Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na wyłączność - Kody w Lublinie

Natalia Skoczylas
Natalia Skoczylas
Rarytasem Kodów są kompozycje tworzone specjalnie i wyłącznie dla festiwalu - w tym roku lista jest dłuższa i bardzo interesująca. A to wszystko już od 15 maja.

Budżet drugiej edycji festiwalu organizowanego przez Rozdroża rozrósł się w porównaniu do tej ubiegłorocznej. Przybyło też dni, więc grafik zapełnił się większą ilością unikatowych występów, które specjalnie na tę okazję przygotowują artyści. Czego możemy się spodziewać?

Ze specjalnym programem przyjeżdżają panowie z Islandii - i tutaj trudno mieć jakiekolwiek wątpliwości, że będzie to koncert niezwykły. Hilmar Örn Hilmarsson to nazwisko znane na całym świecie ze współpracy z Current 93, czy muzykami Sigur Ros i Psychic TV. Jest kompozytorem (także filmowym), wybornym perkusistą i postacią niezwykle barwną, inspirującą się mitologią nordycką i wszelkiej maści magicznymi wierzeniami. Towarzyszył mu będzie Steindór Andersen, śpiewak znany także ze współpracy z Sigur Ros ("Rimur"), artysta islandzki z krwi i kości - od wielu lat zajmujący się rybactwem i pielęgnujący tradycję pieśni ludowych "rímur". Wraz z kwartetem smyczkowym napełnią umysły słuchaczy występem zatytułowanym "Przełamując Lody" już 21 maja, o godzinie 19.30 w Bazylice na Złotej.

Wspomniany już koncert węgiersko-polskiego duetu pod tytułem "Dzwony" to jeden z ekskluzywnych elementów imprezy, przygotowany przez Szabolsca Esztényia i Tadeusza Sudnika. Reinterpretacja brzmienia dzwonów na fortepianie i przy użyciu elektroniki - oto założenie niedzielnego występu.

Podobnie "Quasi Rublew" Goski Isphording, Katarzyny Głowickiej, zaplanowany na ten sam dzień - 16 maja - będzie przygotowany specjalnie dla Kodów.

W poniedziałek 17 maja w Wirydarzu zabrzmi intrygujący projekt czterech Greków o nazwiskach Antimos Apostolis , Yannis Kyriakides, Grigoris Ikonomu i Jorgos Skolias.

Każdy z panów wystąpi najpierw z własną interpetacją Odysei, by zakończyć całość wspólnym odegraniem klasycznego utworu greckiego. Najbardziej interesująca jest odważna mieszanka talentów i estetyk muzyków - Skolias jest fantastycznym wokalistą, potrafiącym śpiewać trzema głosami jednocześnie, Grigoris Ikonomu - gitarzystą występującym w licznych kombinacjach i należącym do 9-osobowej grupy grającej muzykę grecką, Yannis Kyriakides tworzy minimalną, neoklasyczną muzykę eksperymentalną, a Apostolis z SBB doda do tego jazzowo-bluesowego nastroju.

Zespół Małe Instrumenty, dysponujący całą gamą małego, zabawkowego instrumentarium, zaplanował muzyczny performance zatytułowany "Wyliczanki". Jakkolwiek banalny punkt wyjścia sugeruje tytuł, wszystkiego można się spodziewać po koncercie, w którym użyte będą najbardziej fantastyczne gadżety generujące dźwięki. Ten koncert - 20 maja.

Do zestawu dołączamy jeszcze lubelsko-warszawską współpracę, której efekty - zatytułowane "Gorzkie Żale" - usłyszymy 21 maja. Aleksander Kościów, Andrzej Bauer, Warszawska Grupa CELLONET i Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej przygotowali na tę okazję własną wersję kościelnych pieśni pasyjnych.

Wreszcie - "New Anthem of Sylt" - następny ponadkulturowy występ czwórki twórców: Arturas Bumšteinas, Kęstutis Pleita, Tadas Žukauskas , Natalia Kawałek. Litewsko-polska kolaboracja to także dialog kultur poza politycznymi barierami i uprzedzeniami. Natalia Kawałek Arturas Bumšteinas zajmuje się muzyką i oprawą wizualną, mieszka w Wilnie i w Warszawie, występuje na scenach całego świata. Kęstutis Pleita dołoży do tego grę na altówce, a Tadas Žukauskas - eksperymentalną gitarę. Efekty współpracy dedykowanej niemieckiej wyspie Sylt usłyszymy 17 maja w Lublinie.

Zapraszamy na KODY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto