Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadchodzi czas kolektorów słonecznych?

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Stan Zurek/CC 3.0
Naturalne źródła energii – takie jak woda, słońce, wiatr, biomasa, biogaz, fale morskie, energia z ziemi itp. – stają się coraz modniejsze, ale i konieczne ze względów ekologicznych. Dość już zatruwania naszej planety, na której coraz trudniej żyć ludziom, zwierzętom i przyrodzie.

Efekt cieplarniany i coraz bardziej zanieczyszczone środowisko naturalne są od jakiegoś czasu przedmiotem szczególnej troski Unii Europejskiej. Krajom zrzeszonym zalecono, zgodnie z przyjętym prawem UE, przestrzeganie rygorystycznych norm emisji gazów cieplarnianych, segregacji odpadów komunalnych i ich recyklingu, oczyszczania ścieków i wód oraz maksymalne wystrzeganie się stosowania chemii w rolnictwie i ogrodnictwie. Do tego doszły również, stosowne wskazania w zakresie korzystania i inwestowania, m.in. w energię odnawialną.

Jak wiadomo, wśród państw europejskich, zajmujemy w dziedzinie zanieczyszczania powietrza przodujące miejsce. W tej sytuacji rząd Polski oraz liczne firmy prywatne podejmują wiele wysiłków w kierunku rozwoju energetyki wiatrowej, wodnej, z biomasy i słonecznej. W 2010 r. i być może też w 2011 roku (brak aktualnych danych) nasz kraj został liderem wśród państw unijnych w rozwoju inwestycji solarnych. Jak podaje "Puls Biznesu", w 2011 roku prawdopodobnie o ponad 20 procent wzrósł polski rynek urządzeń dla energetyki słonecznej. Jednocześnie zdaniem Instytutu Energii Odnawialnej (IEO) - firmy z branży kolektorów słonecznych być może odnotowały w zeszłym roku wzrost sprzedaży nawet do 25 procent, co byłoby ewenementem w skali Europy. Z liczących się krajów w Unii Europejskiej, wzrost sprzedaży kolektorów – zdaniem prezesa IEO - zanotuje jedynie Polska, a poza Unią także Szwajcaria.

Ten optymistyczny sygnał dotyczący wzrostu sprzedaży urządzeń dla energetyki słonecznej w Polsce niczego jeszcze nie przesądza. Wykorzystanie tej energii w naszym kraju jest znikome w porównaniu z tradycyjną elektryczną z węgla. Jednak zawsze ważny jest początek. Bo jak twierdzą statystycy i powtarzają po nich dziennikarze, biorąc pod uwagę liczby i procenty, można wysnuć słuszne wnioski, że Polacy stawiają na energię ze słońca.

Nie są to wnioski wzięte z sufitu. Portal oknonet.pl/ we wrześniu 2011 roku podał, że liczba ukończonych i planowanych inwestycji słonecznych potwierdza, iż sukcesywnie rośnie u nas świadomość opłacalności pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. A prognozy pokazują, że w okresie najbliższych 10 lat - Polska ma szansę zostać piątym pod względem wielkości rynkiem energetyki słonecznej, w Unii Europejskiej!

Według Urzędu Regulacji Energetyki, w ostatnich latach w Polsce wybudowano cztery elektrownie zasilane energią słoneczną, a moc największej z nich sięga 0,104 MW. Została wzniesiona – jak podaje portal wnp.pl - kosztem 4,1 mln zł, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie. Obecnie w małopolskiej gminie Wierzchosławice, powstaje największa elektrownia fotowoltaiczna w kraju. Łączna moc zainstalowanych w tej elektrowni kolektorów słonecznych wynosić będzie 1 MW, co w opinii fachowców stanowi precedens na polskim rynku energetycznym. Po oddaniu elektrowni do użytku, w ocenie władz gminy, inwestycja szybko się zwróci i przyniesie poprawę jakości życia wszystkim mieszkańcom. Zapewni też czystą dla środowiska naturalnego energię.
W śląskim Jaworznie w końcu zeszłego roku, dobiegła końca budowa instalacji solarów, na dachu tamtejszego sanktuarium. 312 kolektorów ma produkować dziennie do 400 kWh energii. Instalacja kolektorów słonecznych może być też dobrym sposobem na podreperowanie budżetu większej instytucji budżetowej, o czym doskonale wie zarząd szpitala w Siemiatyczach. Do tej pory na ogrzewanie wydawano tam 400 tysięcy złotych rocznie, instalacja 30 płyt fotowoltaicznych ma znacznie zmniejszyć tę kwotę. Przykład ze szpitala wzięły inne placówki na Podlasiu – Łomża dostała 1,3 milionów złotych z budżetu UE na montaż solarów, mających ogrzewać wodę w miejskim basenie – czytamy w portalu www.solar.

W 2012 roku powstaną – według informacji elblag.wm.pl - kolektory słoneczne na siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. Inwestycja w cenie 322 tysiące złotych zostanie sfinansowana z funduszu Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, z udziałem środków z Europejskiego Funduszu Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury, na lata 2007-2013. Kolektory słoneczne – podaje komunikat internetowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie – będą służyć do ogrzewania wody i przyczynią się do oszczędności finansowych oraz eliminacji zanieczyszczeń środowiska przyrodniczego.

Trwają prace przygotowawcze do budowy dużej elektrowni słonecznej - kosztem 20 mln zł na lotnisku w Gryźlinach, gmina Stawiguda koło Olsztyna. Według planów – elektrownia ta będzie o mocy 1 megawata i powierzchni 1 ha. Po zakończeniu budowy - ma być największą tego typu w Polsce. Jak podaje portal odkrywcy.pl/, porozumienie w sprawie wspólnej inwestycji podpisali przedstawiciele powiatu olsztyńskiego, gminy Stawiguda i Politechniki Warszawskiej. Instalacja w Gryźlinach o mocy 1 MW, będzie zapewniać nadmiar energii, która ma być odsprzedawana do sieci elektrycznej. Jej roczna wydajność około 900 MWh czystej energii elektrycznej, pozwoli na zasilenie 450 do 500 gospodarstw domowych.

W ocenie starosty olsztyńskiego, inwestycja gryźlińska pozwoli władzom rozwinąć szersze możliwości promocji powiatu i całego regionu w kraju i nie tylko, m.in. w zakresie przyjaznego dla środowiska i inwestującego w nowoczesne technologie ekologiczne. Według niego, inwestycja przyciągnie uwagę przedsiębiorców oraz znacznie zwiększy świadomość mieszkańców na temat możliwości oszczędzania i pozyskiwania energii z różnych źródeł, w tym szczególnie odnawialnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto