Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na winobraniu w Zielonej Górze pojawią się Bachus i św. Urban I

Zbigniew Jelinek
Zbigniew Jelinek
Zielona Góra. Tegoroczny Bachus z winem z podzielonogórskich winnic towarzyszyć będzie patronowi miasta św. Urbanowi I w aurze paryskiego Montmarte'u. Goście będą tańczyć na pancernej szybie, odsłaniającej fragmenty murów zabytkowych kamienic.

Odliczane są już dni do Winobrania 2010 i są dalsze elektryzujące szczegóły imprez. Centrum miasta, osławiony deptak - utonie w hollywoodzkiej scenografii: rozbłyśnie kolorowymi światłami, a na ścianach kolorowych kamienic wyświetlane będą obrazki Zielonej Góry sprzed 1900 roku. A dodając do tego czynne restauracje, zamiast dotychczasowych obskurnych ogródków piwnych - powinno się tu czuć atmosferę Paryża, szczególnie Montmartre'u. To już wiemy, o czym
informowały Wiadomości24.pl

Pojawił się niestety niespodziewany kłopot z samym... deptakiem. Jest w trakcie rewitalizacji. Obok granitowych płyt kładziona jest kostka, która ukazuje historyczny układ ciągów komunikacyjnych. Roboty miały zakończyć się do końca sierpnia, wiadomo teraz, że terminu nie da się utrzymać. Zabrakło zsynchronizowania prac poszczególnych firm: wymiany nawierzchni, instalacji ciepłowniczej czy telekomunikacyjnej. Powód drugi, bardziej skomplikowany. Robotnicy odsłonili obok ratusza pozostałości zabytkowych kamienic. Zadecydowano, że dawne mury przykryje pancerna szklana szyba. Zostaną podświetlone, aby goście mogli fragmenty starych kamienic oglądać. To powinno okazać się również jedną z atrakcji. Tutaj bowiem w czasie winobrania organizowane będą nocne dyskoteki, po koncertach zespołów na usytuowanej obok dużej scenie. - Na czas Dni Zielonej Góry cały deptak będzie uprzątnięty z materiałów budowlanych. Żadnego zagrożenia dla gości nie będzie – wyjaśnia naczelnik Biura Inwestycji Miasta, Paweł Urbański.

Na dużej zatem scenie wystąpią, co jest już wiadome: Kalwi&Remi, Iwona Węgrowska, Mezo, Czarno-Czarni, Big Cyc, Ocean (wystąpił na tegorocznym festiwalu Piosenki Rosyjskiej), Sny, Sumptuastic i Goya.

Mocne uderzenie będzie także na koniec Dni Zielonej Góry. Mieszkańcom i gościom zaprezentują się: Evenement, Grupa Operacyjna, Sidney Polak, Marie (była na Festiwalu) oraz Stachursky (częsty gość zielonogórzan).

Na Winobraniu 2010 ponadto nie zabraknie wielkich gwiazd, jak to określają organizatorzy. Nazwiska w tej chwili są owiane tajemnicą. Pewne jest tylko, że inauguracyjny koncert Winobrania będzie bezpośrednio transmitowany przez TVN i Radio Zet.

Po wielkim sukcesie ostatniego Festiwalu Piosenki Rosyjskiej, również i Winobranie zagości w TVP2, a 45 „wejść” na pogodę będzie miała TVN24 i TVN Meteo.

Tygodniowe święto miasta rozpocznie się 4 września br. i trwać będzie do 11 września.

Jest jeszcze jeden hit: miejscy rajcowie nie tak dawno przyjęli za patrona Zielonej Góry św. Urbana I, patrona winiarzy. - Papież Benedykt VI szybko podjął decyzję w tej sprawie – mówi ks. Eugeniusz Jankiewicz z kurii zielonogórsko-gorzowskiej. Oficjalne więc przyjęcie patrona nastąpi właśnie w trakcie winobrania. Miejscowi winiarze z tej okazji przygotowali niespodziankę: będą kursowały winobusy oraz rejsy galarami na Odrze, którymi goście dopłyną do winnic.

A jakie wino będziemy pić w tym roku? - Degustowaliśmy różne importowane wina i wybraliśmy takie, które w smaku najbardziej przypomina nasze zielonogórskie - zapewnia Tomasz Nesterowicz z biura prezydenta miasta.

Bo, niestety, szumnie wcześniej zapowiadana sprzedaż wina z podzielonogórskich winnic, nie jest aż taka pewna. Jedna z winnic, Stara Winna Góra, nadal walczy o administracyjne pozwolenie na jego sprzedaż.

Z opresji winiarzy ratuje miasto. Przeznaczy winiarzom fundusze na przygotowanie prezentacji rodzimych win w domkach winiarskich. I tam na pewno je skosztujemy.

Piwo natomiast zniknie z piwnych ogródków, a sprzedawane będzie w domkach o barwach Zielonej Góry (biały-żółty-zielony). - Zabieg ma na celu, aby nikt nie pomylił naszego święta z piwnym Oktoberfast – mówią w magistracie.

Atrakcją powinna być także mapa z planem imprez winobraniowych w mieście, przygotowana na wzór XIX-wiecznych map.

Świętu miasta równocześnie będą towarzyszyć Winobraniowe Spotkania Teatralne. Zielonogórską cenę odwiedzą gwiazdy: Joanna Liszowska, Jerzy Bończak, Piotr Machalica, także Zenon Laskowik i Jacek Fedorowicz we wspólnym kabarecie.

Cykl teatralnych spotkań otworzy farsa „Miłość i polityka”, którą pokaże teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Ponadto będą spektakle: „Zagraj to jeszcze raz, Sam” Woody'ego Allena, „Trzy razy Piaf”, „Bankrut”, „Kwartet”, „Rondo”, „Shirley Valentine” czy
„Przyjazne dusze”, zaś Laskowik i Fedorowicz zaprezentują nowy program kabaretowy „Tego jeszcze nie było”. Ale to już 12 września, w niedzielę po korowodzie winobraniowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto