horyzontów gazonośnych. Dzięki tym pracom nowe zasoby mogą być udostępnione szybciej i mniejszym kosztem niż w przypadku wiercenia zupełnie nowego otworu.

Na początku 2021 roku PGNiG wykonało również odwiert Kulno-2 w obrębie koncesji łącznej Leżajsk–Rudka–Sieniawa, który pozwolił na rozpoznanie kolejnych horyzontów gazonośnych złoża gazu ziemnego Kulno, odkrytego kilka lat temu. Szacuje się, że złoże Kulno może zawierać prawie 300 mln m sześć. zasobów wydobywalnych gazu.

Spółka w komunikacie podkreśla, że efekty tegorocznych prac PGNiG w południowo-wschodniej Polsce potwierdzają wciąż duży potencjał wydobywczy tego regionu. Podkarpacie pozostanie jednym z priorytetowych obszarów działalności poszukiwawczej i wydobywczej spółki w tym i kolejnych latach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na Podkarpaciu PGNiG odkryło kolejne zasoby gazu na złożach Przemyśl, Mirocin i Kulno - Nowiny

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto