Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na tropach cudów Jana Pawła II. Recenzja książki Wydawnictwa WAM

Redakcja
Na okładce zaprojektowanej przez Andrzeja Sochackiego wykorzystano zdjęcie Grzegorza Gałązki.
Na okładce zaprojektowanej przez Andrzeja Sochackiego wykorzystano zdjęcie Grzegorza Gałązki. www.wydawnictwo wam.pl
Książka "Uzdrowiciel Jan Paweł II" Andreasa Englischa, która ukaże się w księgarniach 17 kwietnia br. nakładem krakowskiego Wydawnictwa WAM nie jest, wbrew przypuszczeniom, typowym dziełem hagiograficznym. Przypomina raczej detektywistyczną opowieść z papieżem w tle.

Interesującą postacią wydaje się sam autor książki, niemiecki watykanista, Andreas Englisch, którego rodzice pochodzili ze Śląska. Pisze on o sobie, iż jako pobożne dziecko służył do mszy jako ministrant, potem, jako nastolatek, przeżywał okres buntu, natomiast jako student stał się osobą "mocno gardzącą instytucją Kościoła". Jego stosunek do Jana Pawła II również daleki był od uwielbienia: Englisch uważał papieża - Polaka za ultrakonserwatywnego hierarchę kościelnego, który chce narzucać ludzkości, jak ma żyć.

Rozpoczynając w 1987 roku pracę reporterską w Watykanie 24-letni dziennikarz wydawnictwa Springer surowo ocenia fundamentalną niechęć (Jana Pawła II - przyp. autora) doludzkiej cielesności, oderwane od życia przekonania, których przykładem był zakaz używania prezerwatyw (...). Englisch uważał papieża za nieprzejednanego moralistę, który nie dostrzegał współczesnych tendencji w rozwoju społeczeństwa i wolał raczej znów przywrócić stosunki rodem ze średniowiecza. Jednakże w trakcie 20-letniej pracy w Watykanie znaczonej bliskim, niemal codziennym kontaktem z Janem Pawłem II jego postrzeganie owego "człowieka z Wadowic, niedaleko Krakowa" zmienia się diametralnie. Bo to przecież ten papież wprowadził radykalne zmiany w skostniałym wizerunku tego urzędu, począwszy od likwidacji sedia gestatori, czyli lektyki, której używali wszyscy jego poprzednicy od 1500 lat czy likwidacji zapisu protokolarnego, nakazującego kardynałom klęczeć przed papieżem podczas audiencji. To Jan Paweł II stał się pierwszym papieżem "na wyciągnięcie ręki", chętnie kontaktującym się bezpośrednio z ludźmi, szczególnie z dziećmi. Andreas Englisch opisuje te niezwykłe spotkania podczas wielu papieskich pielgrzymek na całym świecie.

Opisy te mają ten walor, iż pochodzą od osoby, która była naocznym świadkiem i uczestnikiem zdarzeń nie dla wszystkich dostępnych, jak choćby msze w prywatnej kaplicy papieskiej. Englisch pokazuje papieża, który gra w piłkę z dziećmi, nie bacząc na to, iż oczekują nań dostojnicy państwowi; wieczorami wymyka się ochronie, by pospacerować po Rzymie; nabiera dziennikarzy oczekujących na niego przed pałacem w Castel Gandolfo, skąd wymyka się małym samochodem, limuzyny zostawiając kardynałom. Takich zabawnych historii w książce "Uzdrowiciel Jan Paweł II" jest zresztą więcej. Ale Andreas Englisch przedstawia również niejako kulisy pontyfikatu Jana Pawła II, który budził też pewną niechęć czy oburzenie środowiska watykańskiego; nie wszystkim podobał się choćby fakt, iż pochodził nie z Włoch; krytykowano jego ciągłe podróżowanie i zainteresowanie mediów, które wywoływał (nazywano go "gwiazdą medialną, ulubieńcem telewizji"). Niemiecki watykanista krytykuje obnaża też hipokryzję panującą w Stolicy Apostolskiej. To wszystko nie przeszkadzało jednak Janowi Pawłowi II zmieniać świat na lepsze. Świat i ludzi, także samego autora książki, który przyznaje, iż ten "Polak z prowincjonalnych Wadowic", którego wyróżniała umiejętność kochania ludzi i niezwykła więź ze Stwórcą, przybliżył go na nowo do Boga.

Głównym jednak tematem tej interesującej książki opublikowanej przez WAM są cuda, które dokonały się za sprawą Jana Pawła II (choć on sam twierdził, że sprawcą ich jest Bóg, w którego rękach papież jest tylko narzędziem) jeszcze za życia Karola Wojtyły. Andreas Englisch zdecydował się o nich napisać dopiero w 2011 roku, ponieważ był związany słowem danym rzecznikowi prasowemu Watykanu, Joaquinowi Navarro - Vallsowi, że nie wyjawi niecodziennych zdarzeń, których był świadkiem podczas pontyfikatu papieża Jana Pawła II. W sposób charakterystyczny dla powieści sensacyjno - detektywistycznych Englisch opisuje poszczególne etapy dochodzenia do prawdy o niezwykłych faktach, noszących znamiona cudu.

Nie ułatwia mu tego kwerenda dziennikarska Watykanu, która nie była zainteresowana rozgłaszaniem informacji o tych zjawiskach. Dlatego Englisch, niczym Sherlock Holmes dochodzi po nitce do kłębka, wykorzystując prywatne kontakty, niekiedy w zamian załatwiając swoim kościelnym informatorom wstęp na Oktoberfest. I poznaje szczegóły cudów dokonanych przez Jana Pawła II w diecezji rzymskiej, w Zacatecas (Meksyk), na wyspie Saint Lucia i w kilku jeszcze innych miejscach (dotyczą one cudownych uzdrowień, dla których lekarze nie znajdują racjonalnego wytłumaczenia) . Niezwykle frapujące dla czytelnika jest obserwowanie stricte detektywistycznych poczynań Englischa. Wartością tej książki przetłumaczonej na język polski przez Paulinę Filippi - Lechowską jest ponadto możliwość poznania kulisów codziennego funkcjonowania papieża Jana Pawła II, także jako głowy państwa watykańskiego, który m.in. przestrzega Leonida Breżniewa przed wysłaniem wojsk radzieckich do Polski na początku lat 80. XX wieku.

Książkę "Uzdrowiciel Jan Paweł II" z całą pewnością warto przeczytać, nawet jeśli ktoś ma stosunek do Kościoła i wiary zbliżony do tego, jakim charakteryzował się Andreas Englisch przed zetknięciem z Janem Pawłem II.

Andreas Englisch, Uzdrowiciel Jan Paweł II
Przekład: Paulina Filippi - Lechowska
Wydawnictwo WAM; Księża Jezuici
Kraków 2012

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto