Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Słońcu potężna erupcja plazmy. Ziemi grozi burza słoneczna

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Eeron80, public domain
W tym roku mieliśmy już – zdaniem naukowców – sześć silnych wybuchów plazmy na Słońcu. Ten ostatni sprzed kilku dni może lada moment dać się nam odczuć na Ziemi.

Trzy dni temu miał miejsce wielki wybuch na Słońcu. Wywołał ogromną burzę słoneczną. Teraz - zdaniem uczonych - burza o dużym natężeniu zbliża się do Ziemi. Jest efektem potężnej erupcji na powierzchni Słońca, w wyniku której została wyrzucona w przestrzeń kosmiczną chmura cząsteczek plazmy słonecznej.

Objawem wielkiego wybuchu był potężny rozbłysk, który rozjaśnił obraz Słońca do białości. Ta mocna eksplozja na powierzchni Słońca, wyrzuciła w przestrzeń cząsteczki słonecznej plazmy, które docierają obecnie do Ziemi - podaje portal TokFm, powołując się na Space.com.

Według prognoz NASA – po eksplozji z 12 lipca - "najnowszy tzw. koronalny wyrzut masy" miał uderzyć w Ziemię wczoraj, 14 lipca rano. Ale z najnowszych informacji Europejskiej Agencji Kosmicznej wynika, że wprawdzie już zaobserwowano blisko nas wzrost siły wiatru słonecznego, jednak burza słoneczna wciąż jeszcze pędzi w ogromną prędkością ku naszej planecie.

Amerykańscy naukowcy z Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej (SPWC) akcentują, że silny rozbłysk na Słońcu sprzed trzech dni, może być na Ziemi zapłonem wybuchu burzy magnetycznej o poziomie G2. A burza magnetyczna tej mocy "może sprawić, że zorze polarne na półkuli północnej zabłysną mocniej niż zwykle". Przypomnijmy, że zorze polarne powstają, gdy cząsteczki plazmy słonecznej "zderzają się z górnymi warstwami ziemskiej atmosfery".

W ocenie ekspertów, tym razem burza magnetyczna prawdopodobnie nie spowoduje kłopotów dla sztucznych satelitów i statków kosmicznych na orbicie okołoziemskiej.

Naukowcy z NASA wyjaśniają, że Słońce znalazło się teraz w środku tzw. "aktywnej fazy swojego 11-letniego cyklu". Ich zdaniem obecny cykl, "oznaczony jako Cykl Słoneczny nr 24, ma osiągnąć swoje maksimum w 2013 roku". Tymczasem wybuch z 12 lipca br., oznaczony jako "eksplozja klasy X1.4", był "jednym z najpotężniejszych" w 2012 roku.

Zdaniem naukowców to już szósta tegoroczna eksplozja klasy X, czyli najsilniejszej klasy od początku 2012 r. Bezpośrednim jej źródłem była plama słoneczna AR1520, nazywana przez ekspertów Regionem Aktywnym 1520, czyli grupą mniejszych plam słonecznych, jakie rozciągają się na przestrzeni 300 tys. km na powierzchni Słońca.
Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na Słońcu potężna erupcja plazmy. Ziemi grozi burza słoneczna - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto