Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Słońcu nastąpił silny wybuch. Czy coś nam grozi?

Tadeusz Kowalski
Tadeusz Kowalski
Zdjęcie wybuchu na Słońcu
Zdjęcie wybuchu na Słońcu NASA
23 stycznia nastąpił na Słońcu silny wybuch, a wyrzucone podczas niego cząstki słonecznej plazmy docierają właśnie na Ziemię. Czy w związku z tym coś nam grozi? Naukowcy z NASA uspokajają. Mogą wystąpić jedynie zakłócenia w pracy niektórych urządzeń oraz widowiskowe zorze.

Wczorajszy wybuch był najsilniejszy od 2005 r. W 10-stopniowej skali został oceniony na 9 pkt (M9). Promieniowanie wybuchu, które dotarło do Ziemi w ciagu 8 minut, zostało zaobserwowane przez satelity badające Słońce: SOHO i STEREO-B. Natomiast cząsteczki słonecznej plazmy poruszające się z prędkością 2200 km/godz. docierają właśnie do Ziemi.

NASA informuje, że Słońce wchodzi w kolejny szczyt aktywności, którego apogeum przewidywane jest w 2013 r. Uspokajają jednocześnie, iż wywołane nią magnetyczne burze nie są groźne dla ludzi. Mogą mieć za to wpływ na niektóre urządzenia, a skutki promieniowania mogą potrwać kilka dni.

Naukowcy sądzą, że można się spodziewać zakłócenia pracy urządzeń nawigacyjnych, szczególnie w okolicy biegunów Ziemi, w związku z czym linie lotnicze powinny dla niektórych rejsów wyznaczyć inne trasy przelotu. Mogą wystąpić problemy w pracy niektórych urządzeń satelitów i zakłócenia fal radiowych. Komonauci przebywający na stacji orbitalnej są jednak w pełni bezpieczni - informuje

interia.pl

.

Jedynym pozytywem będzie za to występowanie widowiskowych zórz polarnych, szczególnie w północnych częściach globu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto