MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na zakupy z aplikacją? ProteGO Safe ma dać klientom przywileje w galeriach handlowych i chronić przed koronawirusem. Co z prywatnością?

asz
Aplikacja ProteGO Safe ma spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa, a na zakupach - nieco nagiąć obowiązujący limit osób mogących jednocześnie przebywać w sklepie. Czy jednak jest bezpieczna dla użytkowników?
Aplikacja ProteGO Safe ma spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa, a na zakupach - nieco nagiąć obowiązujący limit osób mogących jednocześnie przebywać w sklepie. Czy jednak jest bezpieczna dla użytkowników? 123rf.com
Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do korzystania z aplikacji ProteGO Safe, która ma pomóc w ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa i wychodzeniu z obostrzeń związanych z pandemią. Aplikacja ma poinformować nas, jeśli mieliśmy kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. ProteGO Safe może też przydać się na zakupach – osoby posiadające aplikację będą mogły wchodzić do sklepów, nawet gdy będzie w nich już osiągnięty limit klientów dyktowany powierzchnią handlową. To jednak budzi pytanie o bezpieczeństwo naszych danych i prywatności.

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do korzystania z aplikacji ProteGO Safe. Ma pomagać zwalczać koronawirusa

Aplikacja ProteGO Safe w najnowszej wersji wykorzystuje technologię Bluetooth i to dzięki niej ma oferować więcej możliwości.

W największym skrócie działa to tak: jeśli pobierzesz i zainstalujesz ProteGO Safe i włączysz w swoim telefonie Bluetooth, aplikacja będzie komunikowała się z urządzeniami jej innych użytkowników – czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

ProteGO Safe ma zapisywać historię naszych spotkań z innymi użytkownikami aplikacji. Jeżeli któraś z osób, której telefon „spotkał się” z naszym telefonem zachoruje na koronawirusa – otrzymamy powiadomienie.

Nie dowiesz się, kto zachorował. Dowiesz się za to, jak się zachować i co zrobić, by zadbać o swoje zdrowie – przekonuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Dowiadujemy się też, że aplikacja ma gwarantować użytkownikom anonimowość, a jej uruchomienie nie wymaga uwierzytelnienia np. przez podanie numeru telefonu. Aplikacja jest darmowa i można pobrać ją ze sklepu Google Play, a w najbliższych dniach pojawi się też wersja dla iOS.

Na zakupy z aplikacją? ProteGO Safe w wytycznych Ministerstwa Rozwoju dla galerii handlowych. Klienci z aplikacją będą traktowani priorytetowo?

Okazuje się też, że aplikacja ProteGO Safe może przydać się na zakupach. W opublikowanych przez Ministerstwo Rozwoju wytycznych dla centrów handlowych, które od 4 maja będą mogły ponownie zostać otwarte, znalazł się taki zapis:

Dopuszczalne jest jednoczesne wpuszczenie do danego obiektu o 10 proc. wyższej liczby osób o ile ponadnormatywne osoby posiadają aplikację ProteGO Safe. Takie osoby w razie braku wolnych miejsc w sklepie/lokalu nie otrzymują przywilejów, jeśli chodzi o stanie w kolejkach.

Oznacza to, że jeśli powierzchnia handlowa sklepu ma np. 300 m2, to zgodnie z zasadą 1 osoba na 15 m2, w sklepie jednocześnie może znajdować się 20 osób. Jeżeli jednak ktoś będzie miał zainstalowaną aplikację ProteGO Safe, będzie mógł wejść do sklepu, nie czekając, aż ktoś inny z niego wyjdzie. W przykładzie sklepu o powierzchni 300 m2, nawet jeśli limit 20 klientów zostanie osiągnięty, dodatkowo będą mogły wejść do sklepu jeszcze dwie osoby posiadające aplikację.

Kolejne wytyczne Ministerstwa Rozwoju dla galerii handlowych związane z aplikacją ProteGO Safe brzmi:

Umieszczenie przy wejściu do obiektu urządzenia z zainstalowaną aplikacją ProteGO Safe w celu zarejestrowania przez urządzenie klienta, będącego użytkownikiem aplikacji wchodzącego do obiektu.

Ponadto w widocznych miejscach powinny znaleźć się także materiały informacyjne na temat aplikacji ProteGO Safe, a pracownicy galerii handlowych i klienci powinni być zachęcani do korzystania z niej „na przykład poprzez zniżki lub materiały promocyjne”.

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina jednak, że korzystanie z aplikacji nie będzie obowiązkowe, a jej brak nie sprawi, że nie będziemy mogli zrobić zakupów.

Niezależnie od tego, czy zainstalujesz aplikację ProteGO Safe czy nie, wejdziesz do sklepu i zrobisz zakupy tak jak wszyscy inni. [...] Nie będziemy dzielić klientów na lepszych i gorszych, czyli tych z i bez aplikacji. Kontrolowanie przez właścicieli sklep statusu aplikacji, lub wymaganie jej instalacji i aktywacji są zabronione. Korzystanie bądź niekorzystanie z aplikacji nie może wpływać na jakość lub kolejność obsługi klientów - czytamy w komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji.

Czy aplikacja ProteGO Safe jest bezpieczna?

Specjaliści z zakresu cyberbezpieczeństwa i technologii zwracają jednak uwagę na to, że:

  • maksymalny zasięg Bluetooth wynosi ok. 30 metrów, ale przeszkody na jego drodze (np. ściany) osłabiają go,
  • Bluetooth musi uzyskać dostęp do aplikacji, którego nie można wymusić systemowo,
  • za pośrednictwem aplikacji, państwo może poznać historię naszych lokalizacji i kontaktów,
  • aplikacje działające „w tle” nie działają poprawnie,
  • ProteGO Safe używa scentralizowanego rozwiązania (w przeciwieństwie do Google czy Apple), co sprawia, że mając dostęp do infrastruktury, można uzyskać dostęp do prywatnych informacji użytkownika.

Kod źródłowy aplikacji ProteGO Safe jest publikowany na GitHubie, a Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do wysyłania pomysłów i wskazówek, jak ulepszyć aplikację. Jak dowiadujemy się ze strony ministerstwa, „aplikacja to efekt prac koalicji polskich firm informatycznych” i jest przygotowywana na zlecenie MC, we współpracy z GovTech Polska, a nadzór sprawuje nad nią również GIS.

Źródła: Niebezpiecznik.pl, dobreprogramy.pl, Ministerstwo Cyfryzacji

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto